Ogłoszenie

Zapraszamy do nas, zarejestruj się i kontaktuj się bez żadnych ograniczeń.

Uprawa słonecznika

Ogólne, nie mieszczące się w poszczególnych działach zagadnienia.

Uprawa słonecznika

Postprzez Gierappa » Śr, 11 września 2013, 18:19

Chciałbym się dowiedzieć coś o uprawie słonecznika m.in. jakie są ceny skupu, ile wychodzi z hektara, ile kosztuje jego uprawa, czy trzeba jakieś specjalne przystawki do kombajnu, i czy w ogóle się to opłaca.
Ostatnio edytowano Cz, 12 września 2013, 21:33 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki, ortografia
Gierappa
Mający coś do powiedzenia

Re: Uprawa słonecznika

Postprzez brzozak2 » Śr, 11 września 2013, 18:46

Nic się nie dowiesz, bo u nas jest za mało ciepło, żeby to uprawiać, chyba ze w ogródku żeby w zębach podłubać.
Ostatnio edytowano N, 26 stycznia 2014, 13:21 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz
Powód: literówka
brzozak2
Moderator

Obrazki: 92

Postprzez michal651 » Śr, 11 września 2013, 21:38

Jedyna forma upraw słonecznika z jaką się spotkałem to mieszanka z kukurydzą na kiszonkę. Na ziarno raczej jest tak jak brzozak2 pisze.
michal651
FIRMA

Obrazki: 12
Numer GG: 10380631

Postprzez Gierappa » Cz, 12 września 2013, 06:49

Aha, ale znalazłem ten film, i chyba jest nakręcony w Polsce, więc chyba jednak można.
Ostatnio edytowano Cz, 12 września 2013, 21:34 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia, dodanie znacznika Youtube
Gierappa

Postprzez silva » Cz, 12 września 2013, 07:20

A na Dolnym Śląsku nie sieja tej rośliny?
Ostatnio edytowano N, 26 stycznia 2014, 13:25 przez Gość, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Ortografia; Literówka
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
silva

Obrazki: 314
Numer GG: 3994722

Postprzez DuzyGrzegorz » Cz, 12 września 2013, 11:56

Ja kiedyś zasiałem słonecznik na zielonkę, ale rok był dobry i tej zielonki nie spożytkowałem, a miał piękne koszyczki i postanowiłem zostawić na nasiona tak niecałe 20 arów. Pewnego dnia jak się zleciały gawrony w takich ilościach, że "Ptaki" Hitchcocka to pikuś. Nie zostało nawet jednego ziarnka. Obawiam się właśnie o te szkodniki. U mnie w okolicy jest sporo gawronów.
Zawsze dawałem bardzo wysokie nawożenie potasowe gdyż słonecznik bardzo lubi potas.
Bydło średnio chętnie zjada słonecznik i musi się do niego przyzwyczaić. Tyle moich "przygód" ze słonecznikiem. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz

Numer GG: 4941697

Postprzez farmermf » N, 17 sierpnia 2014, 14:31

Dobra temat powraca w związku z zazielenieniem. Wpisujcie tu wszelkie informacje które posiadacie o tej uprawie, czym kto sieje, kosi, kiedy i jakie experymenty z herbicydami prowadzicie bo jak zwykle niema nic zarejestrowanego ;)
farmermf

Obrazki: 161

Postprzez redek » N, 17 sierpnia 2014, 19:20

Kiedyś uprawiałem słonecznik, ale jadalny, na świeży rynek, chwasty zwalczane były Afalonem, o ile dobrze pamiętam, ładnych kilka lat minęło.

A ptaki to faktycznie duży problem, któregoś roku płoszone były WSK-ą, innego maluchem bez tłumika, a efekty średnie.
redek

Obrazki: 91

Postprzez lukaczmarek » N, 17 sierpnia 2014, 22:41

U mnie w okolicy Piątku uprawiają bardzo dużo słonecznika więc chyba się da ale szczegółów uprawy nie znam
lukaczmarek
Moderator

Obrazki: 158
Numer GG: 7980618

Postprzez rolnikzpolski » Pn, 18 sierpnia 2014, 18:46

farmermf Zacznijmy od tego jakie odmiany chcesz uprawiać bo są 3 rodziny karłowata 0,7-1,2m np Teddy, mieszaniec1-2m np Full Sun i zwykła np LG 54,85(czyli wysoka 2-3m)
u mnie sprawdzają się tylko wysokie, jednak problem jest taki że są dość podatne na wichury, jedna dobra i nie masz plantacji

Klimat
nie ma co ukrywać jest to roślina która lubi jak jest ciepło i słonecznie
http://ecosol.pl/wp-content/uploads/201 ... polsce.jpg
http://www.zazi.iung.pulawy.pl/InfoSys/ ... pTemp.html
Zamojszczyzną nie jestem ale źle też nie mam, lubi jak się ją posieje na południowym stoku tak że rośliny dobrze się "grzeją" dobrze jest jak masz po sąsiedzku jakiś las czy krzaki które osłonią ja od wiatru, posiej go w cieniu to możesz kupić mulczer i przerobić go na poplon :mrgreen:
Różne źródła podają że średnia suma temperatur powinna wynosić 2800-3200 C zależnie od odmiany, nie wiem nie liczę ile jest u mnie
W razie jak chwyci mróz taki to -5 C to ten dzień przetrzyma ale dłuższy go wykończy, natomiast może nie padać od czerwca do września a on i tak urośnie i to tak że koszty się zwrócą :P

Gleba
jeśli jesteśmy przy tym punkcie to im większa glina tym lepiej, lekko wilgotna dobrze głęboko spulchniona w skrócie strip till :P nie ma sensu ryć na całej szerokości pas 4cm pod rośliną wystarczy byle na 30-35cm, im wyższa klasa tym lepiej, gdyż lubi gleby żyzne w dobrym stanie (w sumie po co to pisze na tym forum każdy napisze że ma najlepsze, a na pewno lepsze jak sąsiad :lol: ) zakres ph 6.8-7,2 (takie jest u mnie i mu pasuje, ponoć od 6,5 da rade)

Odżywianie
nie lubię tego robić bo żywienie dobiera się pod konkretne pola i warunki ale pi razy drzwi przez futrynę na tonę potrzebujesz ok 60-70kg N, 20-25kg P i od groma potasu bo ze 100kg K, jak jesteś hardcore to daj więcej azotu ale żniwa masz w listopadzie a w pakiecie masz słabszy trzon i szybko ją położysz a w dodatku grzyb ci się rzuci i tego zrozumieć nie mogę im więcej N tym więcej grzyba hehe żeby to jeszcze borowik był :/, ja potas daje jesienią fosfor na wiosnę przed siewem, azot u mnie to RSM, z mikro to dobrze jak się da bor jak nie dasz to w następnym roku już tego błędu nie popełnisz :mrgreen:

Uprawa gleby
wszędzie piszą dobrze zaorz na 25-30cm i na wiosnę tylko szybka uprawa bez gniecenia gleby, gów no prawda tam gdzie nie orze lepiej rośnie niż tam gdzie orze, nie lubi upraw konserwujących, jak walniesz gorczyce na zimę to musisz ją jakimś wałem strunowym pokruszyć aby gleba się "grzała" jak dla mnie strip till to najlepsze rozwiązanie dla niej, no może siew na redlinach jest lepszy ale axion mi się powiesi jak bym np tigera DT przytargał :mrgreen:

Siew
ja sieje od połowy kwietnia (tej drugiej) do połowy maja, zależy jak mnie najdzie i jaka jest temperatura gleby (w zeszłym roku w kwietniu był śnieg to sialem w maju, w tym posiałem 14-17,04) temp na głębokości siewu powinna mieć przez min 3 dni ok 9-10 C, nasiona siejemy punktowo tak jakby ktoś nie wiedział (są różni specjaliści ), wiosną jak najszybciej należy zatrzymać parowanie bo do wschodów potrzebuje sporo wody, ja sieję na 3-5cm ale są tacy co na 8 sieją, ja sieję 80 tyś roślin tak żeby mieć te 70 tyś obsady, rozstaw w 75cm sianie w 50-60cm to głupota, za mało ma światła i plon się zmniejsza i tutaj hardcore jak nie będziesz miał posiane idealnie (głebokość i odstęp roślina od rośliny) to masz to 1,3 plonu mniej.
Ja rośliny zaprawiam przed siewem zaprawą

Choroby
Zauważyłem te:szara pleśń, mączniak, rdza, zgnilizna twardzikowa, alternarioza słonecznika, zgorzel

Szkodniki
Spotkałem te mszyce, ślimaki, zmienniki, miniarki, omacnica słonecznikówka oraz PTAKI

Przedplon
najlepiej okopowe, ale skoro już ich nie sieję to zboża, rzepaki czy kukurydza też może być, obornika się nie boi, tak samo gnojowicy, poplony też mu nie zaszkodzą a nawet pomogą (byle słonecznika w nich nie było hehe)

Ochrona
Afalon

Zbiór
termin zbioru to od połowy września do połowy października, gdy roślina jest dojrzała zrzuca płatki z korony i zasusza liście, nie ma problemu to nie rzepak nie wysypie się :) tylko ptaki włupią wszystko :P, jak masz szczudła to dobrze go zdesykować bo szybciej zbierzesz a ptaki żreć będą tym co nie zdesykowali

Nie jestem jakimś tam profesorem wiedzy zwyczajnej i nadzwyczalnej to co napisałem stosuję u siebie jak robicie inaczej to trudno róbcie tak dalej ja technologii nie zmienię bo mi się nie opłaca ;) ochrony nie podałem specjalnie gdyż jak wiadomo nie wszystko na ten temat się oficjalnie pisze :D
rolnikzpolski
Zaczynający przygodę

Obrazki: 1

Postprzez nhcr » Pn, 18 sierpnia 2014, 19:46

To dopisz w jakich granicach plonuje, orientacyjne koszty uprawy i ceny skupu. Czy warto w to wchodzić.
nhcr
Zaczynający przygodę

Obrazki: 16
Numer GG: 23057608

Postprzez rolnikzpolski » Pn, 18 sierpnia 2014, 20:07

niby Forum Profesjonalnego Rolnika a pytanie jak z przedszkola, plon od 0t np w tym roku do 3,5t w zeszłym roku średnią mam 3,2t dla gospodarstwa ale jeszcze ze 3 lata jak ten i będzie 2t średnio. Jak posiejesz tylko ty to przy najlepszej agrotechnicze nie będzie więcej jak tona bo ptaki wszystko włupią. Koszt uprawy zależy od tylu składowych że ja pierdziu i cho cho, ja daję obornik za który płace, dodatkowo fosfor pod korzeń także chemie mam dość specyficzną więc koszt będzie całkowicie oderwany od rzeczywistości. Ceny skupu, jak ze wszystkim ile się uda :) nie nie wchodź w to bo jak wszyscy posieją to przestanie mi się to opłacać :)
Nie musisz dziękować że pomogłem :)
rolnikzpolski
Zaczynający przygodę

Obrazki: 1

Powrót do Uprawa i ochrona roślin.