Gorczyca technologia uprawy

Gorczyca technologia uprawy

Postprzez MieszkoI » Wt, 29 stycznia 2013, 18:54

Witam w tym roku chcielibyśmy, na kawałku którego nie dało rady obsiać na jesieni zasiać gorczycę na nasiona.
Do tej pory moje doświadczenia z tą uprawą ograniczają się raczej do tego, że zasialiśmy i zebraliśmy :) (miał byc poplon na działce, na którą wjechaliśmy dopiero w maju, ale gorczyca nawiązała i dała bez żadnej ochrony i nawozu prawie tonę wysuszonego i oczyszczonego materiału). W zeszłym roku podobna historia późno zdecydowaliśmy się na likwidację wymarzniętego pszenżyta i pomimo inwazji gnatarza i tak było pond tona :).
W tym roku chciałbym, żeby było w tym nieco mniej przypadku, jednak nie ukrywam, że jeśli chodzi o nawożenie to raczej po macoszemu chciałbym ją potraktować :), bardziej zależy mi na walce z chwastami (przytulia, proso) oraz ze szkodnikami.
Aha jeśli chodzi o nawożenie, to też proszę podawać, bo innym na pewno się to może przydać :)
Zapraszam do dyskusji.
MieszkoI
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 69
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 22:47

Re: Gorczyca technologia uprawy

Postprzez Siwy7406 » Wt, 29 stycznia 2013, 19:03

Więc zabiorę głos ale na początek .UWAGA!!!

Uprawa gorczycy białej ograniczającej populację nicieni (odmiana Metex ). Uprawiana na nasiona może zredukować populację nicieni w glebie powyżej 70%.

Zacznijmy od początku a więc:
Przygotowanie pola pod siew
Po roślinach zbożowych należy wykonać uprawki pożniwne, jak: podorywkę i bronowanie.Jeżeli pojawiają się chwasty ponawiać bronowanie. Obowiązkowo należy wykonać orkę przedzimową. Po roślinach późno schodzących z pola, jak: ziemniaki, poplony ścierniskowe należy wykonać tylko orkę przedzimową na średnią głębokość. Wiosną po obeschnięciu skib należy wyrównać pole włóką i zabronować, zabezpieczając przed wyparowaniem wilgoci. W zależności od rodzaju gleby stosuje się dwukrotne bronowanie. Jeżeli gleba jest zbita, co często występuje należy zastosować lekką bronę talerzową lub agregat uprawowy przygotowując glebę na taką głębokość, żeby redlice siewnika zapewniły dobre przykrycie nasion.

Warunkiem uzyskania dobrych plonów nasion gorczyc jest zrównoważone nawożenie mineralne z uwzględnieniem zasobności gleby. Gorczyce tak jak wszystkie rośliny kapustne wykazują duże zapotrzebowanie na magnez, siarkę, bor i sód. Podstawą efektywnego działania poszczególnych składników jest optymalny odczyn
gleby, który dla gorczycy wynosi 6,0-6,8 pH. Jeżeli mamy wartości pH niższe od podanych należy pole zwapnować w okresie bezpośrednio po zbiorze przedplonu. Na glebach średnio zwięzłych i lżejszych średnio 2-3 t/ha wapna w formie węglanowo-magnezowej. Natomiast na glebach zwięzłych 1-1,5 t/ha wapna w formie tlenkowej.
Przy średnich zawartościach PK w kompleksie glebowym jako takiego nawożenia nie wymaga. CDN
Ostatnio edytowano Wt, 29 stycznia 2013, 22:46 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia, literówka
Avatar użytkownika
Siwy7406
Zasłużony dla forum
 
Posty: 281
Obrazki: 296
Dołączył(a): So, 14 lipca 2012, 19:11
Lokalizacja: warm.-mazurskie/Bartoszyce/Maszewy
Numer GG: 43494331

Re: Gorczyca technologia uprawy

Postprzez DFkujawy » Wt, 29 stycznia 2013, 19:30

Gorczycę mieliśmy już 6-8razy, niewielkie areały 1-1,5ha , przeważnie z zamysłem, że zostanie nam na poplony, a reszta na sprzedaż, zawsze odmiany mątwiokobójcze, najczęściej Radena.
W 2012 mieliśmy zasianą po burakach. Na jesień orka, wiosną włókowanie, siew npk 4-12-25 250kg/ha (gleba 2-3a,b, P bardzo wysoki, K wysokie, pH 7.2, magnez Bardzo wysoki, saletrzak 250kg, siew uprawowo- siewnym, 9kg/ha odmiana Radena. Gorczyca niechroniona przed chwastami ponieważ triflurotoxu nigdzie nie mogłem dostać, a później to tak szybko podrosła, że już się nie opłacało i była czysta. W późniejszym czasie gorczyca została zasilona 100kg saletry 34%. Ochrona przed szkodnikami 2x Dursban (+ 2x siarczan magnezu i 1x Fertigrain) . W czasie najintensywniejszego kwitnienia przyszła burza z gradem i gorczyca się położyła w 100% i już nie wstała. 2tyg przed planowanym zbiorem na dosuszenie huragan i jakiś sklejacz, koszona ze stołem, plon 1400kg po wyczyszczeniu.
Ostatnio edytowano Wt, 29 stycznia 2013, 22:47 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
DFkujawy
Zaczynający przygodę
 
Posty: 22
Obrazki: 305
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 14:51
Numer GG: 3673980

Re: Gorczyca technologia uprawy

Postprzez Siwy7406 » Wt, 29 stycznia 2013, 19:52

Jednak gdybyśmy chcieli uzyskać większy plon nawożenia PK jest wskazane. Nawożenie fosforem i potasem Na glebach zwięzłych nawozy fosforowe i potasowe wysiewa się na ogół w całości pod orkę przedzimową. Nawozy fosforowe można podzielić: 2/3 dawki wysiać pod orkę przedzimową, a
1/3 dawki wiosną pod bronę. Natomiast nawozy potasowe, zwłaszcza na glebach lekkich,wysiewa się wiosną na 10 do 14 dni przed siewem, a po wysianiu pole należy zabronować.

Siew
Gorczycę na nasiona wysiewa się możliwie jak najwcześniej - przed albo z początkiem siewu zbóż jarych. Opóźniając termin siewu skracamy okres wegetacji w fazie od wschodów do początku kwitnienia, przyczyniając się tym samym do szybkiego wybijania w pęd kwiatowy przy słabo rozwiniętej rozecie. Siew gorczycy sarepskiej i gorczycy czarnej można opóźnić i wykonać go pod koniec siewu zbóż jarych.
Orientacyjne ilości wysiewu nasion siewnych I klasy jakości wynoszą:
- dla gorczycy białej 5-9 kg/ha w rozstawie 11-35 cm.
- dla gorczycy sarepskiej 4-6 kg/ha w rozstawie 11-30 cm.
- dla gorczycy czarnej 3-5 kg/ha w rozstawie 11-30 cm.
Wyższe normy wysiewu stosujemy na glebach o słabej kulturze i na glebach czystych przy wąskich rzędach (11-15 cm) zwiększamy ilość wysiewu o 15-20% wysiewając je głębokość 2-3cm
Ostatnio edytowano Wt, 29 stycznia 2013, 22:49 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
Avatar użytkownika
Siwy7406
Zasłużony dla forum
 
Posty: 281
Obrazki: 296
Dołączył(a): So, 14 lipca 2012, 19:11
Lokalizacja: warm.-mazurskie/Bartoszyce/Maszewy
Numer GG: 43494331

Re: Gorczyca technologia uprawy

Postprzez MieszkoI » Wt, 29 stycznia 2013, 20:09

A jak myślicie jest możliwe skracanie gorczycy tebukonazolem jak rzepaku?
MieszkoI
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 69
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 22:47

Re: Gorczyca technologia uprawy

Postprzez Siwy7406 » Śr, 30 stycznia 2013, 10:34

Nawożenie azotowe
W zależności od rodzaju kompleksu glebowego oraz przedplonu, dawki azotu na 1 ha wynoszą 60-120 kg/ ha najlepiej w saletrze amonowej i saletrzaku. Nawożenie w ilości 100-120 kg/ha należy stosować w dwóch dawkach: ok. 65% dawki przed siewem oraz pozostałe 35% dawki pogłównie, w dwa tygodnie po wschodach, ale nie później niż do czasu wybijania roślin w pęd kwiatowy. Pogłówne nawożenie azotem można zastąpić dolistnym dokarmianiem w postaci 5-6% wodnego roztworu mocznika, stosując 15-18 kg mocznika w 300 litrach wody. Pierwszy raz, gdy rośliny osiągną 15 cm wysokości, a drugi raz w fazie zwartego zielonego pąka. Przenawożenie azotem powoduje bujny wzrost, co prowadzi do wylegnięcia oraz obniża odporność na choroby i szkodniki.

Zabiegi pielęgnacyjne
Uprawa gorczycy przy rozstawie 25-35 cm pozwala na mechaniczną walkę z chwastami. Dwukrotne pielenie mechaniczne międzyrzędzi do momentu ich zakrycia stwarza warunki na utrzymanie plantacji w dobrym stanie. Przy siewie w wąskie rzędy walka mechaniczna z chwastami jest niemożliwa. Jeżeli nasiona zasiane są na polu o dobrej strukturze gorczyca szybko zarasta międzyrzędzia i zabiegi pielęgnacyjne są zbędne. Chwasty w gorczycy można zwalczać preparatem Galera 334 Sl w dawce 0,3-0,35l/ha lub Lontrel 300 Sl 0,35-0,5l/ha.

Ochrona
Przed siewem należy zaprawić nasiona zaprawą nasienną T w ilości 4 g na 1 kg nasion. Zaprawianie eliminuje we wczesnych fazach rozwojowych zgorzel siewek. Chorobie tej sprzyja nadmierna wilgotność oraz zaskorupiona gleba, głęboki i gęsty siew.
W okresie wegetacji na plantacji gorczycy mogą wystąpić następujące choroby.
- mączniak rzekomy kapustnych,
- czerń krzyżowych,
- szara pleśń,
- cylindrosporioza.
Choroby te mogą porażać na każdym etapie rozwoju i w różnym stopniu wszystkie części rośliny. Przestrzeganie prawidłowej agrotechniki, odpowiednie nawożenie siarką i borem może w znacznym stopniu wyeliminować szkodliwe działanie patogenów. Choroby te można zwalczać środkami zawierającymi tebukonazol np. Tebu, Sparta w dawkach 0,5-0,75l lecz rzadka występuje taka potrzeba uzasadniona ekonomicznie.
Gorczyce są atakowane przez wiele szkodników, które przenoszą się z plantacji rzepaku. W początkowym okresie wzrostu duże szkody mogą wyrządzić pchełki. W okresie wegetacji mogą żerować gąsienice tantnisia krzyżowiaczka, bielinka kapustnika, piętnówek, błyszczki jarzynówki, larwy gnatarza rzepakowca i mszyca kapuściana . Do najgroźniejszych szkodników należy słodyszek rzepakowiec
. Wgryzając się w pąki kwiatowe powoduje opadanie uszkodzonych pąków i kwiatów. Do zwalczania wymienionych szkodników należy stosować insektycydy do ochrony gorczycy według zaleceń IOR tzn.Decis, Fastac, Karate Zeon.

Zbiór
Zbioru gorczycy dokonuje się identycznie jak zbioru rzepaku. Ze względu na nierównomierne dojrzewanie gorczycy białej kosi się ją, gdy łuszczyny po zżółknięciu zaczynają przybierać odcień brunatny, a nasiona żółkną. Przy zbiorze jednoetapowym dla przyspieszenia dojrzewania można zastosować Harwarde 250SC w dawce 1,5-2,0 l/ha. Zabieg należy wykonać, gdy łuszczyny żółkną, a nasiona są wykształcone i około 1/3 jest żółta lub żółknąca.
Gorczycę czarną i sarepską , ze względu na osypywanie się, zaleca się zbierać wcześnie rano przed zejściem rosy, gdy łuszczyny są w miarę elastyczne. Nasiona gorczycy po omłóceniu należy oczyścić, a powyżej 13% wilgotności dosuszyć, zapewniając do przechowania przewiewne i suche pomieszczenie.
Ostatnio edytowano Śr, 30 stycznia 2013, 21:02 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
Avatar użytkownika
Siwy7406
Zasłużony dla forum
 
Posty: 281
Obrazki: 296
Dołączył(a): So, 14 lipca 2012, 19:11
Lokalizacja: warm.-mazurskie/Bartoszyce/Maszewy
Numer GG: 43494331

Re: Gorczyca technologia uprawy

Postprzez koszczew » Śr, 30 stycznia 2013, 16:31

W poprzednim sezonie mialem gorczyce chyba sarepska bo po przegryzieniu piekła w jezyk. Siana 7kg/ha przy rozstawie 25cm. Przedsiewnie 100kg NPK plus 100kg amonowej, druga dawka azotu po wschodach w ilosci 150kg Can. Na chwasty pryskana Galera 334 Sl w dawce 0,3l/ha ,na robaki Fastac 0.12l/ha.
Plon nieco ponad 2t/ha.
koszczew
Zaczynający przygodę
 
Posty: 33
Obrazki: 229
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 15:48
Lokalizacja: Iwięcino
Numer GG: 485096


Powrót do Pozostałe rośliny