Zootechnika - 'Hodowla owiec'

Wasze szkoły, uczelnie.

Zootechnika - 'Hodowla owiec'

Postprzez DeZet » So, 25 stycznia 2014, 12:33

Witam,

Niedawno zaczęłam studia. Z przedmiotu 'Hodowla owiec' mam przygotować prezentację na temat 'Pochodzenie owiec - przodkowie i linie rozwojowe'. Nie znalazłam nic na temat linii rozwojowych owiec. Czy mógłby mi ktoś pomóc i chociaż wypisać te linie rozwojowe?
DeZet
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): So, 25 stycznia 2014, 12:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zootechnika - 'Hodowla owiec'

Postprzez DuzyGrzegorz » So, 25 stycznia 2014, 18:43

Nie pamiętam dokładnie, ale chyba to było coś takiego, a przynajmniej tak mi się kojarzy.
Argal – od tej owcy dzikiej pochodzą owce angielskie czarnogłowe oraz owce górskie hodowane chyba głównie w Uzbekistanie, Tadżykistanie. Owce te są bardzo duże i odkładają w dużych ilościach tłuszcz. Kiedyś na nie mówiło się tłustopośladkowe.
Arkar (stepowa owca azjatycka) – od tej owcy dzikiej pochodzą owce ras merynos, cakiel i chyba karakuł. O ile pamiętam to pochodzą od niej owce długoogoniaste.
Muflon – od tej dzikiej owcy pochodzą wrzosówki i fryzyjskie. Chyba są to owce z krótkim ogonem o iluś kręgach, ale nie pamiętam.
Baran śnieżny – jest przodkiem owiec domowych, ale nic więcej nie pamiętam.
Na wszelki wypadek sprawdź te dane bo pamiętam je z jakiegoś programu o pochodzeniu zwierząt domowych który był nadawany jak byłem dzieciakiem, więc jakieś 40 lat temu. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Zootechnika - 'Hodowla owiec'

Postprzez DeZet » N, 26 stycznia 2014, 14:19

Aha, czyli chodzi po prostu o to jakie rasy pochodzą od przodków. Właśnie w internecie to co strona to inne dane.

Dzięki za odpowiedź :)
DeZet
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): So, 25 stycznia 2014, 12:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zootechnika - 'Hodowla owiec'

Postprzez DuzyGrzegorz » N, 26 stycznia 2014, 21:36

Może nie rasa ale grupy ras. Sprawdź ten Arkal bo coś mi chodzi po głowie jakaś inna dzika owca, ale nazwy nie jestem w stanie sobie przypomnieć, albo w tym wypadku chodzi o dwa gatunki owcy dzikiej. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Zootechnika - 'Hodowla owiec'

Postprzez DeZet » Pn, 27 stycznia 2014, 10:03

Znalazłam Urial - stepowa owca występująca w Azji.

Również pozdrawiam :)
DeZet
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): So, 25 stycznia 2014, 12:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zootechnika - 'Hodowla owiec'

Postprzez Bukaciarnia.pl » Wt, 4 lutego 2014, 12:40

chodzi o pierwotne typy owiec, które w procesie domestykacji stały się współczesnymi owcami. Tak jak wymieniliście są to: muflon, owca stepowa (urial) i argali (nie argal!). Możesz też wspomnieć o owcy archar i arkal.
Zapraszam na portal branżowy dla hodowców bydła - Bukaciarnia.pl
Notowania rynku wołowego | Forum hodowców bydła | Porady ekspertów na temat żywienia i hodowli bydła
Avatar użytkownika
Bukaciarnia.pl
FIRMA
 
Posty: 40
Dołączył(a): Cz, 23 stycznia 2014, 12:11
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Nauka i szkolnictwo