Ogłoszenie

Zapraszamy do nas, zarejestruj się i kontaktuj się bez żadnych ograniczeń.

Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez stasiex » Śr, 13 czerwca 2012, 21:09

Ponieważ jesteśmy na forum Profesjonalnego Rolnika, warto rozpocząć wątek uprawy prosa - rośliny zapomnianej, być może niedocenianej...
W naszym gospodarstwie uprawą prosa zajmujemy się od ponad 30 lat, więc chętnie wymieniłbym się uwagami na temat uprawy tego zboża.
Nic na siłę tylko młotkiem
stasiex
Nowicjusz

Re: Proso - uprawa, ochrona, nawożenie

Postprzez gonzo » So, 16 czerwca 2012, 08:27

Prosimy więc o opisanie zwięźle a szczegółowo ;) sposobu uprawy i prowadzenia tej rośliny oraz jej wymagań:)
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
gonzo
Administrator

Obrazki: 127
Numer GG: 4140280

Postprzez MECHANIZATOR » So, 16 czerwca 2012, 08:45

Fakt faktem proso jest zapomniane ale wraca na salony - My od dobrych 5 lat siejemy proso - jest to dobra roślina uzupełniająca - mianowicie z racji tego ze późno się ją sieje to można ją wstawić tam gdzie coś ewentualnie wymokło na wiosnę lub wymarzło tak jak w tym roku - co do samej uprawy to szersza mogła by być gama herbicydów oraz z rynkiem zbytu trochę kiepskawo
T.W.A. - rządzi - T.W.A. - radzi - T.W.A. - nigdy was nie zdradzi
MECHANIZATOR
Moderator

Obrazki: 16

Postprzez stasiex » So, 16 czerwca 2012, 23:54

Ok, więc nieco szerzej.

Wg badań potencjał plonowania prosa w Polsce wynosi do 4t/ha - odmiana Jagna (zwarta wiecha) - i do 3,5 t/ha - odmiana Gierczyckie (zarejestrowana w latach 50. :D)
Proso cechuje się zwiększonym w stosunku do popularnych zbóż zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe - o czym nie wszyscy wiedzą. Nawożenie (z wyjątkiem azotowego) na poziomie pszenicy plonującej 8 t/ha. Azot do 80-90 kg/ha (większe dawki zwiększają prawdopodobieństwo wylegania).
Optymalny termin siewu to 15-25 maja (15-20 w Polsce centralnej i zachodniej), norma wysiewu - w zależności od odmiany - 15-25 kg/ha.

Największym problemem w uprawie prosa jest walka z chwastami - z dostępnych obecnie środków jedynie Chwastox Extra jest zarejestrowany w tej uprawie, choć z doświadczenia wiem, że z powodzeniem można stosować Dicoherb (podobnie jak Chwastox - MCPA) oraz Granstar+Trend. Dawka Chwastoxu 1,2-1,8 l/ha. Rośliny można pryskać powschodowo, gdy osiągną 10-15 cm. Jednak typową dla prosa cechą jest okres zastoju po wschodach (ok 2 tyg - zależy od temperatury), w którym to następuje intensywne krzewienie. Niejednokrotnie powoduje to zachwaszczenie w stopniu uniemożliwiającym zwalczenie chwastów. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na przedsiewne odchwaszczanie mechaniczne (ewentualnie chemiczne).

Proso w zasadzie nie choruje - wystarczy zaprawa typu Oxafun T, Funaben T i pochodne (przeciwko głowni)

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że niemal niemożliwe jest zebranie Gierczyckiego bez desykacji Roundupem lub innymi glifosatami. Termin zbioru przypada w pierwszej połowie września.

Tyle odnośnie uprawy... Mechanizatorze - a jak z Jagną? (miałem od Was kupić w tym roku ale nieco się spóźniłem)
stasiex
Nowicjusz

Postprzez redek » N, 17 czerwca 2012, 01:06

A jaka cena i możliwość zbytu ?
redek
Mający coś do powiedzenia

Obrazki: 87

Postprzez stasiex » N, 17 czerwca 2012, 13:23

Cena waha się w granicach 1000 - 4000 zł/t - (1000-2000 za "zwykłe" 2000-4000 za "ekologiczne"), chociaż zdarzało mi się sprzedawać nawet po 700 zł/t. Generalnie przy obecnych cenach pszenicy, żyta itp uprawa prosa wypada raczej mało dochodowo.

Co do zbytu - sklepy zoologiczne, mieszalnie pasz dla ptaków i gryzoni - raczej szału nie ma...
stasiex
Nowicjusz

Postprzez Prosowlkp » Cz, 12 lipca 2012, 18:24

Witam panowie widzę ze sami z Wlkp tak jaki i ja. Ja posadziłem w tym roku proso i niestety mam problem z chwastami. Głównie rumian i komosa czasami miotła. Co polecacie i w jakich dawkach ? Chwastox extra nie dział na rumian. Dawki Granstar+Trendu też sa mi nieznane. Kusi mnie sam Granstar bo on załatwia prawie wszystkie moje problemy ale nie wiem czy ktoś to stosował ?
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano Cz, 12 lipca 2012, 23:32 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Prosowlkp

Postprzez stasiex » Cz, 12 lipca 2012, 21:06

Kiedyś stosowałem (a w zasadzie ojciec) - ale tylko z adiuwantem (Trend); dawek niestety nie pamięta. Ale teraz to już raczej za późno na zwalczanie chwastów - nie pozostaje nic innego jak opryskać glifosatem przed zbiorem.

Mała poprawka - znalazłem w tatowych zapiskach taki schemat:
1990 rok: siew 11.05, norma 29 kg/ha -> 21.06 oprysk Granstar 15 g/ha + Trend (dawka ? - wysoka skuteczność) -> zbiór początek września 2,5 t/ha
1994 rok: siew 31.05, norma 32 kg/ha -> koniec czerwca oprysk Granstar 15g/ha (niska skuteczność) -> zbiór połowa września 1,0 t/ha

Połączyłem posty Krzysiek19
stasiex
Nowicjusz

Postprzez Prosowlkp » Pt, 13 lipca 2012, 12:11

Wielkie dzięki. U mnie rozjechały sie terminy przez awarie sprzętu. Dlatego muszę czymś prysnąć . Muszę ;)
Prosowlkp

Postprzez stasiex » Pt, 13 lipca 2012, 14:32

Ja bym nie ryzykował...

Dzięki Krzysiek - poprzednio nie miałem dostępnej opcji Edytuj
stasiex
Nowicjusz

Postprzez jacek1974 » Pn, 31 grudnia 2012, 16:30

Witam,

poszukuję rolnika/rolników zainteresowanych uprawą prosa na warunkach kontraktacji, z tym, że interesują nas powierzchnie kilkudziesięciohektarowe. W razie zainteresowania, proszę napisać maila na pocztę wewnętrzną.
jacek1974
FIRMA

Postprzez gonzo » Cz, 22 sierpnia 2013, 00:08

Co powiecie o prosie jako roślinie poplonowej? Ile nasion na hektar, może w mieszance z gorczycą i czymś bobowatym?
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
gonzo
Administrator

Obrazki: 127
Numer GG: 4140280

Postprzez stasiex » Wt, 27 sierpnia 2013, 11:14

Kiepski pomysł - proso wymaga wysokich temperatur, więc obawiam się, że jako poplon nie wytworzy zbyt wiele zielonej masy.
stasiex
Nowicjusz

Powrót do Pozostałe rośliny