Nasienie seksowane bydła mięsnego

Czyli rasy bydła

Nasienie seksowane bydła mięsnego

Postprzez Limousine00 » N, 17 czerwca 2012, 10:35

Czy istnieje nasienie seksowane byków mięsnych ? Czy tylko nasienie seksowane byków "mlecznych"?
Limousine00
Nowicjusz
 
Posty: 7
Obrazki: 5
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 08:59
Numer GG: 11975540

Re: Nasienie seksowane bydła mięsnego

Postprzez gonzo » Pn, 18 czerwca 2012, 09:13

Hej jest wpisz w wujka google kilka firm Ci wyskoczy ;)
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Nasienie seksowane bydła mięsnego

Postprzez bobek » Pn, 18 czerwca 2012, 09:36

Byłem w gosp. SGGW i tam praktykowali inseminację seksowanym nasieniem, jednak przestali, bo zdarzało się tak, że byczek okazywał się jałówką i odwrotnie.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Nasienie seksowane bydła mięsnego

Postprzez gonzo » Pn, 18 czerwca 2012, 11:35

Bo niestety jest to mechaniczne rozdzielanie nasienia, najczęściej wirowanie lecz są też inne sposoby. Nie daje to pewności co do płci a tylko znacząco, bo o około 80% zwiększa prawdopodobieństwo. Być może rasy mięsne mają "prymitywniejsze" plemniki i trudniej je seksować, tego nie wiem. U bydła mlecznego dochodzą już do ponad 90% prawdopodobieństwa określenia płci potomstwa.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Nasienie seksowane bydła mięsnego

Postprzez sebekwolkasos » Pn, 18 czerwca 2012, 12:21

Ktoś na AF miał jałówkę HF, po seksowanym nasieniu i ona okazała się hermafrodytą dopiero w wieku kiedy się już I raz zaciela jałówki (14-15 miesięcy). Miała zrośnięte wargi sromowe, weterynarz rozciął je i ona miała małe prącie. Niestety poszła na sprzedaż do rzeźni. Również po seksowanym nasieniu jest mniejsza skuteczność zacieleń. Ja osobiście nigdy seksowanego nie stosowałem i na razie nie zamierzam. Może to jest dobry pomysł, ale natury lepiej nie poprawiać, sama zdecyduje czy będzie byczek czy jałówka.
Nie zawsze mów, co wiesz, ale zawsze wiedz, co mówisz - Cesarz Klaudiusz
Avatar użytkownika
sebekwolkasos
Moderator
 
Posty: 246
Obrazki: 133
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 12:56
Lokalizacja: powiat siedlecki (WSI)
Numer GG: 12604028

Re: Nasienie seksowane bydła mięsnego

Postprzez Limousine00 » Pn, 18 czerwca 2012, 13:00

Myślę, że duża część rolników chciałaby żeby mamki dawaly większość byczków. Wtedy mamy większe partie na raz do sprzedaży i można targować cenę oraz wybierać kupca bo by przyjechali nawet z daleka :) Seksowane nasienie zwiększyloby szanse na większą il. byczków. No nic narazie trzeba czekać na rozwój tej technologii w przypadku bydla mięsnego :)
Limousine00
Nowicjusz
 
Posty: 7
Obrazki: 5
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 08:59
Numer GG: 11975540

Re: Nasienie seksowane bydła mięsnego

Postprzez marek.j » Śr, 20 czerwca 2012, 08:06

Mój pierwszy post na nowym forum więc witam:) Jest nasienie seksowane. Jeśli chodzi o limousine i charolaise to ma Sersia więc krajowe spółki mogą sprowadzić bez problemu. Pytałem się zootechnika ze związku to podobno koło 250zł/porcja
Ostatnio edytowano Cz, 6 grudnia 2012, 21:16 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 3 razy
Powód: Zmiana pisowni na oryginalną, literówka
Avatar użytkownika
marek.j
Zaczynający przygodę
 
Posty: 44
Obrazki: 4
Dołączył(a): Śr, 20 czerwca 2012, 08:02
Lokalizacja: Trzciel

Re: Nasienie seksowane bydła mięsnego

Postprzez marek.j » So, 1 grudnia 2012, 17:33

Dopiero teraz się dopatrzyłem, że mnie mod poprawił:) To nie była literówka tylko sersia jako francuska firma sprzedająca nasienie:)
Ostatnio edytowano Cz, 6 grudnia 2012, 21:16 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
Avatar użytkownika
marek.j
Zaczynający przygodę
 
Posty: 44
Obrazki: 4
Dołączył(a): Śr, 20 czerwca 2012, 08:02
Lokalizacja: Trzciel

Re: Nasienie seksowane bydła mięsnego

Postprzez Bukaciarnia.pl » Pn, 31 marca 2014, 21:54

Wydaje mi się, że w związku z faktem iż w chowie bydła mięsnego zarówno byczki jak i jałówki są dość pożądane, nie znaleziono do tej pory potrzeby seksowania nasienia i rozprowadzania go aż w tak znaczących ilościach. Słyszałam, ze coś takiego w swych usługach proponuje KONRAD.
Ostatnio edytowano Wt, 1 kwietnia 2014, 06:16 przez gonzo, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Usunięcie linku, uprasza się o poważne traktowanie drugiej strony... Ortografia
Zapraszam na portal branżowy dla hodowców bydła - Bukaciarnia.pl
Notowania rynku wołowego | Forum hodowców bydła | Porady ekspertów na temat żywienia i hodowli bydła
Avatar użytkownika
Bukaciarnia.pl
FIRMA
 
Posty: 40
Dołączył(a): Cz, 23 stycznia 2014, 12:11
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Genetyka