Budowa silosów na kiszonki, doświadczenia, wymiary.

Czyli wszytko o oborach i ich wyposarzeniu

Budowa silosów na kiszonki, doświadczenia, wymiary.

Postprzez gonzo » Pt, 20 września 2013, 07:27

Witam, powoli będzie trzeba myśleć o silosie na pasze objętościowe, stąd moje pytania. Kolega napisał w temacie obok że taniej wyszły go elementy prefabrykowane niż zalewanie silosu, jak jest ze szczelnością i wypełnianiem takiej konstrukcji, no i właśnie z ceną. Ma to być dwukomorowy silos czyli 3 ściany o szerokości komory ~ 5-6m i wysokości ściany około 2 m co pozwoli dość szybko uciekać i unikać zagrzewania. Można będzie trzymać kukurydze i sianokiszonkę. Długość do ustalenia jeszcze, bydła docelowo około 80 DJP. Co byście doradzili- zmienili w tym co wymyśliłem?
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Budowa silosów na kiszonki, doświadczenia, wymiary.

Postprzez lukaczmarek » Pt, 20 września 2013, 08:20

Ja jak jeszcze miałem krowy to postawiłem silos 5x20x1,5 normalnie lany z betonu i nie uważam żeby prefabrykaty wyszły taniej. No chyba żeby zamówić beton z gruchy, zbrojenia robić wg zaleceń czyli jak na bunkier, to może i tak.
U mnie na zbrojenia to poszlo kilkanaście drutów, trochę cementu, trochę piasku i stare wrota na szalunki.
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Budowa silosów na kiszonki, doświadczenia, wymiary.

Postprzez Pawel20 » Pt, 20 września 2013, 10:00

Czy prefabrykaty da się bez jakiejś większej termedii i demolki ułożyć w innym miejscu po kilku latach?
Pawel20
Zaczynający przygodę
 
Posty: 49
Obrazki: 58
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 19:29

Re: Budowa silosów na kiszonki, doświadczenia, wymiary.

Postprzez pioter » Pt, 27 września 2013, 12:24

Na przyszły rok też mam w planie zrobić silos na QQ, idę zrobić fotki jak wyglądają ostatnie, nowy będzie robiony raczej w ten sam sposób.
18 południk.
pioter
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 240
Obrazki: 539
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 17:21

Re: Budowa silosów na kiszonki, doświadczenia, wymiary.

Postprzez pioter » Pt, 27 września 2013, 16:14

gallery/image_page.php?album_id=111&image_id=10359 [img]10359[/img]
gallery/image_page.php?album_id=111&image_id=10360 [img]10360[/img]
gallery/image_page.php?album_id=111&image_id=10361 [img]10361[/img]

Używana płyta drogowa, o wymiarze 150x300x15.
18 południk.
pioter
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 240
Obrazki: 539
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 17:21

Re: Budowa silosów na kiszonki, doświadczenia, wymiary.

Postprzez rolstudent » So, 28 września 2013, 00:11

Ja silosy budowałem na PROW to tez to trochę inna bajka, elementy z VBeton da się za kilka lat ułożyć w innym miejscu bez problemu, u mnie budowa wyglądała tak
utwardzenie terenu nasypem ze żwiru i wibrowanie, pierw walcem drogowym później platformowe, ustalenie poziomów, i spadków, na to zostały ułożone ściany w literze T które sa miedzy sobą uszczelnione specjalna guma i silikonem, po 2 dniach firma posadzkarska wylała miedzy T beton i go zatarła, mam 4 ściany po 2m i jedna na 2,5 m na 46 szerokość silosu to 8 i 10 metrów, do tego mam z dwóch stron 6m drogi przejazdowe, które też wykorzystuje do kiszenia kiszonki jedna droga ma murek oporowy 1,1 m
i tak w sumie 2 komory za mało
za całość troche ponad 400tysi neto z wielkim podjazdem pod silosy, no i dużo prac zrobiliśmy sami,
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11

Re: Budowa silosów na kiszonki, doświadczenia, wymiary.

Postprzez andrzej2110 » So, 28 września 2013, 07:33

Możesz zamieścić fotki?? Sporo kasy jak na trochę betonu...
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: Budowa silosów na kiszonki, doświadczenia, wymiary.

Postprzez lukaczmarek » So, 28 września 2013, 09:10

heh mnie silos taki jak wyżej opisałem wyszedł może 5 tyś :)
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Budowa silosów na kiszonki, doświadczenia, wymiary.

Postprzez gonzo » So, 17 stycznia 2015, 20:01

Coś dla odświeżenia tematu, pewnie się przyda nie tylko mnie.
Arkusz kalkulacyjny do wyliczania znaleziony w odmętach strony www.cdr.gov.pl
Jako link oraz załącznik, gdyby ktoś go ze strony CDR usunął.
Dalej zbieram materiały i projekty, wszelkie porady mile widziane :)
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.cdr.gov.pl%2Fpol%2Fdo_pobrania%2Fkiszonki.xls&ei=aK26VLnlM5eLaKGogPgC&usg=AFQjCNF7VQqQEnQz-gX1yQluREog_L9Mgg
Załączniki
kiszonki.xls
(74 KiB) Pobrane 495 razy
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Budowa silosów na kiszonki, doświadczenia, wymiary.

Postprzez bobytempelton » So, 17 stycznia 2015, 21:19

Jeżeli ktoś buduje to ja bym podpowiedział by nie robił pionowych ścian a pod lekkim kątem by schodziły się ku dołowowi, wtedy pod własnym ciężarem zawsze będzie dognieciona do ścian, w przypadku pionowych podchodzi powietrze, proponuje również by na dno puścić rure melioracyjną tę żółtą ze sklepu budowlanego jedna wystarczy, i mnie dno jest niezbyt przesiąkliwe i ze spadkiem, soki i deszczówka spływa w jeden kąt trafia do rury zbieram to i wywoże, ale np. w tym burzowym roku była jedna breja jak się odpływ przytkał...
Po za tym u mnie silos jest długo, gdyby to zależało ode mnie nigdy bym czegoś takiego nie budował...
bobytempelton
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 107
Obrazki: 63
Dołączył(a): Pt, 6 grudnia 2013, 17:52
Lokalizacja: Swiętokrzyskie Opatów
Numer GG: 33860696

Re: Budowa silosów na kiszonki, doświadczenia, wymiary.

Postprzez mp1502 » Śr, 25 listopada 2015, 08:13

W celu odświerzenia tematu. Ja współpracowałem z firmą rector agro. Firma może dopiero wchodzi na polski rynek ale doświadczenie we Francji mają spore. Należy pamiętać że prefabrykaty zawsze będą droższe od lanych na budowie. Firma oferowała projekt, dostawę prefabrykatów i ich montaż. Z tego co wiem to koszty były wyższe o jakieś 10% w stosunku do monolitu. Zdecydowałem się na prefabrykaty gdyż w przyszłości można będzie rozbudować no i jakość jest zdecydowanie lepsza.
mp1502
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr, 25 listopada 2015, 08:03
Lokalizacja: Wąbrzeźno

Re: Budowa silosów na kiszonki, doświadczenia, wymiary.

Postprzez gonzo » Śr, 25 listopada 2015, 08:47

Miałem usunąć, ale coś napiszę. Pierwszy post i od razu reklama... Czy Wy piszący uważacie że naprawdę jesteśmy aż tacy naiwni? Ile kosztuje więc silos 10x50 wysokość ścian 2,5 m? Bo policzyłem sobie już koszt takiego monolitycznego i nie bardzo chce mi się wierzyć w te 10 % różnicy w cenie.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280


Powrót do Budynki i wyposażenie