Strona 1 z 1

Barwa zboża

PostNapisane: So, 1 czerwca 2013, 17:02
przez silva
Mam taka teorie ze im nizsze pH tym przy tak samo wysokich dawkach azotu pszenica bedzie ciemniejsza i bedzie wpadala lekko w kolor niebieski. Co o tym myslicie?

Re: Barwa zboża

PostNapisane: So, 1 czerwca 2013, 18:44
przez LowRider
raczej żółciejsza będzie ;)

Re: Barwa zboża

PostNapisane: So, 1 czerwca 2013, 18:56
przez silva
Przy skrajnie niskim zapewne tak ale chodzi mi bardziej na poziomie pH 5-5,5, bo przyswajalność Fe jest znacznie wyższa. Czesto promotor mi powtarzał ze przy niskim pH jest zbyt duzo jonow Fe i Al. A gospodar pisal ostatnio ze Fe wplywa na kolor.
A przez slabsze pobieranie P moze wpada w odcien bardziej niebieski. Chyba ze bedzie nadmiar Cu na ten nie ma wplywu zbytnio takie pH

Re: Barwa zboża

PostNapisane: So, 1 czerwca 2013, 19:36
przez gonzo
Wg. mnie duże znaczenia mają fenotypowe cechy odmiany, mam na jednym polu o bardzo podobnych parametrach glebowych trzy odmiany pszenicy i każda ma inny odcień. Siane tego samego dnia. Inny zupełnie kształt liści i co najciekawsze gęstość łanu- liczba rozkrzewień a siane w tej samej obsadzie(Ostroga, Ozon) odmiany w C1, jedna najlepiej rozkrzewiona C2- Position. Kombinujmy dalej :D

Re: Barwa zboża

PostNapisane: So, 1 czerwca 2013, 21:49
przez DuzyGrzegorz
Niskie pH gleby bardzo mocno ogranicza utleniania azotu amonowego do azotanowego. Efekty będą zatem różne w zależności od formy azotu. Jeżeli chodzi o żelazo to jego ilość dostępna (dostępna, a nie ogólna!) dla roślin jest tym większa im większa jest jest zawartość fosforu, manganu i miedzi i mniejsza zawartość wapnia. Nieprawdziwa jest teoria, lansowana przez niektórych naukowców, wspólnego wytrącania i przechodzenia do form niedostępnych żelaza i fosforu, która w praktyce nie została potwierdzona. Glin jest w nadmiarze toksyczny dla roślin (zastępuje jony wapnia w ścianach komórkowych), a jego ilość w formie dostępnej dla roślin jest odwrotnie proporcjonalna do pH (glin jest pobierany przez rośliny luksusowo). Trzeba też mieć na uwadze, że wprowadzenie substancji organicznej słabo lub nierozłożonej powoduje zmniejszenie zawartości form przyswajalnych wielu składników, w tym miedzi.
W niektórych przypadkach faktycznie pszenica może być ciemniejsza, ale raczej z powodu słabego wzrostu, mniejszej masy i co za tym idzie nadmiaru azotu zastosowanego w formie saletrzanej. Pozdrawiam!