Rolnictwo precyzyjne.

Wszystko o GPS, jego zastosowaniach, urządzeniach i kosztach

Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez bobek » So, 9 czerwca 2012, 17:54

Wasze doświadczenia i pierwsze kroki. Cenne porady mile widziane.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez Baron » So, 9 czerwca 2012, 18:07

A co chcesz wiedzieć?
Ja sam zaczynam w to wchodzić i teraz niewiem jak można normalnie gospodarzyć.
Pierwsze co się rzuca w oczy to że ścieżki się strasznie rozchodzą.
Np pryskałem trochę u ludzi kukurydzę i jeśli ktoś siewnikiem 4rzędowym posuną się tylko o 10cm szerzej pomiędzy przejazdami czyli w co 4 cządk była przerwa nie 75cm ale 85cm niby nie dużo i to normalne odchylenie bo nikt nie uprowadzi przez cały czas tak traktoru żeby było co do cm, to przy 5 przejazdach pomiędzy kolejnymi przejadami opryskiwaczem 18m daje w środku nieopryskany pas o szerokości 50cm, jeśli odlicza się rządki pomiędzy kolejnymi ścieżkami.
Baron
 

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez gonzo » So, 9 czerwca 2012, 19:49

To jak zaczęliśmy ogólny temat to ogólne pytanie za ile kupię coś sensownego, o ile prowadziliście testy? bo nie stać mnie żeby wydać 30 czy 40tyś a nie wiem czy jest jakikolwiek sens kupować coś za 4-7 tyś
potrzebował bym do oprysków, trochę nawozu, może uprawy?
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez Baron » So, 9 czerwca 2012, 20:32

Wszystko jest warte swojej ceny.
Porządna nawigacja to ok 15tyś do tego automatyczne skręcanie ciagnika to też z tyle. Potem opłata za lepszą korekcję. Ale będzie przecyzyjnie posiane co za tym idzie równo ścieżki pozakładane czyli brak omiajków czy nakładek nawozu czy śor. Gdzie udział tych części jest największy bo ciągnie sie przez całą długośc pola pomiędzy każdą ścieżką. Potem po ścieżkach to można już samemu poprowadzić. Wbrew pozorom to równy siew najwięcej korzyści przyniesie.

Następny poziom brak rolki i słabsza nawigacja bez płatnej korekcji ale jak się trochę skupi to taką samą precyzję da się utrzymać bez sprzętu.

Więc według mnie jeśli się interesować jazdą równoległą to tylko porządny sprzęt z automatycznym kierowaniem i płatny sygnał z dokładnością do 2cm, wszystko inne się po prostu nie opłaca.


Następna gałąź precyzyjnego rolnictwa to samo nadzorowanie maszyn. Tu już prosta nawigacja za jakieś 2-4tyś się opłaca bo da informację kiedy włączyć sekcje.
Błędów podczas siewu to już nie cofnie ale ograniczy koszta na klinach czy poprzeczniakach albo ostatnich przejazdach na nie pełnej szerokości.
Sam złapałem się na tym że za wcześnie otwierałem zasówy czy sekcji w opryskiwaczu podczas wjazdów w ściezki przejazdowe.
Taka prosta nawigację według mnie to powinien mieć każdy.

Trzeci poziom to automatyczne stertowanie opryskiwaczem czy rozsiewaczem, daje to tyle że przy nakładkach rozsiewacz zmniejsza szerokość roboczą oraz dawkę. Jak by nie było nawozy to ok 60% nakładów na produkcję i dokładne sterowanie daje widoczne oszczędności.
Baron
 

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez farmermf » N, 10 czerwca 2012, 16:57

Baron jakiego masz kompa w opryskiwaczu? Ja planuje z control terminal+distans control+gps do wyłączania sekcji. Co o tym myslisz?
Avatar użytkownika
farmermf
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 177
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:49

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez Baron » N, 10 czerwca 2012, 18:50

Mój to Eco Spary. Jak masz nierówny teren to bierz distans control jak nie to bez sensu. Jak cena nie gra roli to bierz. W GPS warto pójść.
Ostatnio edytowano Pt, 3 sierpnia 2012, 22:12 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Baron
 

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez farmermf » N, 10 czerwca 2012, 19:03

teren mam równy ale kolein to narobię z wiosny z rsm-em to bym chciał by samo pilnowało lanc.
Avatar użytkownika
farmermf
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 177
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:49

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez Baron » N, 10 czerwca 2012, 20:48

To zwykłe poziomowanie ci zrobi. Distans control przydaje się jak jest duży skłon na polu i belka jak łapie poziom to jedną stroną ciagnie po ziemi.
Baron
 

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez Baron » Cz, 14 czerwca 2012, 12:45

Do brzozak --> jakie są mozliwości aby sterować sekcjami w opryskiwaczu mając gps switch bez wchodzenia w kolejną nawigację?
Baron
 

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez brzozak2 » Cz, 14 czerwca 2012, 12:48

jak masz gps switch w amazonce to wlasnie on steruje sekcjami. u mnie w rozsiewaczu tak jest i wlasnie za switcha doplacalem chyba 3000 pln.

opryskiwacz (komp hardi 5500) mam podlaczyc pod nawigacje (bo teoretycznie nie portrzeba nic wiecej we wsplpracy z trimblem), ale poki co sie nie widza nawzajem :/ .
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez Baron » Cz, 14 czerwca 2012, 12:52

Czyli switch nie wyda rozkazu żadnemu komputerowi poza amatronem? żeby sterować opryskiwaczem muszę dokupić jakąś inną nawigację z funkcją sterowania sekcjami?
Mam opryskiwacz lemkena i komputer jest też tej firmy.
Baron
 

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez brzozak2 » Cz, 14 czerwca 2012, 12:58

a jak masz lemkena to zmienia postac rzeczy.

switch moze wydac rozkazy, ale trzeba dokupic jakas latke i wtedy masz nawigacje w switchu :) . jak technicznie sie tym steruje i czy bedzie gadac z lemkenem to nie wiem.

http://www.amazone.pl/102.asp proncie bardzo, zwie sie to gps track.
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez Baron » Cz, 14 czerwca 2012, 13:05

Właśnie jest tan problem bo kupując Siriusa nie miałem planów wchodzić w GPS. Teraz trochę żałuję że nie kupiłem UF.
Kolega ma właśnie UF i Za-m Profis hydro i obiema maszynami steruje switch.
U mnie kombinuje jak by tu switcha porozumieć z siriusem, bo opcja dokupienia drugiej nawigacji np Matrixa czy gps lemkena nie widzi mi sie z powodu zbyt duzej ilości komputerów. Amazone twierdzi ze switch nie bedzie gadał z niczym innym poza amatronem. Choć wydaje mi się to dziwne skoro eco spray steruje elektronicznie sekcjami i chodzi tylko o podanie sygnału kiedy która sekcja ma pracować.
Switch potrafi to zrobić z opryskiwaczami amazone i byle głupia nawigacja potrafi to zrobić chba z każdym opryskiwaczem to niby czemu switch miał by tego niezrobić.

Tracka mam wykupionego ale to tylko prowadzenie równoległe a mi chodzi o samo sterowanie sekcjami.
Baron
 

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez brzozak2 » Cz, 14 czerwca 2012, 13:08

jesli komp w siriusie ma taka mozliwosc, ze bedzie go sterowalo cos poza przyciskiem, to na pewno sie da, jednak trzeba troche pogrzebac jak to zrobic, no i niewykluczone, ze grzebanie po omacku moze sie drogo skonczyc :P .

z drugiej strony czemu nie kupiles opryskiwacza amazonki? mialbys wszystko bardzo uproszczony.
jakby amazone oferowalo rekaw powietrzny to tez bym sie nad tym mocno zastanawial. teraz latam z komputrami czasem 2 razy w tygodniu i kabli caly stos w ciagniku :/ .

w sumie to nawet bez tracka powinno sie dac je skomunikowac.
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez Baron » Cz, 14 czerwca 2012, 13:21

track tylko rysuje linie więc to żadna technologia, samo sterowanie czyli switch to to co ma sterować opryskiem
A dlaczego nie UF bo sam opryskiwacz uważam za gorszy od siriusa.
Koncepcja unifikacji komputerów amazone jest fajna ale nie kosztem samego sprzętu.
Baron
 

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez brzozak2 » Cz, 14 czerwca 2012, 13:24

no i kolko sie zamyka.

swoja droga predzej czy pozniej i tak kupisz jakas nawigacje, wiec nie ma co sie przejmowac :P .
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez Marsen » N, 17 czerwca 2012, 22:19

Ilę doplacales za odblokowanie tracka?
Idzie z tym jeździc?
Marsen
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Obrazki: 22
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 19:47

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez Baron » Pn, 18 czerwca 2012, 08:15

Teraz dokładnie nie pamiętam ile co dokładnie z wyposażenia kosztowało bo zamawiałem pół roku temu ale coś ok 1500zł.
Jak dokładnie to działa to nie wiem bo tylko kilka godzin w nocy go używałem na zasadzie żeby nie liczyć w który rządek w kukurydzy wjechać.
Jakieś dokładniejsze pomiary zrobię po żniwach.
Jest bo jest i tyle, według mnie prowadzenie równoległe z dokładnością do 25cm to tle samo co sam upilnuję. Jedyna korzyść to tak jak mówiłem wskazanie w który rządek wjechać.

Z samej obsługi maszyn to do tej pory dowiedziałem się tyle że prawie każda nawigacja potrafi włączyć i wyłączyć sekcje w dowolnym opryskiwaczu z elektroniczną obsługą. (pewnie znajdą się wyjątki ale ta funkcja to nic nadzwyczajnego.
Za to żadna nawigacja nie potrafi zmieniać szerokości roboczej i dawki w rozsiewaczach.

GPS Switch potrafi robić obie te rzeczy ale tylko w sprzęcie amazone.

Tak więc do obsługi rozsiewacza potrzeba gps switcha, a do obsługi opryskiwacza jeśli to jest amazone to też gps switch a jeśli jakiś inna to nawigacja tej firmy lub jakaś inna.

Więc mając opryskiwacz i rozsiewacz amazone da się tym sterować dwoma komputerami( amatron + gps switch) lub jednym (amatron3) co uważam za nie wygodne.
Mając rozsiewacz amazone i inny opryskiwacz potrzeba do rozsiewacza dwóch lub jednego komputera i do opryskiwacza też dwóch (komp opryskiwacza i nawigacja innej firmy lub obie rzeczy w jednym komputerze co jest często spotykanym rozwiązaniem w innych firmach tak jak amatron 3 w amazone)
Żeby to było wygodne w obsłudze to paradoksalnie trzeba sobie utrudnić życie ilością komputerów do czterech (amatron + gps switch + komp opryskiwacza + nawigacja).
Posiadając te dwie maszyny amazone wystarczają już tylko dwa komputery (lub tylko jeden ale ta wygoda jest niewygodna).
Baron
 

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez michalk » Pn, 18 czerwca 2012, 20:23

Panowie a co myślicie o takich prostych nawigacjach do prowadzenia równoległego za 1.5-2tys zł??
Ostatnio edytowano Pn, 18 czerwca 2012, 21:53 przez Krzysiek19, łącznie edytowano 1 raz
Powód: zdanie z małej litery
michalk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 40
Obrazki: 91
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 19:54

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez brzozak2 » Wt, 19 czerwca 2012, 00:59

do wysiania wapna i nawozow przed siewem wystarcza.

@Baron kazda nawigacja mozesz wysterowac rozsiewacz, opryskiwacz, rozrzutrzasacz obornika czy plug trzeba tylko troche w tym pogrzebac ;) .
nie ma u nas jeszcze know-how, dlatego "specjalisci" mowia, ze sie nie da, szczegolnie ci z amazonki :D .

dla komputera to tylko impuls, podanie napiecia, nic wiecej, a czy to bedzie otwierac sekcje dysz, przepuszczac olej w silowniku, zwalniac tasme, to nie ma znaczenia.
jednak trzeba zaczac od podstaw elektroniki.
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez gonzo » Wt, 19 czerwca 2012, 08:02

Skieruję tu maksia, on jako że robi sam komputerek do ciągnika, może też wiedzieć co trzeba przeprogramować w już istniejącym.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez maksiu » Wt, 19 czerwca 2012, 14:27

brzozak2 - to nie jest takie proste... Żadna maszyna z komputerem, nie jest dzisiaj tak sterowana, ponieważ do maszyny musiałby iść kabel grubości spawalniczego. Dzisiaj komputer w kabinie jest jednostką niezależną i komputer na maszynie to druga jednostka, w pewnym stopniu niezależna i zależna jednocześnie. To ona nadzoruje maszynę, a komputer w kabinie jest tylko jak ten kierownik, od wydawania dyspozycji.
Dlatego jest problem z dogadaniem urządzeń różnych producentów. Szyny komunikacyjne wcale nie muszą być ze sobą zgodne, np. CAN to jest standard na drut i sposób komunikacji, ale komunikatów już to nie opisuje, więc mamy dowolność.
Pewną nadzieją jest ISOBUS, ale jak widać po doświadczeniach niektórych, tu też nie ma jednego standardu mimo tej "standardowości". Kwestia tylko i wyłącznie dobrej woli producentów, a podejrzewam że tu nie będzie zbyt dużo tej woli, bo w takim razie po jakiego grzyba opracowywać amatrona3, jak gps switch byłby uniwersalniejszy gdyby gadał ze wszystkimi na rynku.
Ostatnio edytowano Pt, 3 sierpnia 2012, 22:16 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez Baron » Wt, 19 czerwca 2012, 14:59

Dobrze gadasz. Mi też się wydaje że nie bedzie dało się tego połączyć bo amazone straciło by jeden ze swoich asów czyli jeden komputer do wszystkiego.
Chwalą się amatronem że steruje wszystkim od siewników poprzez rozsiewacze a kończąc na opryskiwaczach. Robią to po to żeby przyciągnąć klientów prostotą obsługi bo nie trzeba uczuć się obsługi 5 urządzeń i ilości kablów pomiędzy nimi.
Z gps switchem jest tak samo po co udostępniać go do obsługi innych komputerów skoro ktoś może sie skusić na zakup następnej maszyny amazone dlatego że będzie miał wszystko działające z marszu.

Z kolei firmy produkujące swoje własne nawigacje jak TeeJet czy Trimble robią je kompatybilne z prawie każdym komputerem własnie po to żeby dotrzeć do szerszej grupy użytkowników.
Baron
 

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez maksiu » Wt, 19 czerwca 2012, 19:13

Amazone robiąc swój system zadbało o to, żeby nie był on kompatybilny z innymi. Dokumentacje są dobrze schowane, żeby nie wpadły czasem w ręce konkurencji. A to, że taki TeeJet czy Trimble coś tam potrafią zdziałać z komputerami Amazone czy innego producenta, to tylko dzięki inżynierii wstecznej ichniejszych specjalistów.
No chyba, że zakupili dokumentację, ale wątpię...
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez silva » Cz, 5 lipca 2012, 09:03

A podpowiedzcie mi coś takiego. Mam rozsiewacz z kompem i puki co wysiew ustawiam ręcznie bo nie mam do niego czujnika prędkości. Niedawno dowiedzialem się że zamiast czujnika moge zakupić GPS i też będzie mi zczytywał prędkość. Tylko jaki kupić GPS by pasowal do mojego rozsiewacza (Vicon RS - EDW). Rozsiewacz posiada również wage ale nawet nie wiem czy ona jest sprawna teraz.
A może lepiej kupić czujnik i wyjdzie najtaniej. Tylko gdzie ja coś takiego kupie?
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez brzozak2 » Cz, 5 lipca 2012, 10:52

zobacz czy mozesz kalibrowac na kompie predkosc, wtedy zobacz jaka masz wtyczke i popatrz na czujniki predkosci w opryskiwaczach ciaganych, bo powinny miec nawet te same wtyczki, jak nie to trzeba jeszcze odpowiednia wtyczke zakupic.
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez maksiu » Cz, 5 lipca 2012, 12:35

Wtyczka to żaden problem, trzeba ogarnąć jakie są w niej wyprowadzenia.
A czujnik może być jeden z czterech: podaje sygnał gdy wykrywa, przerywa sygnał gdy wykrywa, podaje masę gdy wykrywa lub przerywa sygnał masy gdy wykrywa metal.
Najlepiej poszukać w instrukcji, powinno być opisane jaki sygnał jest wymagany przez komputer. Potem można dobrać czujnik.

Zawsze też można kupić oryginał, wyjdzie pewniej ale kilka-kilkanaście razy drożej ;)
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez silva » Cz, 5 lipca 2012, 14:59

To później. A co powiecie o GPS zamiast tego czujnika?
Tak wygląda komp. Brakuje mi tego białego czujnika. http://photos02.otomoto.pl/photos/origi ... 1805_7.jpg
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez maksiu » Cz, 5 lipca 2012, 19:41

Napisz do kolesia, niech Ci poda wszystko co jest - o ile jest - napisane na tym czujniku.
Będzie punkt odniesienia.

Ja o GPS powiem tyle, czy jesteś w stanie znaleźć taki GPS, który będzie współpracował z tym komputerem? Są dwie drogi: albo komputer jest przystosowany do współpracy z modułem GPS albo moduł GPS będzie symulował obecność czujnika (wysyłał sygnały takie jak czujnik).
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez silva » Cz, 5 lipca 2012, 21:23

W sumie dobry pomysł.
Byłem u gościa co sie zajmuje rolnictwem precyzyjnym (naprawde mądry czlowiek) i mówił że moge kupić gps bez problemu tylko trzeba cos przeinstalowywać i nie wie kto to może zrobić. Ale GPS jak mówil to 3tys najtańszy a taki by pokazywało jak jechać to 6. Więc dla mnie drogo jak kupiłem rozsiewacz za tyle.
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez Guzik » Cz, 5 lipca 2012, 21:25

Jaki GPS polecicie mi z dokładnością do 25 cm tak aby móc nim rozsiewać wapno lub nawóz po oranym gdy nie mam ścieżek technologicznych ??
Taki GPS nadał by się również do prowadzenia maszyn uprawowych ??
GPS z dokładnością do 25 cm mają darmowy przesył danych ??
Jak taki GPS ściąga dane do siebie jeśli go ustawię np na szerokość 6 m ???
Guzik
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 298
Obrazki: 113
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 14:11
Lokalizacja: Powiat Gdański
Numer GG: 33067550

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez maksiu » Pt, 6 lipca 2012, 00:27

Silva - a co to za rozsiewajka za takie pieniądze i z komputerkiem? :)

Guzik - GPS i przesył danych to dwie różne sprawy. GPS tylko nadaje, a my ten sygnał możemy tylko odebrać i zrobić z niego użytek.
Przesył danych zaś może być realizowany na różne sposoby, najpowszechniejszy jest pewnie po GPRS albo EDGE czyli poprzez sieć komórkową. Kupujesz starter, ładujesz go, karta do modułu i śmiga.
Przesył danych może być dwukierunkowy. Czyli załóżmy u siebie masz serwer bądź też producent, z którego sprzętu korzystasz, oferuje platformę komunikacyjną i za pośrednictwem jednego bądź drugiego można pobierać dane z modułu lub wysyłać mu jakieś polecenia.
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez silva » Pt, 6 lipca 2012, 08:26

Nie jestem jeszcze Baronem jak większość tutaj. Rozsiewacz sieje na 100ha aby. Tylko ciągle dokupujemy i nie stać na lepszy cały czas.
Oto i on: http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/1333622210/gallery_25844_460_91502.jpg

Tu jakaś stronka jego jeszcze http://www.acidist.com/vicon/vicon_rs.htm
Ostatnio edytowano Pt, 3 sierpnia 2012, 22:19 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez maksiu » Pt, 6 lipca 2012, 08:47

Ja też nie i nie mówię nic, że to jakiś badziew czy coś, zaciekawiło mnie tylko to, że za 6 tys. można kupić taką zabawkę.
A ja lubię takie zabawki ;)
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez farmermf » N, 8 lipca 2012, 08:03

Ja mam takie pytanie .Posiadając komputer przy opryskiwaczu Control Terminal z antena gps do jazdy równoległej mogę wykorzystywać go do pracy z innymi maszynami? Znaczy odpinam opryskiwacz, zaczepiam agregat 3m, zmieniam na kompie szerokosc maszyny na 3m i tez bede miał prowadzenie równoległe?
Avatar użytkownika
farmermf
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 177
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:49

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez maksiu » N, 8 lipca 2012, 08:23

Jeśli komputer uruchomi się i będzie działał bez opryskiwacza to tak.
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez bartnik » Pt, 3 sierpnia 2012, 09:15

Jeśli chodzi o dobrą nawigację satelitarną w przystępnej cenie to poczytajcie http://www.bartniktwr.pl/index.php?target=centerline o nawigacji CenterLine 220. Jeśli będziecie mieli jakiekolwiek pytania proszę o kontakt :)
Zapraszam na http://www.bartniktwr.pl/ - maszyny i części do maszyn
Avatar użytkownika
bartnik
FIRMA
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt, 3 sierpnia 2012, 08:35

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez endrju00711 » Pt, 3 sierpnia 2012, 10:56

Właśnie interesuje mnie ten model nawigacji Teejet-a, możesz powiedzieć coś więcej o niej ?? Interesuje mnie głównie jej dokładność, oraz czy jest możliwość zmierzenia powierzchni uprawianego pola ?
Avatar użytkownika
endrju00711
Nowicjusz
 
Posty: 5
Obrazki: 49
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 18:26

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez bartnik » Pt, 3 sierpnia 2012, 12:22

W centerline 220 nie ma możliwości zmierzenia powierzchni uprawianego pola. Nawigacja jest dokładna do 30cm, a GPS jest darmowy.

Jeśli chodzi o trochę droższe nawigacje, to polecam też TRACK-Guide firmy Muller Elektronik (Mogę podesłać prospekt), lub Matrix Pro również TeeJeta http://www.bartniktwr.pl/index.php?target=matrix
Zapraszam na http://www.bartniktwr.pl/ - maszyny i części do maszyn
Avatar użytkownika
bartnik
FIRMA
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt, 3 sierpnia 2012, 08:35

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez wałek » Pt, 3 sierpnia 2012, 12:53

Bartnik Centerline 220 to na pewno nie jest dobra nawigacja - to jest pewne.
wałek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 19
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 21:59

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez bartnik » Pt, 3 sierpnia 2012, 12:58

Chętnie się dowiem, jaką Ty nawigację polecisz za taką cenę :) No i również poznam Twoje zdanie na temat Centerline, ale z konkretnymi powodami.
Zapraszam na http://www.bartniktwr.pl/ - maszyny i części do maszyn
Avatar użytkownika
bartnik
FIRMA
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt, 3 sierpnia 2012, 08:35

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez wałek » Pt, 3 sierpnia 2012, 19:19

śmiem twierdzić że lepsiejszy za podobną cenę jest farmnavigator.

Centerline 220
+ cena
+ łatwość montażu
+ szybkość, możliwość przekładania
- bardzo słaba jakość sygnału dokładność 30 cm to jest od linii a to oznacza że może być niedokładność 60 cm
- przy oprysku, siewie nawozów, uprawie - nie sposób uprowadzić równo ciągnika (próbowało kilku ludzi i żadnemu się ta sztuka nie udała)
- brak jakikolwiek możliwości rozbudowy urządzenia - to już 230 można ponoć rozbudowywać
- brak funkcji pokazywania wyłączania sekcji w opryskiwaczu
- urządzenie jeśli chce się na nim pracować długi czas strasznie męczy oczy - w nocy to już nawet nie wspominam
Ostatnio edytowano Pt, 3 sierpnia 2012, 21:39 przez Krzysiek19, łącznie edytowano 1 raz
Powód: literówki
wałek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 19
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 21:59

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez bartnik » So, 4 sierpnia 2012, 11:28

Zgodzę się na to, że jakość sygnału jest czasami gorsza, w zależności od terenu (duże drzewa, budynki). Owszem nie można jej rozbudować, ale za to można wymienić antenę na taką o szerszym zasięgu i te problemy znikają.

Brak funkcji pokazywania sekcji w opryskiwaczu - również się zgodzę, ale ta nawigacja kosztuje teraz 5199zł, nie możemy wymagać wszystkiego.

Jeśli chodzi o dwa pozostałe minusy tj. męczenie oczu oraz prowadzenie ciągnika, to kwestia indywidualna. Sprzedaliśmy ich ponad 60 sztuk i nikt nie powiedział, iż żałuje, że ją kupił. :)


Jeśli chodzi o farmnavigator - zanim się wypowiem, nadrobię zaległości :)
Zapraszam na http://www.bartniktwr.pl/ - maszyny i części do maszyn
Avatar użytkownika
bartnik
FIRMA
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt, 3 sierpnia 2012, 08:35

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez michalk » Pt, 5 października 2012, 10:48

panowie a takie najprostsze prowadzenie rownolegle do siania nawozow i opryskow to co byscie polecali?
michalk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 40
Obrazki: 91
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 19:54

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez zyrafa » So, 10 listopada 2012, 01:13

Witam. Od razu chcę zaznaczyć że w tym temacie jestem na chwilę obecną zielony, a potrzebuję pomocy. Mianowicie, co się bardziej opłaca, lepiej jest kupić ciągnik JD wyposażony w oryginalny system prowadzenia, czy też dokupić później w firmie dystrybuującej takie rozwiązania? Kolejne pytanie, co się bardziej opłaca w przypadku już posiadanego ciągnika w.w. marki, zakup oryginału czy zamienników takich rozwiązań? Domyślam się że cena jest wyższa przy zakupie oryginalnych systemów JD. Zapewne też systemy JD i firmy ,,krzak,, działają na tej samej zasadzie a przepłacimy za opakowanie. Jednak mimo to że działają na tej samej zasadzie to czy oby na pewno działają tak samo dobrze jak te montowane fabrycznie?
Jak byście radzili rozwiązać mój problem. Dysponuję ciągnikiem JD 6x30, na chwilę obecną stoję przed dokonaniem zakupy kolejnego ciągnika JD oraz kombajnu JD. Kolejną zmianą którą chcę przyswoić w gospodarstwie jest właśnie wprowadzenie systemów równoległego prowadzenia/mapowanie pola. I tak też zastanawiam się które rozwiązania wybrać i pytam was bo diler powie ,,tylko rozwiązania JD,, a prywatna firma powie ,,nie stać cię by przepłacać, kup u nas,,
zyrafa
Zaczynający przygodę
 
Posty: 80
Obrazki: 23
Dołączył(a): Pn, 6 sierpnia 2012, 21:51

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez brzozak2 » So, 10 listopada 2012, 03:04

wez system jd ;) , latwy w obsludze, kompatybilny ze wszystkimi pojazdami marki i nie tylko, a wraz z zakupem ciagnika moze wyjsc taniej niz system innej firmy.
nie ma sie za bardzo nad czym zastanawiac, kupujac ciagnik masz juz duze pole do upustu na taki system.
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez precrol » Cz, 29 listopada 2012, 13:47

zyrafa napisał(a):Witam. Od razu chcę zaznaczyć że w tym temacie jestem na chwilę obecną zielony, a potrzebuję pomocy. Mianowicie, co się bardziej opłaca, lepiej jest kupić ciągnik JD wyposażony w oryginalny system prowadzenia, czy też dokupić później w firmie dystrybuującej takie rozwiązania? Kolejne pytanie, co się bardziej opłaca w przypadku już posiadanego ciągnika w.w. marki, zakup oryginału czy zamienników takich rozwiązań? Domyślam się że cena jest wyższa przy zakupie oryginalnych systemów JD. Zapewne też systemy JD i firmy ,,krzak,, działają na tej samej zasadzie a przepłacimy za opakowanie. Jednak mimo to że działają na tej samej zasadzie to czy oby na pewno działają tak samo dobrze jak te montowane fabrycznie?
Jak byście radzili rozwiązać mój problem. Dysponuję ciągnikiem JD 6x30, na chwilę obecną stoję przed dokonaniem zakupy kolejnego ciągnika JD oraz kombajnu JD. Kolejną zmianą którą chcę przyswoić w gospodarstwie jest właśnie wprowadzenie systemów równoległego prowadzenia/mapowanie pola. I tak też zastanawiam się które rozwiązania wybrać i pytam was bo diler powie ,,tylko rozwiązania JD,, a prywatna firma powie ,,nie stać cię by przepłacać, kup u nas,,


Witam.
Dopiero się zapisałem na to forum i milo widzieć dyskusję na temat precyzyjnego rolnictwa.
Nie będę podszywał się pod "kolegę" doradzającemu rozwiązania innemu, podsyłając "życzliwie" od razu ulotki i cenniki.
Wiec przyznaję, zajmuje się technologiami precyzyjnego rolnictwa od 2005 roku i chętnie pomogę na tym forum.
A konkretniej - WYMODEROWANO i sprzedajemy Trimble w Polsce.

Wg. mnie profesjonalne precyzyjne rolnictwo to system daleko wychodzący poza sam sprzęt w postaci nawigacji, ciągnika. Należy wybrać takie rozwiązanie, które w przyszłości zapewni swobodny rozwój i jest możliwie uniwersalne.
I tu pojawia się cały sens tematu. Z doświadczeń naszych oraz klientów wiemy, że o ile nawigacje fabryczne dość fajnie się kupuje (dobre rabaty)to później pojawiają się problemy, gdy klient chce być naprawdę "precyzyjny", albo coś przestaje grać.... Spotkałem się z gospodarstwami, gdzie promocyjnie klient kupił nawigacje JD, CNH i "krzaki" jak to ująłeś. A teraz jest problem. Klient chce mieć dokładność RTK 1-2 cm. Ale stację bazowe są dedykowane dla konkretnej marki i nie można tego wszystkiego zintegrować. Wg. mnie musi to być wszystko dokładnie zaplanowane, z możliwie dużą elastycznością na przyszłość i we współpracy z firmą technologiczną (specjaliści z precyzyjnego rolnictwa) a nie techniczną (producentem maszyn). Najlepiej doświadczoną, posiadającą w ofercie coś więcej poza sprzętem. Polskie precyzyjne rolnictwo jest zupełnie inne niż amerykańskie a nawet zachodnie. Taka nasza mentalność, że lubimy robić po swojemu:-) Więc wiedza praktyczna ma tu ogromne znaczenie.

Ale odpowiadając na Twoje pytania, będę bronił rozwiązań pozafabrycznych - mogę pochwalić się instalacjami na ciągnikach JD od seri 5 do 9, różne roczniki, różne konfiguracje, różne systemy. Brakuje mi do kolekcji tylko gąsienicy. Czy pracują dobrze? Skoro w jednym z gospodarstw pracuje już 7 zestawów i każdy nowy ciągnik ma być z Trimble Autopilot - to zdaje się że pracują bardzo dobrze:-) Nawigacje JD są bardzo dobre, ale jak każde mają tez swoje ograniczenia. W zasadzie każdy producent ma unikalne dla siebie cechy ale i też takie których nie ma, a mają je inni:-)

Jako klient masz wybór, doradzam żebyś rozejrzał się dobrze po rynku, porozmawiał z kilkoma firmami, uzytkownikami, nie bój się tego. Oczywiście polecam się - chętnie stanę do konkurencji. Muszę znać jeszcze kilka szczegółów na temat gospodarstwa. Z reguły doradzamy konkretny plan dla konkretnych potrzeb rolnika. Poza tym jest jeszcze kwestia badań gleb, zmiennego dawkowania nawozów - czyli temat rozsiewacza, poza tym opryskiwacza a nawet pługa jak się okazuje.

Jak dobrze zaczniesz to na pewno w przyszłości wyjdzie fajny system - bo tak to trzeba traktować, ponad markami sprzętu użytego w gospodarstwie.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Ostatnio edytowano Cz, 29 listopada 2012, 22:57 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Oj nie czyta się regulaminu nie czyta... proszę o kontakt. No i uwaga dodatkowa w gratisie. Post za mocno czuć marketingiem, jak na poziom tu obecnych ;) - gonzo, ortografia - sebekwolkasos
precrol
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz, 29 listopada 2012, 11:24
Numer GG: 2391059

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez zyrafa » Pt, 30 listopada 2012, 01:15

Dość zawrotny post, ale wciąż mam pustkę w głowie. Proszę na adres: asiulek180@amorki.pl przysłać owe ulotki. Proszę mi wyjaśnić co powinienem kupić, co ja chcę kupić i dlaczego. Z pełną powagą pisałem że jestem zielony w temacie, chcę to zmienić. W sieci znajduję tylko info tyczące się przewagi firmy krzak 1 nad krzak 2 a konkretów w sumie zero. Bądź są a ja nie potrafię rozszyfrować ,,chińszczyzny,, bo jak już wspominałem jestem zielony. Bądź wskażcie jakieś rzetelne źródła informacji które mnie rozjaśnią.

Ewentualnie by ułatwić niesienie mi pomocy nadmienię że koszt jaki mogę ponieść na chwilę obecną oscyluje maksymalnie na poziomie 25tys zł. Przygoda mogłaby zacząć się od rozsiania określonej pi razy drzwi dawki wapna w regularnych pasach. Kolejnym etapem niechby był już dokładniejszy wysiew NPK czy N w orane lub rżysko bez ścieżek.
Ostatnio edytowano Pt, 30 listopada 2012, 23:16 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
zyrafa
Zaczynający przygodę
 
Posty: 80
Obrazki: 23
Dołączył(a): Pn, 6 sierpnia 2012, 21:51

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez wałek » Pt, 30 listopada 2012, 23:00

Jeśli za te 25 tys. chcesz jechac prosto i siew ma być pi razy drzwi to jest szansa.
Jaki masz ciągnik bo to jakieś znaczenie ma.
chcesz kierowac sam czy kierowac ma hydraulika?
wałek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 19
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 21:59

Re: Rolnictwo precyzyjne.

Postprzez zyrafa » N, 2 grudnia 2012, 23:00

Ciągnik to JD 6630, bez przygotowania do auto track. Z pierwszym krokiem w tą technologię chcę wydać do 25tys zł. Teraz jest mi bez znaczenia czy będę kierował sam czy hydraulika, ale jeśli mi się to spodoba czyli doświadczę korzyści na własnej skórze związane z ograniczeniem kosztów poprzez zamówienie optymalnej ilości wapna, czy nawozów i rozsianiem tego zgodnie z założeniami, zapewne wykonam kolejny krok by móc precyzyjnie opryskać oraz zasiać.
Ostatnio edytowano Cz, 6 grudnia 2012, 20:56 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
zyrafa
Zaczynający przygodę
 
Posty: 80
Obrazki: 23
Dołączył(a): Pn, 6 sierpnia 2012, 21:51

Następna strona

Powrót do Rolnictwo precyzyjne