Wymagania pszenicy ozimej według publikacji naukowych.

Wszystko o uprawie pszenicy

Wymagania pszenicy ozimej według publikacji naukowych.

Postprzez marek » Pt, 3 stycznia 2014, 20:16

Witam.

Korzystając z faktu, że ja mało profesjonalny członek owego forum, przeglądam publikacje naukowe dotyczące wymagań jakże ważnej rośliny jaką jest pszenica ozima postanowiłem coś niecoś wynotować i zamieścić tutaj. Wszelaka dyskusja i uzupełnienie tego co pominąłem wskazana ;)

Zacznijmy najpierw od podziału na:
- wymagania świetlne
- wymagania termiczne
- wymagania wodne
- wymagania glebowe.


Wymagania świetlne:
Promienie słoneczne potrzebne są w procesach fotosyntezy i odgrywają zasadniczą rolę podczas gromadzenia substancji zapasowych w ziarniakach. Światło wpływa na budowę roślin, dzięki niemu wykształcają się prawidłowo poszczególne organy roślin. Gdy brakuje światła, liście są niedostatecznie rozwinięte i zawierają mniej chlorofilu. Ogranicza to asymilacje CO2 i ograniczenia proc. fotosyntezy. (Jakubiec, Nelken 1995)
Pszenica należy do roślin dnia długiego. Długość dnia odgrywa ważna rolę w miedzy fazach: wschody- krzewienie oraz krzewienie-kłoszenie
Suma temp. dla pszenicy w okresie wiosenno-letnim wynosi 1088 stopni Celsjusza, a w okresie od siewu do dojrzałości woskowej 1284 stopnie Celsjusza. Okres wegetacji jesiennej jest bardzo ważny ponieważ zachodzi wtedy proces krzewienia produktywnego, hartowania i odporności na stres mrozu. Optymalna temp. w okresie krzewienia to 11.6 stopnia Celsjusza/dobę, przy takiej temp. wschody przebiegają szybko i równomiernie, wynoszą wtedy ok 12 dni. Pożądana temp. w okresie spoczynku wynosi 2 stopnie Celsjusza
Wymagania termiczne:
Kiełkowanie rozpoczyna się przy minimalnej temp. gleby 3-5 stopni Celsjusza, poniżej tej temp. rozwój ustaje. zachodzą jedynie procesy związane z pobieraniem wody i pęcznieniem. Najbardziej efektywna temp. gleby dla wschodów przyjmowana jest na poziomie 12 - 15 stopni Celsjusza. Optymalna temp. rozwoju i wzrostu wynosi ok. 16- 20 stopni.
Temp. pod koniec jesieni powinny kształtować się na poziomie 5- 10 stopni Celsjusza a w nocy poniżej zera. Średnia dobowa temp. powinna wynosić 0-6 stopni Celsjusza, przy takich temp. zahamowane zostają procesy wzrostowe, a fotosynteza przebiega dość szybko, łagodne przejście w zimę do niższych temp. sprzyja procesowi hartowania. (Michalski 2004)
Podczas krzewienia wysokie temp. wpływają niekorzystnie na rozwój roślin, następuje on szybko co ogranicza rozwój nowych źdźbeł. W fazie strzelania w źdźbło optymalna pogoda to pogoda ciepła i słoneczna, pomaga ona w gromadzeniu asymilatów i ogranicza wysokość. Brak słońca i duża wilgotność sprawiają że rośliny są zbyt wybujałe co prowadzi do wylegania. (Świętochowski, Radomska 1993)

Wymagania wodne:
Jesienią nie jest potrzebna duża ilość wody, a jej nadmiar potrafi zaszkodzić. Nadmiar wody wpływa na ograniczenie hartowania i może być przyczyną tzw. wysadzania roślin. Najlepszymi dla pszenicy są opady zimowe, które powinny kształtować się na poziomie 200mm, taki zapas pozwala roślinom w pełni wykorzystać go na wiosnę podczas krzewienia(tutaj wszystko zależy od przepuszczalności gleby). (Michalski 2004)
Pszenica cechuje się wysokimi potrzebami wodnymi. Na 1kg s.m roślina potrzebuje 450-500kg wody. Optymalne opady w okresie od wznowienia wegetacji do fazy kłoszenia wynoszą 13 mm/dekadę a po kłoszeniu 27mm/dekadę. Największy wpływ na plon mają stosunki wodne w okresie przed kłoszeniem panująca wtedy susza trwająca do 2 dekad po kwitnieniu wpływa na obniżenie plonu. (Artyszak 2006)

Wymagania glebowe:
Za najodpowiedniejsze gleby do uprawy pszenicy uważa się czarnoziemy, czarne ziemie, mady ciężkie i średnie, gleby brunatne właściwe- nie zakwaszone, lessy i rędziny. Uprawa pszenicy dominuje w kompleksie pszennym bdb. i pszennym db. Kompleks pszenny wadliwy przejawia się już silniejszym przemarzaniem i spadkiem plonu ziarna w latach suchych. Kompleks żytni bdb. cechuje się zmiennym plonowaniem pszenicy, duży wpływ odgrywa tutaj pH, przy uregulowanym odczynie plony są wysokie. Przy pH poniżej 6 odnotowywane są niższe plony (25- 30% mniej niż na kompleksie pszennym bdb).
Znaczący wpływ na plonowanie ma kultura roli, poziom nawożenia Ca, NPK, racjonalne zmianowanie. Optymalne pH gleby dla pszenicy wynosi ok. 6,5 a dopuszczalne jest jest od 5.3 do 7.3. Pszenica wykazuje dużą wrażliwość na niedobór jonów CA i nadmiar jonów glinu i manganu ( Budzyński, Szempliński 1990)


pozdrawiam :)
marek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 57
Obrazki: 42
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 12:53

Powrót do Pszenica