Prosięta

Prosięta

Postprzez 7SEbastiAN6 » Pt, 14 grudnia 2012, 20:00

Mam problem z prosiętami około 2 i 3 tygodnia życia, niedawno zauważyłem że dwa prosiaczki sie "wydeły" tzn. wyszło im troche jelita z tyłu. Czym to może być spowodowane wcześniej nie miałem takiego przypadku u świń, może coś z paszą jest nie tak? I co z tym fantem można zrobić. :|
Avatar użytkownika
7SEbastiAN6
Nowicjusz
 
Posty: 5
Obrazki: 6
Dołączył(a): N, 9 grudnia 2012, 20:18
Lokalizacja: Jędrzejów
Numer GG: 9940317

Re: Prosięta

Postprzez gonzo » Pt, 14 grudnia 2012, 21:20

Jaka rasa? chodzi Ci o wypadanie odbytu? Jeżeli tylko lekko to weterynarz upchnie z powrotem i lekko zaszyje końcówkę prostnicy tak że może być ok. Sprawa jest nie do końca zidentyfikowana, jeżeli chodzi o przyczynę. Podobno jedną z nich może być zła struktura paszy a kolejną przedawkowanie cynku po odsadzeniu.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Prosięta

Postprzez lukaczmarek » So, 15 grudnia 2012, 15:08

Ciekawa sprawa. Raczej nie jest to wina paszy bo taki prosiak na razie to prawie nic nie je. nie wiemy też czy to wypadł właśnie odbyt (co również jest raczej niespotykane przy tak małych sztukach) czy może się położyła maciora na nich. Tak czy siak najlepiej jak wezwiesz swojego weterynarza.
Ostatnio edytowano So, 15 grudnia 2012, 21:34 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Prosięta

Postprzez Rolnik_z_Podkarpacia » N, 17 lutego 2013, 23:01

Witam ja też miałem taki przypadek u jednego tucznika waga 100 kg jelito wyszło mu przez odbyt zadzwoniłem po weterynarza on przyjechał i nazwał to jakoś po fachowemu ale nie pamiętam jak to on dokładnie mówił :lol: Powiem ci że to trochę przykra sprawa ale prawdopodobnie będziesz musiał przerobić ją na mięsko albo do gnoju jak jest bardzo mała :x Weterynarz przyjechał
wepchnął to jelito i kazał tak robić samemu jak będzie wychodzić jelito przez trzy dni jak to nie poskutkuje to mówił że trzeba ja będzie zabić bo szkoda żeby się męczyła... Ja przypuszczam że to mogła być wada genetyczna bo wszystkim świniom tym co miałem a było ich na szczęście tylko 5 wychodziły te jelita tak delikatnie jak robiły ku**e ale tej jednej całe wyszło i było po ptakach :shock: To wyjście jelita mogło tez być spowodowane bardzo mocnym zatwardzeniem po prostu jak chowasz świnie na suchej paszy to mogły mieć za mało wody.. ale pewien nie jestem to są tylko takie moje przypuszczenia ;)
Ostatnio edytowano N, 17 lutego 2013, 23:06 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Rolnik_z_Podkarpacia
Zaczynający przygodę
 
Posty: 43
Dołączył(a): So, 16 lutego 2013, 13:36


Powrót do Trzoda chlewna