Wentylacje w oborach?

Czyli wszytko o oborach i ich wyposarzeniu

Wentylacje w oborach?

Postprzez silva » So, 6 lipca 2013, 09:12

Jakie macie sposoby na wentylacje, chodzi mi glownie u malych cielat.
I od jakiego wieku mozna cieleta puszczac na wybieg
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Wentylacje w oborach?

Postprzez Felusonidasso » So, 6 lipca 2013, 11:08

Ja akurat cielaczki mam w takiej dobudówce (3 ściany, dach jednospadowy) drzwi cały czas otwarte, zamontowałem tylko furtkę. Świeże powietrze jest, przeciągi minimalne. Dodatkowo w tym roku z dwóch niepotrzebnych mauserów zrobiłem coś w stylu igloo i dwa stoją na dworze. Moim zdaniem nie ma lepszej opcji niż cielę na zewnątrz. Te dwa w budkach w przeciwieństwie do tych pod dachem nie miały jak dotąd żadnych problemów z płucami, toteż na przyszły rok zamierzam bardziej wyjść z odchowem z budynków, trzeba tylko mauserów dokupić :D
Idealne rozwiązanie w moim przypadku byłoby takie: odchów na mleku w tym niby igloo, później wybieg z możliwością wejścia cielaków do dobudówki np. podczas deszczu.
A i ten wybieg to masz wybetonowany czy trawka? Bo mały cielak żywiony sianem jak wyskoczy na trawkę i się bez umiaru opcha to będzie ładował dalej niż jego wzrok sięga...
Avatar użytkownika
Felusonidasso
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 133
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 13:00

Re: Wentylacje w oborach?

Postprzez silva » So, 6 lipca 2013, 11:32

Wybieg mamy wielkosci pomieszczenia jak w galerii na slomie, moze nieco wiekszy. Ale slonce swieci i nie chca wychodzic zbytnio. A pomieszczenie od poludnia i cieplo, za cieplo wg mnie i jak temu zaradzic.
Pija mleko w proszku rozrabiane, im starsze tym bardziej postne i dodajemy mielony len.

Woda caly czas jest, sianko tez. Male dostaja cale ziarka qq mieszane z owsem, im wieksze tym wiecej sie dodaje sruty z jeczmienia i granule.

Co tu jest nie tak?
Ostatnio edytowano N, 7 lipca 2013, 18:52 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Wentylacje w oborach?

Postprzez Felusonidasso » So, 6 lipca 2013, 13:02

A próbowałeś dać im jeść na wybiegu? Może to je zachęci. Oby kilka razy wyszły to się nauczą.
A odnośnie temperatury w budynku to pootwierać co się da... Ale jak na dworze jest 30 stopni to ciężki temat. :/
Avatar użytkownika
Felusonidasso
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 133
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 13:00

Re: Wentylacje w oborach?

Postprzez gk21 » Wt, 8 marca 2016, 08:46

U mnie latem w oborze jest bardzo duszno i w tym roku myśle żeby założyć wentylator. Obora 35 m na 7,80 m, w internecie znalazłem taki duży 1,38 na 1,38 m. napisane że wydajność 40000 m3/h. ma ktoś coś takiego, zda to egzamin? coś takiego : http://www.fermo.pl/produkt-2632-mieszacz-powietrza-es-140-z-kratka-11-kw-do-budynkow-inwentarskich.html
gk21
Nowicjusz
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr, 17 lutego 2016, 11:58
Lokalizacja: wartkowice


Powrót do Budynki i wyposażenie