Choroba cielaka

Choroby wirusowe, bakteryjne, metaboliczne oraz wszelkie inne zespoły chorobowe.

Choroba cielaka

Postprzez Anna814 » Śr, 15 maja 2013, 21:31

Mój cielak ostatnio stał się jakiś taki osowiały, nie ma z nim kontaktu, zgrzyta zębami i niechętnie je. Ostatnio miał biegunkę ale mu przeszła. Nie wiem co mu jest.
Ostatnio edytowano N, 19 maja 2013, 21:08 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Ortografia, poprawa nazwy tematu
Anna814
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr, 15 maja 2013, 21:17
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Choroba cielaka

Postprzez DuzyGrzegorz » Śr, 15 maja 2013, 23:28

Jeżeli poprzednio była biegunka to objawy wskazują, że może być tężyczka. Jest to choroba fizjologiczna powodowana niedoborem magnezu i wapnia. Może w paszy jest nadmiar potasu. Pozdrawiam!
Ostatnio edytowano N, 19 maja 2013, 21:09 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawa nazwy tematu
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Choroba cielaka

Postprzez Felusonidasso » N, 19 maja 2013, 08:51

Czy tężyczce towarzyszą objawy kolkowe niedługo po napojeniu + obniżona temperatura ciała? Bo pozostałe wszystko by się zgadzało, zgrzytanie zębami, brak kontaktu itp... Takie coś zepsuło mi w tym roku statystykę, a miałem czyste konto :thumbdown: Diagnoza weta na pytanie co mu jest brzmiała: "w sumie nie wiem, dałem mu antybiotyk na pracę układu trawiennego i kroplówkę na wzmocnienie" Poprawa była ale rano musiałem dzwonić po Farmutil...
Ostatnio edytowano N, 19 maja 2013, 21:10 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawa nazwy tematu
Avatar użytkownika
Felusonidasso
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 133
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 13:00

Re: Choroba cielaka

Postprzez DuzyGrzegorz » N, 19 maja 2013, 10:44

Przy tężyczce, o ile pamiętam, jest raczej podwyższona temperatura. Po pewnym czasie temperatura może się obniżyć, ale jest to raczej objaw chyba zbliżającej się śmierci zwierzęcia. Mięśnie się napinają co może dać objawy zbliżone do kolki. Niech też inni się wypowiedzą, gdyż miałem tylko raz taki przypadek i to ze trzydzieści lat temu. Pamiętam, że lekarz podawał w kroplówce siarczan magnezu. Kupowałem też jakiś dodatek do paszy (mleka) zawierający magnez. Teraz pewnie są inne leki. Pozdrawiam!
Ostatnio edytowano N, 19 maja 2013, 21:10 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawa nazwy tematu
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Choroba cielaka

Postprzez Felusonidasso » N, 19 maja 2013, 15:41

Od jakiegoś czasu szukam co to mogło być, bo zaplecze weterynaryjne w okolicy generalnie słabe, a dobrze wiedzieć na przyszłość.
Po objawach pasuje mi jeszcze rozszerzenie trawieńca.
Ostatnio edytowano N, 19 maja 2013, 21:11 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawa nazwy tematu
Avatar użytkownika
Felusonidasso
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 133
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 13:00

Re: Choroba cielaka

Postprzez DuzyGrzegorz » N, 19 maja 2013, 19:02

Przeanalizuj jeszcze nawożenie potasem i stosunek tego nawozu do pozostałych. Zalecenia nawozowe powstają z myślą o plonach (czytaj: zyskach firm produkujących nawozy), a nie o dietetyce żywienia zwierząt. Obecne zalecenia nawozowe istotnie odbiegają od tych które były dawniej, chociaż zapotrzebowanie na składniki pokarmowe roślin nie zmieniły się. Zastanów się, czy nie musisz uzupełnić magnezu w glebie. Pozdrawiam!
Ostatnio edytowano N, 19 maja 2013, 21:12 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawa nazwy tematu, literówka
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Choroba cielaka

Postprzez Felusonidasso » N, 19 maja 2013, 19:36

To możemy raczej wykluczyć, ponieważ cielaczek był u mnie tylko 3 dni... Żywienie takie samo jak w przypadku każdego innego cielaczka, pasza pełnoporcjowa, mleko, elektrolity, siano itp... Generalnie to on był od początku podejrzany, nie chcieliśmy go kupić ale wyszło tak, że to był zakup od handlarza amatora. Pierwszy i ostatni. Kupowaliśmy wtedy kilka sztuk i facet naciskał że albo wszystkie albo wcale. Zaryzykowaliśmy i stało się jak się stało. Pozostałe na szczęscie mają się dobrze. Jeżeli to wina żywienia, to obstawiałbym błędy popełnione przez tamtego typa.
Nie chcę robić śmietnika więc zapytam tutaj - chodzi o budki typu igloo - muszą stać w cieniu czy mogą normalnie na placu? W słoneczny dzień w środku nie zrobi się piekarnik?
Ostatnio edytowano N, 19 maja 2013, 21:13 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawa nazwy tematu, literówka
Avatar użytkownika
Felusonidasso
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 133
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 13:00

Re: Choroba cielaka

Postprzez DuzyGrzegorz » N, 19 maja 2013, 20:39

Jeżeli zakupiony to trudno będzie ustalić co mu było. Kiedyś każdemu zwierzęciu robiono sekcję dla celów ubezpieczeniowych. Szkoda że nie kazałeś weterynarzowi zrobić sekcji. Kupiłeś cielaka z zatajoną wadą, czyli chorego i gość powinien Ci zwrócić za cielaka i koszty, w tym ewentualne koszty postępowania. Mówi o tym kodeks cywilny:
Art. 556. § 1. Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne).
§ 2. Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jeżeli jest obciążona prawem osoby trzeciej; w razie sprzedaży praw sprzedawca jest odpowiedzialny także za istnienie praw (rękojmia za wady prawne).
Art. 557. § 1. Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy.
Nie ma znaczenia czy był to handlarz czy właściciel. Warto to wiedzieć przy zakupach. Sam się przekonałem, że sprzedający odstąpił od sprzedaży jak powiedziałem, że jeżeli cielak jest chory to będę dochodził odszkodowania. Wprawdzie było to przed 2003 rokiem i w ówczesnym stanie prawnym raczej nie mógłbym dochodzić odszkodowania.
Co do igloo to musi być ustawione tak aby wejście nie było w stronę najczęstszych wiatrów. Pozdrawiam!
Ostatnio edytowano N, 19 maja 2013, 21:15 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawa nazwy tematu, ortografia, literówka
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Choroba cielaka

Postprzez sebekwolkasos » N, 19 maja 2013, 21:06

@Felusonidasso, budki typu igloo stawiaj w cieniu, najlepiej od północnej ściany jakiegoś budynku, bo na słońcu w budce zrobi się piekarnik i ciele może zdechnąć.
Nie zawsze mów, co wiesz, ale zawsze wiedz, co mówisz - Cesarz Klaudiusz
Avatar użytkownika
sebekwolkasos
Moderator
 
Posty: 246
Obrazki: 133
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 12:56
Lokalizacja: powiat siedlecki (WSI)
Numer GG: 12604028

Re: Choroba cielaka

Postprzez hodowlanka » Pt, 3 kwietnia 2015, 09:31

Dzień dobry,
może Wy mi coś pomożecie, bo weterynarz tylko rozłożył ręce. Mój cielak tygodniowy ma opuchniętą jedną stronę pyska i ma problemy z ssaniem smoczka. Apetyt dopisuje, ale widać, że go to boli. Czy ktoś z Was miał taką sytuację?
hodowlanka
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt, 3 kwietnia 2015, 09:24
Lokalizacja: grabowo

Re: Choroba cielaka

Postprzez gonzo » Pt, 3 kwietnia 2015, 15:58

Jeżeli to taka kulista opuchlizna to może to jest zapalenie ślinianki albo gruczołu limfatycznego? Coś przeciwzapalnego i zarazem przeciwbólowego (może Pyralgina iniekcyjna) i poczekaj co się będzie działo.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Choroba cielaka

Postprzez Felusonidasso » Pn, 22 lutego 2016, 20:08

Odnośnie pyralginy- dobrze jest podać ją doustnie podczas ostrych biegunek, zdaniem weta uspokoi to roztrzęsiony układ trawienny i spowoduje lepsze wykorzystanie podawanych doustnie środków i elektrolitów, bo nie zostaną one tak szybko wydalone. Sprawdzone, działa. :thumbup:
Avatar użytkownika
Felusonidasso
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 133
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 13:00

Re: Choroba cielaka

Postprzez stanislaw.krajewski » N, 17 kwietnia 2016, 20:35

Mam podobny problem, na biegunkę podziałał na szczęście Floryboost Calv - http://jfarm.pl/pl/produkty/dla-cielat/ ... nkowe.html, ale widać, że zwierzę dalej źle się czuje... Może najlepiej będzie poczekać, uzupełniać mikroelementy w paszy i zobaczyć co będzie dalej?
stanislaw.krajewski
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): N, 17 kwietnia 2016, 20:30
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Choroby bydła