Dokarmianie pszenżyta

Wszystko o uprawie pszenżyta

Dokarmianie pszenżyta

Postprzez pronarek » So, 2 lutego 2013, 22:55

Witam
Mam do was pytanie chciałem udowodnić ojcu że poprzez dokarmianie dolistne mogę zwiększyć plon ale on uważa ze pryskaniem nic nie zwojuje i mamy zakład że o 4 ha zboża dbam tylko ja i później porównamy plon. A wiec od początku pszenżyto rośnie po życie bo mam tylko uprawę zbożową na jesień nie było niczym zasilane a że czuć w powietrzu że idzie wiosna to trzeba się za to zabrać w moim gospodarstwie zawsze był stosowany nawóz granulowany (polifoska) w dawce gdzieś 250-300 kg na ha i na tym się kończyło(Plon w zeszłym roku na życie 5,5t z ha). Po naprawdę delikatnym zainteresowaniu się tematem dokarmiania zbóż znalazłem informacje że można dokarmiać dolistnie mocznikiem+siarczan+mikroelementy tylko kompletenie nie wiem jak i kiedy się za to zabrać. Czekam na wasze opinie i opisy jak robicie to w swoich gospodarstwach ;)
pronarek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 48
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 25 czerwca 2012, 20:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez gonzo » N, 3 lutego 2013, 13:23

Poczytaj temat o fungicydach, jeżeli monokultura zbożowa to szybki zabieg na podstawę źdźbła mieszanin padłu tu już wiele np. prochloraz 400g/ha+tebukonazol ze 150g/ha+propikonazol też około 150g/ha albo jak drożej np swing top. No i oczywiście azot jakieś 2 dawki pierwsza 60-80 czystego N/ha i druga 40-60 N/ha. Pierwsza jeszcze jak zmarznięte. Reasumując jak ma wyjść "wzorcowo" :D zrób tak jak dla pszenicy tutaj http://fpr.com.pl/viewtopic.php?f=130&t=275
Co do samego dokarmiania to coś siarczan magnezu siedmiowodny do 5kg na 100l wody jakieś 3 podania, ja podaję i z fungicydami i insektycydami. Odżywki jak nauka to jakieś gotowce kup jak idzie susza coś z potasem a na pierwszy strzał coś ogólnego.
Jeszcze jedna sprawa jak opryskiwacz ma słabsza pompę albo filtrację uważaj przy przygotowywaniu "zup" bo np nawóz dolistny może się razem z siarczanem wytrącić i zapchana maszyna. Opryski raczej wieczorem bo poranne mogą przypalić jak będzie gorący dzień.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez Krzysiek19 » N, 3 lutego 2013, 22:59

gonzo@ podanie mocznika + siarczanu magnezu siedmiowodnego + mikrovit mangan 160 zwiększy plon? Ile dać mocznika ? Wykonane będą 2 zabiegi w odstępie tygodnia.
Ostatnio edytowano Pn, 4 lutego 2013, 21:33 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Avatar użytkownika
Krzysiek19
Moderator
 
Posty: 267
Obrazki: 18
Dołączył(a): Wt, 5 czerwca 2012, 14:43
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez pronarek » Pn, 4 lutego 2013, 00:46

Mam do was takie pytanie czy bylibyście w stanie napisać mi prosto i po kolei co i w jakich dawkach powinienem zastosować ???
Ostatnio edytowano Pn, 4 lutego 2013, 21:34 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
pronarek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 48
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 25 czerwca 2012, 20:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez majran » Pn, 4 lutego 2013, 11:13

Ty się tylko zastanów dobrze o co się z ojcem założyłeś: kto więcej zbierze, czy komu więcej zostanie w kieszeni, bo możesz przegrać.
Avatar użytkownika
majran
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 140
Obrazki: 34
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 21:17
Lokalizacja: Pałuki wielkopolska
Numer GG: 10201673

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez pronarek » Pn, 4 lutego 2013, 17:07

kto więcej zbierze bilans ekonomiczny się "powiedzmy" nie liczy na dobrą sprawę i tak nie żyje z pola i robimy to tylko dla satysfakcji ze tak powiem bo z 9ha i tak nie da się nic zarobić szczególnie na samych zbożach ;)

Dobra ale do rzeczy
1.Pierwszy zabieg jaki planuje to w najbliższym czasie wysiać na nie jakiś nawóz tylko nie wiem jaki najlepiej i w jakich dawkach ???
2.Opryski Mocznikiem i Siarczanem tylko nie wiem czy coś jeszcze do tego dołożyć czy tylko to wystarczy, chciałbym zastosować około 3 takich zabiegów tylko nie wiem dokładnie kiedy je zrobić i jakie zastosować dawki ???
pronarek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 48
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 25 czerwca 2012, 20:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez gonzo » Pn, 4 lutego 2013, 17:51

Jak nie dasz ochrony na początek i nie pociągniesz dalej same nawozy nic nie dadzą. W linku który podałem do pszenicy masz podane gotowce. Pierwszy nawóz to choć z 50 kg czystego N saletra albo saletrzak jakiś.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez Senator » Pn, 4 lutego 2013, 18:40

@gonzo ma rację, najpierw zwalczanie chorób później mikroelementy.

Na początek raczej saletra, chyba że już masz jakiś azotowy to napisz co. Następny zabieg mocznik, siarczan mg, Mn + Cu też można dorzucić. Takie coś możesz dać nawet 2-3 razy przez całą wegetację, tylko później już bez Mn. Oczywiście 2 dawka N nie do ominięcia przy założeniu "bitwy" o plon.
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Avatar użytkownika
Senator
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 217
Obrazki: 148
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:49
Lokalizacja: Okolice Tczewa/pomorskie
Numer GG: 2241096

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez pronarek » Śr, 6 lutego 2013, 12:38

Na razie jeszcze nic nie kupiłem wiec mam pełne pole wyboru :)
Ostatnio edytowano Śr, 6 lutego 2013, 23:10 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
pronarek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 48
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 25 czerwca 2012, 20:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez Senator » Śr, 6 lutego 2013, 15:10

No to bierz saletrę, chyba że masz dostęp do podobnego nawozu w niższej cenie.
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Avatar użytkownika
Senator
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 217
Obrazki: 148
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:49
Lokalizacja: Okolice Tczewa/pomorskie
Numer GG: 2241096

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez pronarek » Śr, 6 lutego 2013, 15:21

A ile dać tej saletry (chodzi co o amonową??) na hektar i co po saletrze mam zrobić za zabieg ??? i mniej wiecej kiedy wysiać tą saletre i w jakim odstępie czasowym dać następny zabieg ???
pronarek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 48
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 25 czerwca 2012, 20:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez Senator » Śr, 6 lutego 2013, 15:43

No tego dokładnie określić się nie da, trzeba na bieżąco obserwować sytuację na polu. Pierwsza dawka tak jak @gonzo pisał wcześniej, 60-80 kg N na ha (dajmy na to saletra 34N to około 200kg da nam 68 czystego N) w momencie ruszenia wegetacji. Następny zabieg to najczęściej zabieg fungicydowy (u Ciebie główny nacisk na podstawę źdźbła ze względu na monokulturę zbożową), możesz dorzucić do tego jakieś mikro.

Saletra amonowa :D
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Avatar użytkownika
Senator
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 217
Obrazki: 148
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:49
Lokalizacja: Okolice Tczewa/pomorskie
Numer GG: 2241096

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez pronarek » Śr, 20 lutego 2013, 00:36

A wiec tak poczyniłem pierwsze kroki kupiłem 2 tony saletry na 8 ha czyli lekko ponad 200 kg na ha wyjdzie :) teraz czekam żeby zima odpuściła i je lekko posypie tylko co dalej ???
Ostatnio edytowano Śr, 20 lutego 2013, 22:41 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
pronarek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 48
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 25 czerwca 2012, 20:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez arek96 » So, 23 marca 2013, 19:52

Koledzy przy przygotowywaniu "zupy" złożonej z mocznika, siarczanu mg, jakiejś odżywki i insektycydu bądź fungicydu jaką przyjąć kolejność rozcieńczania poszczególnych środków? Jaki siarczan jest lepszy do takiego dokarmiania jednowodny czy siedmiowodny?
arek96
Zaczynający przygodę
 
Posty: 12
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 31 grudnia 2012, 19:16
Lokalizacja: EKU

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez Pitekk » Wt, 26 marca 2013, 08:27

Najpierw nawozy rozpuścić, potem odżywki i na końcu chemia, tak ja robię. najlepiej siarczan siedmiowodny ma lepsza rozpuszczalność niż jednowodny
Accipiter gentilis
Pitekk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 30
Obrazki: 2
Dołączył(a): Wt, 12 czerwca 2012, 12:35

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez pronarek » Pn, 15 kwietnia 2013, 22:32

Panowie doradzicie mi coś w jakich proporcjach uszykować te nawozy do opryskiwacza ??? i mniej więcej w jakim okresie je zaaplikować ???
pronarek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 48
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 25 czerwca 2012, 20:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez maros » Pn, 31 marca 2014, 12:33

Odświeżam temat, bo nie chcę nowego zakładać a ten co @gonzo linkował w drugim poście jest nieczytelny ze względu na usunięte wpisy.

Tak więc proszę o Wasze porady co, w jakich ilościach i w jakich fazach rozwojowych stosujecie, chodzi mi tutaj głównie o skracanie, fungicydy i odżywki. :)
maros
Zaczynający przygodę
 
Posty: 39
Obrazki: 103
Dołączył(a): Pn, 18 czerwca 2012, 17:12
Lokalizacja: koło Koła

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez pronarek » Wt, 15 kwietnia 2014, 10:38

Właśnie z forum zniknęły gotowce a właśnie są mi bardzo potrzebne nie wiecie gdzie je znajdę ??? Bo rozpocząłem uprawę według wskazań jakie tam były a teraz mi ich brakuję bo gdzieś zapodziałem kartkę którą wydrukowałem
pronarek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 48
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 25 czerwca 2012, 20:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez gonzo » Wt, 15 kwietnia 2014, 19:05

Cóż w linkowanym temacie niektórzy zabrali swoje wypowiedzi "do grobu". Co mogę dodać od siebie: ochronę fungicydową robię podobną jak na pszenicy tyle że bez trzeciego zabiegu jak ładnie wygląda. Skracanie to Moddus lub generyki i CCC teraz jest tez możliwość zastosowania MedaxTop zgodnie z rejestracją. Do każdego zabiegu 5kg siarczanu magnezu na 100l wody a dalej to jak fantazja pozwala bo koszty dokarmiania dolistnego nieraz koszty ochrony potrafią dogonić :?
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Dokarmianie pszenżyta

Postprzez andrzej261082 » N, 27 kwietnia 2014, 15:44

@pronarek czyli ty wygrałeś zakład że wracasz do tematu
andrzej261082
Zaczynający przygodę
 
Posty: 18
Obrazki: 2
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 14:32
Lokalizacja: Łódzkie


Powrót do Pszenżyto