Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez stasiex » Śr, 13 czerwca 2012, 20:09

Ponieważ jesteśmy na forum Profesjonalnego Rolnika, warto rozpocząć wątek uprawy prosa - rośliny zapomnianej, być może niedocenianej...
W naszym gospodarstwie uprawą prosa zajmujemy się od ponad 30 lat, więc chętnie wymieniłbym się uwagami na temat uprawy tego zboża.
Nic na siłę tylko młotkiem
Avatar użytkownika
stasiex
Zaczynający przygodę
 
Posty: 11
Obrazki: 1
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez gonzo » So, 16 czerwca 2012, 07:27

Prosimy więc o opisanie zwięźle a szczegółowo ;) sposobu uprawy i prowadzenia tej rośliny oraz jej wymagań:)
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez MECHANIZATOR » So, 16 czerwca 2012, 07:45

Fakt faktem proso jest zapomniane ale wraca na salony - My od dobrych 5 lat siejemy proso - jest to dobra roślina uzupełniająca - mianowicie z racji tego ze późno się ją sieje to można ją wstawić tam gdzie coś ewentualnie wymokło na wiosnę lub wymarzło tak jak w tym roku - co do samej uprawy to szersza mogła by być gama herbicydów oraz z rynkiem zbytu trochę kiepskawo
Avatar użytkownika
MECHANIZATOR
Zasłużony dla forum
 
Posty: 217
Obrazki: 32
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 14:40
Lokalizacja: WLKP

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez stasiex » So, 16 czerwca 2012, 22:54

Ok, więc nieco szerzej.

Wg badań potencjał plonowania prosa w Polsce wynosi do 4t/ha - odmiana Jagna (zwarta wiecha) - i do 3,5 t/ha - odmiana Gierczyckie (zarejestrowana w latach 50. :D)
Proso cechuje się zwiększonym w stosunku do popularnych zbóż zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe - o czym nie wszyscy wiedzą. Nawożenie (z wyjątkiem azotowego) na poziomie pszenicy plonującej 8 t/ha. Azot do 80-90 kg/ha (większe dawki zwiększają prawdopodobieństwo wylegania).
Optymalny termin siewu to 15-25 maja (15-20 w Polsce centralnej i zachodniej), norma wysiewu - w zależności od odmiany - 15-25 kg/ha.

Największym problemem w uprawie prosa jest walka z chwastami - z dostępnych obecnie środków jedynie Chwastox Extra jest zarejestrowany w tej uprawie, choć z doświadczenia wiem, że z powodzeniem można stosować Dicoherb (podobnie jak Chwastox - MCPA) oraz Granstar+Trend. Dawka Chwastoxu 1,2-1,8 l/ha. Rośliny można pryskać powschodowo, gdy osiągną 10-15 cm. Jednak typową dla prosa cechą jest okres zastoju po wschodach (ok 2 tyg - zależy od temperatury), w którym to następuje intensywne krzewienie. Niejednokrotnie powoduje to zachwaszczenie w stopniu uniemożliwiającym zwalczenie chwastów. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na przedsiewne odchwaszczanie mechaniczne (ewentualnie chemiczne).

Proso w zasadzie nie choruje - wystarczy zaprawa typu Oxafun T, Funaben T i pochodne (przeciwko głowni)

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że niemal niemożliwe jest zebranie Gierczyckiego bez desykacji Roundupem lub innymi glifosatami. Termin zbioru przypada w pierwszej połowie września.

Tyle odnośnie uprawy... Mechanizatorze - a jak z Jagną? (miałem od Was kupić w tym roku ale nieco się spóźniłem)
Nic na siłę tylko młotkiem
Avatar użytkownika
stasiex
Zaczynający przygodę
 
Posty: 11
Obrazki: 1
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez redek » N, 17 czerwca 2012, 00:06

A jaka cena i możliwość zbytu ?
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez stasiex » N, 17 czerwca 2012, 12:23

Cena waha się w granicach 1000 - 4000 zł/t - (1000-2000 za "zwykłe" 2000-4000 za "ekologiczne"), chociaż zdarzało mi się sprzedawać nawet po 700 zł/t. Generalnie przy obecnych cenach pszenicy, żyta itp uprawa prosa wypada raczej mało dochodowo.

Co do zbytu - sklepy zoologiczne, mieszalnie pasz dla ptaków i gryzoni - raczej szału nie ma...
Nic na siłę tylko młotkiem
Avatar użytkownika
stasiex
Zaczynający przygodę
 
Posty: 11
Obrazki: 1
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez Prosowlkp » Cz, 12 lipca 2012, 17:24

Witam panowie widzę ze sami z Wlkp tak jaki i ja. Ja posadziłem w tym roku proso i niestety mam problem z chwastami. Głównie rumian i komosa czasami miotła. Co polecacie i w jakich dawkach ? Chwastox extra nie dział na rumian. Dawki Granstar+Trendu też sa mi nieznane. Kusi mnie sam Granstar bo on załatwia prawie wszystkie moje problemy ale nie wiem czy ktoś to stosował ?
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano Cz, 12 lipca 2012, 22:32 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Prosowlkp
 

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez stasiex » Cz, 12 lipca 2012, 20:06

Kiedyś stosowałem (a w zasadzie ojciec) - ale tylko z adiuwantem (Trend); dawek niestety nie pamięta. Ale teraz to już raczej za późno na zwalczanie chwastów - nie pozostaje nic innego jak opryskać glifosatem przed zbiorem.

Mała poprawka - znalazłem w tatowych zapiskach taki schemat:
1990 rok: siew 11.05, norma 29 kg/ha -> 21.06 oprysk Granstar 15 g/ha + Trend (dawka ? - wysoka skuteczność) -> zbiór początek września 2,5 t/ha
1994 rok: siew 31.05, norma 32 kg/ha -> koniec czerwca oprysk Granstar 15g/ha (niska skuteczność) -> zbiór połowa września 1,0 t/ha

Połączyłem posty Krzysiek19
Nic na siłę tylko młotkiem
Avatar użytkownika
stasiex
Zaczynający przygodę
 
Posty: 11
Obrazki: 1
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez Prosowlkp » Pt, 13 lipca 2012, 11:11

Wielkie dzięki. U mnie rozjechały sie terminy przez awarie sprzętu. Dlatego muszę czymś prysnąć . Muszę ;)
Prosowlkp
 

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez stasiex » Pt, 13 lipca 2012, 13:32

Ja bym nie ryzykował...

Dzięki Krzysiek - poprzednio nie miałem dostępnej opcji Edytuj
Nic na siłę tylko młotkiem
Avatar użytkownika
stasiex
Zaczynający przygodę
 
Posty: 11
Obrazki: 1
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez jacek1974 » Pn, 31 grudnia 2012, 15:30

Witam,

poszukuję rolnika/rolników zainteresowanych uprawą prosa na warunkach kontraktacji, z tym, że interesują nas powierzchnie kilkudziesięciohektarowe. W razie zainteresowania, proszę napisać maila na pocztę wewnętrzną.
jacek1974
FIRMA
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 31 grudnia 2012, 15:22

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez gonzo » Śr, 21 sierpnia 2013, 23:08

Co powiecie o prosie jako roślinie poplonowej? Ile nasion na hektar, może w mieszance z gorczycą i czymś bobowatym?
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez stasiex » Wt, 27 sierpnia 2013, 10:14

Kiepski pomysł - proso wymaga wysokich temperatur, więc obawiam się, że jako poplon nie wytworzy zbyt wiele zielonej masy.
Nic na siłę tylko młotkiem
Avatar użytkownika
stasiex
Zaczynający przygodę
 
Posty: 11
Obrazki: 1
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez aksik » Pt, 22 sierpnia 2014, 13:13

Witam,

pierwszy raz posiałem proso - na próbę.
Z powyzszej dyskusji widzę że termin zbioru to I-sza połowa września, ale jak wygląda proso jak jest gotowe do zbioru?
U mnie wiecha jest już lekko zżółknięta, łodyga i liście jeszcze zielone, a jak rozcieram wiechę w dłoniach to ziarna łatwo oddzielają się od łupin...

Pozdrawiam,
Andrzej
aksik
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt, 22 sierpnia 2014, 13:05
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez stasiex » Śr, 27 sierpnia 2014, 21:58

Proso jest gotowe do desykacji w momencie, gdy połowa ziaren w wiesze (górna jej część) jest już dojrzała (a wiecha wyraźnie uschnięta). Wówczas należy wykonać zabieg glifosatem (3 l/ha + 5 kg/ha siarczanu amonu) - zbiór po 12-14 dniach. Jednak biorąc pod uwagę, że u Ciebie wiecha jest już "w zaawansowanej dojrzałości" proponuję zastosować w trybie pilnym Reglone w dawce 3 l/ha i po 3 dniach można kosić.

PS. Polski klimat nie umożliwia samodzielnego zaschnięcia całej rośliny (bez strat w plonie).
Nic na siłę tylko młotkiem
Avatar użytkownika
stasiex
Zaczynający przygodę
 
Posty: 11
Obrazki: 1
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez Rollermix » Cz, 30 października 2014, 20:13

W tym roku pierwszy raz posiane i udało się uzyskać plon 3.8t/ha gdzie były bardzo ciężkie warunki dla wschodów oraz gdzieś 1/10 plantacji nie wzeszła, miejscami były puste place.
Rollermix
Nowicjusz
 
Posty: 2
Obrazki: 20
Dołączył(a): N, 15 czerwca 2014, 15:39
Lokalizacja: Opatów

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez nasamymkrancu » Pn, 9 marca 2015, 14:54

Dzień dobry
czy moglibyście mi podac wiecej informacji na temat Prosa.
Jako że odziedziczyłem
4,5 ha na których do 2018 stego roku musi byc uprawiane ( rolnośrodowiskowe --tak to sie chyba nazywa)

szukam informacji na temat :

jak przygotować glebe do zasiewu tzn:
- w tej chwili jest poplon ( gorczyca) w przyszłym roku na poplonie ma być owies
ale kiedy zaorać przed wysiewem czy może agregat uprawowy wystarczy.
czy to ma być głeboka orka czy nie ?

ja mieszkam w miescie ale obiecałem ze doprowadzę ten program do końca
a mechanizacje wykona mi sąsiad ale on tez nigdy prosa nie uprawiał wiec sam nie wie ja to sie robi.
prosze was o informacje
i ewentualnie jakieś namiary gdzie moge zakupić proso do wysiewu. najlepiej okolice P-ania
Wrzesni gniezna
nasamymkrancu
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 9 marca 2015, 14:42
Lokalizacja: wilkp

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez bobytempelton » Pn, 9 marca 2015, 20:10

Agregat przed siewem, radził bym 2 razy pierwszy tak płyciutko by zniszczyć te gorczyce i chwasty gdzies w pierwszej polowie kwietnia, i drugi przed siewem czyli z początkiem maja, proso sieje sie w maju, niektórzy sieją i później. Pod proso nie dawaj dużo nawozu, 100kg polibyle czego, i ze 150 saletrzaku i tyle, proso najlepiej kupic z centrali kwalifikat, z takiego od kogoś tam jest dużo dzikiego prosa a jak nie ma to jest słabsze. Proso sieje sie ok 25-35kg/ha DOBRYM SIEWNIKIEM !!! pryska się tym co jest pod ręką, czasami atrazyna jak jest, chwastoksem, a niektórzy środkami na qq, zależy co sie ma pod ręką.
bobytempelton
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 107
Obrazki: 63
Dołączył(a): Pt, 6 grudnia 2013, 17:52
Lokalizacja: Swiętokrzyskie Opatów
Numer GG: 33860696

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez stasiex » Pt, 13 marca 2015, 13:10

Pod proso trzeba uprawić dość płytko, więc proponuję najpierw agregat ścierniskowy, a potem jeden przejazd agregatem uprawowym. Jak kolega wcześniej napisał, dobrze rozłożyć to w czasie. Resztę mojej wiedzy na temat prosa opisałem kilka postów wyżej.

Gdzie można kupić? - HR Smolice, oddział Przebędowo
Nic na siłę tylko młotkiem
Avatar użytkownika
stasiex
Zaczynający przygodę
 
Posty: 11
Obrazki: 1
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez blind » N, 30 sierpnia 2015, 16:59

Witam,

w tym roku po raz pierwszy posiałem proso. Zastanawia mnie kwestia desykacji - czy przy tak upalnym lecie jak w tym roku jest ona potrzebna ?


Kilka zdjęć:
http://i.imgur.com/8wcKIzx.jpg?1
http://i.imgur.com/3nT6cHm.jpg?1
blind
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): N, 30 sierpnia 2015, 15:39
Lokalizacja: Mazowieckie


Powrót do Pozostałe rośliny