Kupno ziemi z ANR

Jak uzyskać pozwolenia na budowę? Jak walczyć o swoje prawa?

Kupno ziemi z ANR

Postprzez lepson » Cz, 10 stycznia 2013, 20:43

Witam, nie wiedziałem gdzie zamieścić ten temat więc pozwoliłem sobie tutaj, jeśli jest lepsze miejsce to przenieście temat tam.

A sprawa ma taki charakter. Czy ANR ma obowiązek wprowadzić kupującego na grunt?? Chodzi mi oczywiście o to czy po kupnie to oni zamawiają i płacą za geodetę który zabije paliki i wprowadzi na grunt. Czy po kupnie trzeba już za to samemu zapłacić. Jako kupujący nie byłem wcześniej dzierżawcą tej ziemi, czyli nie wiem gdzie mogą przebiegać linie graniczne. Piszcie jak to było w waszych przypadkach gdy kupowaliście grunty z ANR. Pozdrawiam!
lepson
Zaczynający przygodę
 
Posty: 34
Obrazki: 15
Dołączył(a): Pn, 18 czerwca 2012, 13:19
Numer GG: 2646990

Re: Kupno ziemi z ANR

Postprzez DuzyGrzegorz » Pt, 11 stycznia 2013, 10:11

Kupujesz prawo własności takie jakie jest w chwili transakcji. W akcie notarialnym masz tylko zapis o wpisaniu Cię jako właściciela, nic więcej. Wszystkie prawa i obowiązki z tytułu prawa własności do tej nieruchomości przechodzą na Ciebie. Jeżeli masz wątpliwości co do granic to już Twój problem, o ile nie zostało to zastrzeżone w warunkach transakcji.
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Kupno ziemi z ANR

Postprzez andrzej2110 » Pt, 11 stycznia 2013, 10:45

Ja kiedyś czytałem że ten kto sprzedaje powinien pokazać gdzie jest granica nieruchomości. Spróbuje to odnaleźć ale nie wiem czy się uda.
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: Kupno ziemi z ANR

Postprzez DuzyGrzegorz » Pt, 11 stycznia 2013, 11:12

Ale ANR może to zrobić na własnej nieruchomości czyli przed sprzedażą. Żaden geodeta nie przyjmie zlecenia wznowienia granic od osoby innej niż właściciel nieruchomości. Nawet gdyby zlecenie zostało wydane przed aktem to w chwili aktu traci ważność bo nie wchodząc w szczegóły prawne takim zleceniem nie nieruchomość nabyła prawo do określenia granicy lecz jej właściciel, a przy sprzedaże przechodzą prawa mające swe źródło w samej nieruchomości. A od chwili podpisania aktu ANR nie jest właścicielem. Reasumując powinien to zrobić zanim sprzeda. Jak już sprzedał to nie ma prawa tego zrobić. Wprowadzenie na grunt to zupełnie inna kategoria prawna związana z egzekucją.
Ostatnio edytowano So, 12 stycznia 2013, 00:11 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Kupno ziemi z ANR

Postprzez andrzej2110 » Pt, 11 stycznia 2013, 11:25

Przed przetargiem Jest określony czas na oglądanie przedmiotu wystawionego na sprzedaż oraz podana osoba odpowiedzialna za pokazanie. Wtedy należałoby zażądać wskazania gdzie dokładnie jest miedza.
Pytanie co będzie jeśli taka osoba wskaże nam faktyczną granice działki w innym miejscu niż jest a o tym dowiemy się będąc już właścicielem. Czy od sprzedającego można żądać odszkodowania/pokrycia kosztów wznowienia granicy??
Ostatnio edytowano So, 12 stycznia 2013, 00:11 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia, literówka
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: Kupno ziemi z ANR

Postprzez DuzyGrzegorz » Pt, 11 stycznia 2013, 11:45

Wtedy jest wada prawna przedmiotu sprzedaży i możesz żądać zadośćuczynienia. Może być powodem do unieważnienia aktu notarialnego, ale przecież nie o to chodzi. Ale jak to udowodnić? W procesie cywilnym obowiązek dowodowy spoczywa przecież na stronie powodowej. Jeżeli sprzedawca celowo wskazał nieprawdziwe granice to jest oszustwo, ale też dowodowo trudna sprawa.
Mówiąc krótko żeby żądać odszkodowania lub zadośćuczynienia trzeba udowodnić przed sądem mając naprzeciw siebie tabun radców prawnych ANR, że to ANR świadomie lub nieświadomie wprowadziła w błąd.
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Kupno ziemi z ANR

Postprzez lepson » Pt, 11 stycznia 2013, 16:53

Dobra wielkie dzięki @DuzyGrzegorz za przedstawienie jak to wygląda od strony prawnej, troszkę patowa sytuacja kupujesz ziemie z ANR po kupnie zamawiasz geodetę za którego płacisz i wtedy możesz się dowiedzieć że tak naprawdę granica przebiega całkiem gdzie indziej niż wszyscy myśleli... Mi to raczej nie grozi takie zaskoczenie, geoportal ratuje sytuację inaczej bym zginął, ale ludzie nie raz orzą co idzie i jak im pasuje dlatego pytałem czy ANR ma obowiązek wprowadzić na grunt a teraz się dowiaduje że nie ma. To samo w agencji pani powiedziała mojemu tacie gdy poruszył ten temat i wydało się dla nas bardzo dziwne... Dziwne tym bardziej że kupując grunty z gminy na przetargu wystarczyło poprosić o "wprowadzenie na grunt" i oni już za swoją kasę zamawiali geodetę który zabijał paliki. Napisałem w cudzysłowie wprowadzenie na grunt gdyż tak zawsze potocznie na to mówimy.
lepson
Zaczynający przygodę
 
Posty: 34
Obrazki: 15
Dołączył(a): Pn, 18 czerwca 2012, 13:19
Numer GG: 2646990

Re: Kupno ziemi z ANR

Postprzez Andrzej10 » Pt, 11 stycznia 2013, 17:06

Z geoportalem też nie jest do końca tak dokładnie. Kumpel geodeta mówił ze tam czasem w wyniku ukształtowania terenu czasem granice są odsunięte czasem o metr a czasem i więcej od tego co jest na mapkach. To bardziej poglądowe niż dokładne. Pozdrawiam
Andrzej10
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 197
Obrazki: 50
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Kupno ziemi z ANR

Postprzez silva » Pt, 11 stycznia 2013, 17:15

Oj @lepson jak masz w koło ugory uprawiaj wszystko. :)
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Kupno ziemi z ANR

Postprzez lepson » Pt, 11 stycznia 2013, 17:38

Niech inni uprawiają silva ja im nie będę wydzierał tego pazurami ;) Nawet nie będą wiedzieli kiedy bedzie przetarg, a mniejszy rozgłos to mniej chętnych do kupna :D
lepson
Zaczynający przygodę
 
Posty: 34
Obrazki: 15
Dołączył(a): Pn, 18 czerwca 2012, 13:19
Numer GG: 2646990

Re: Kupno ziemi z ANR

Postprzez silva » Pt, 11 stycznia 2013, 18:03

Tym bardziej że ja do ograniczonego ni podejde bo obstawiam że wszystko powyżej hektara :P A do tego już nie mój rejon
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722


Powrót do Pozwolenia, spory z urzędami i urzędnikami