Barwa zboża

Wszystko o uprawie pszenicy

Barwa zboża

Postprzez silva » So, 1 czerwca 2013, 17:02

Mam taka teorie ze im nizsze pH tym przy tak samo wysokich dawkach azotu pszenica bedzie ciemniejsza i bedzie wpadala lekko w kolor niebieski. Co o tym myslicie?
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Barwa zboża

Postprzez LowRider » So, 1 czerwca 2013, 18:44

raczej żółciejsza będzie ;)
LowRider
Zaczynający przygodę
 
Posty: 77
Obrazki: 4
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 19:31

Re: Barwa zboża

Postprzez silva » So, 1 czerwca 2013, 18:56

Przy skrajnie niskim zapewne tak ale chodzi mi bardziej na poziomie pH 5-5,5, bo przyswajalność Fe jest znacznie wyższa. Czesto promotor mi powtarzał ze przy niskim pH jest zbyt duzo jonow Fe i Al. A gospodar pisal ostatnio ze Fe wplywa na kolor.
A przez slabsze pobieranie P moze wpada w odcien bardziej niebieski. Chyba ze bedzie nadmiar Cu na ten nie ma wplywu zbytnio takie pH
Ostatnio edytowano So, 1 czerwca 2013, 22:29 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Barwa zboża

Postprzez gonzo » So, 1 czerwca 2013, 19:36

Wg. mnie duże znaczenia mają fenotypowe cechy odmiany, mam na jednym polu o bardzo podobnych parametrach glebowych trzy odmiany pszenicy i każda ma inny odcień. Siane tego samego dnia. Inny zupełnie kształt liści i co najciekawsze gęstość łanu- liczba rozkrzewień a siane w tej samej obsadzie(Ostroga, Ozon) odmiany w C1, jedna najlepiej rozkrzewiona C2- Position. Kombinujmy dalej :D
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Barwa zboża

Postprzez DuzyGrzegorz » So, 1 czerwca 2013, 21:49

Niskie pH gleby bardzo mocno ogranicza utleniania azotu amonowego do azotanowego. Efekty będą zatem różne w zależności od formy azotu. Jeżeli chodzi o żelazo to jego ilość dostępna (dostępna, a nie ogólna!) dla roślin jest tym większa im większa jest jest zawartość fosforu, manganu i miedzi i mniejsza zawartość wapnia. Nieprawdziwa jest teoria, lansowana przez niektórych naukowców, wspólnego wytrącania i przechodzenia do form niedostępnych żelaza i fosforu, która w praktyce nie została potwierdzona. Glin jest w nadmiarze toksyczny dla roślin (zastępuje jony wapnia w ścianach komórkowych), a jego ilość w formie dostępnej dla roślin jest odwrotnie proporcjonalna do pH (glin jest pobierany przez rośliny luksusowo). Trzeba też mieć na uwadze, że wprowadzenie substancji organicznej słabo lub nierozłożonej powoduje zmniejszenie zawartości form przyswajalnych wielu składników, w tym miedzi.
W niektórych przypadkach faktycznie pszenica może być ciemniejsza, ale raczej z powodu słabego wzrostu, mniejszej masy i co za tym idzie nadmiaru azotu zastosowanego w formie saletrzanej. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697


Powrót do Pszenica

cron