Ostatnia dawka N na poprawę parametrów

Wszystko o uprawie pszenicy

Ostatnia dawka N na poprawę parametrów

Postprzez Andrzej10 » N, 24 czerwca 2012, 08:43

Witam. Tak jak w tytule. Kiedy można podać ostatnią dawkę N, w jakiej ilości i czy może zostać zastosowana w postaci dolistnej łacznie z ostatnim zabiegiem fungicydowym? Klasycznego rozsiania w tym sezonie nie będę w stanie zastosować bo nie chcę Kosem tratować roślin a lejek jeszcze w stanie agonalnym jest.

Do tej pory azot podany w postaci:
przedsiewnie z nawozem
Yara Mila Viking 14-14-21 w dawce 350kg/ha + Yara Mila 7-12-25 75kg/ha

pogłównie
w czasie krzewienia
Yara Liva Tropicote (chyba) 15N + Ca 100kg/ha + Yara Liva Nitrabor 15N + Ca + B 50kg/ha

w czasie 2-3 kolanka (zależnie od źdźbła)
Mocznik Puławski 46N w dawce 175kg/ha

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano N, 24 czerwca 2012, 14:57 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawa błędu merytorycznego, mocznik ma 46 N a nie ma 45 N.
Andrzej10
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 197
Obrazki: 50
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Ostatnia dawka N na poprawę parametrów

Postprzez redek » N, 24 czerwca 2012, 10:43

Domyślam się, że mówisz o jarej pszenicy ?
Jeśli tak, to powinno jej starczyć tego co dostała, ewentualnie z fungicydem możesz dodać mocznika, ale tylko jakieś 5 % i nie w czasie kwitnienia.
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: Ostatnia dawka N na poprawę parametrów

Postprzez Andrzej10 » N, 24 czerwca 2012, 11:24

Dokładnie. chodzi o jarą, odmiana Tybalt. Aktualnie już zaczyna kwitnienie a ostatni zabieg planuję na koniec tego tygodnia lub początek przyszłego to zapewne będzie już po kwitnieniu.

Dodam tylko że po poprzenich żniwach odrazu weszła gorczyca z dawką saletry na poziomie 100kg/ha (Yara Liva Tropicote) słoma zostaje nie zebrana, uprawka płyciutko kultywatorem tak by ją zmieszać a nie zakopać. Pozdrawiam
Andrzej10
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 197
Obrazki: 50
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Ostatnia dawka N na poprawę parametrów

Postprzez redek » N, 24 czerwca 2012, 12:20

Dlaczego stosujesz taki drogi nawóz na pszenicę ? Kilogram N wychodzi ok.9 złotych, to ponad dwa razy drożej niż w innych nawozach.
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: Ostatnia dawka N na poprawę parametrów

Postprzez Andrzej10 » N, 24 czerwca 2012, 13:42

Yarowskie nawozy stosuję na szkółce gdzie są realtywnie tanie biorądz pod uwagę ich jakość i wyrówanie, a że akurat to było pod ręką przy jednoczesnym fakcie że polskim nie do końca ufam to tak wyszło. Chciałem kupić Yara Can ale wszelkie zapasy z okolic znikneły. Mocznik stosowałem 1 raz w swej karierze. Jestem pewny że wieloskładnik zostanie Yarowski ale na przyszłość właśnie biorąc pod uwagę wartość 1kg N przejdę na polskie twory.

No nic ten sezon już bliżej końca niż dalej i teraz chcę tylko ewentualnie dodać coś dla parametrów choć i to nie koniecznie, następne lata będę bardziej dobierał nawożenie pod kontem kosztów. Może uda się coś powiększyć powierzchnię to i technologię bardziej dopracuję. Dzięki za zainteresowanie jednocześnie mam nadzieję ze coś więcej jeszcze będzie w temacie. Pozdrawiam
Andrzej10
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 197
Obrazki: 50
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Nałęczów


Powrót do Pszenica