Strona 1 z 1

UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: N, 11 listopada 2012, 11:54
przez bobek
Czy rolnik jest zobligowany do posiadania uprawień jeżeli korzysta np. z ładowarki teleskopowej, wózka widłowego? Czy podane maszyny muszą posiadać badanie UDT? Co w razie wypadku z udziałem maszyn na które inne podmioty muszą mieć papiery z UDT?

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: N, 11 listopada 2012, 12:35
przez Guzik
Jak brat chodził na kurs to mówili że dla własnych celów czyli praca tylko w gospodarstwie to nie musisz posiadać. Ale jeśli chcesz gdzieś tą ładowarką pracować to musisz posiadać.

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: N, 11 listopada 2012, 12:42
przez DuzyGrzegorz
Rozgryzałem ten temat. Warto mieć aktualne szkolenie BHP Szkolenie dla pracodawców i osób kierujących pracownikami. Temat jest bardzo szeroki, a znajomość materii prawa nawet przez instytucje zajmujące się tym tematem można powiedzieć mizerna. Szczegóły są zawierają te linki.
http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/dokumenty/stenogram/oswiadczenia/wojciechowski/0905oa.pdf
http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/dokumenty/stenogram/oswiadczenia/wojciechowski/0905o.pdf
Gdyby jakieś wątpliwości to pisz. Warto te pisma wydrukować i w przypadku "w" pokazać nadgorliwym i niestety niedouczonym urzędnikom.

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: N, 11 listopada 2012, 13:43
przez bobek
Wklej jeszcze raz linki z znacznikami URL.

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: Pn, 12 listopada 2012, 14:06
przez MieszkoI
Tak jak już wcześniej wspominałem osoba prywatna posiadająca sprzęt (widlak, ładowarka, fadroma...) tylko do własnego użytku pod warunkiem, że będzie sama nią pracować nie podlega urzędowi dozoru technicznego. Nie wiem czy wyłaczeniu nie będzie też tutaj podlegać instytucja pomocy sąsiedzkiej (czy jak to się tam nazywa)

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: Pn, 12 listopada 2012, 17:11
przez DuzyGrzegorz
Instytucja pomocy sąsiedzkiej to już nie prowadzenie własnego gospodarstwa rolniczego i wszystkie inne wymogi obowiązują które we własnym gospodarstwie nie obowiązują.

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: Pn, 12 listopada 2012, 17:54
przez MieszkoI
Dzięki za rozwianie moich wątpliwości

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: N, 30 grudnia 2012, 11:36
przez deer
Może coś nie doczytałem w tych dwóch pismach, ale z tego co ja zrozumiałem to tylko chodzi o uprawnienia do prowadzenia pojazdów i PIP a o udt nie ma tam nic.

Cytat ze strony UDT
,,Dozór techniczny
Zgodnie z ustawą o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 122, poz. 1321, z późn. zmianami) dozór techniczny dotyczy urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz.U. 2002 nr 120 poz. 1021, zmiana: Dz.U. Nr 28, poz. 240), stwarzających zagrożenie poprzez rozprężanie gazów znajdujących się pod ciśnieniem różnym od atmosferycznego, wyzwolenie energii potencjalnej lub kinetycznej przy przemieszczaniu ludzi lub ładunków w ograniczonym zasięgu oraz rozprzestrzenianie się materiałów niebezpiecznych podczas ich magazynowania lub transportu. ''

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: N, 30 grudnia 2012, 12:26
przez DuzyGrzegorz
Chodzi o spełnienie warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Zarówno PIP jak i UDT nie mają wstępu do takiego gospodarstwa, chyba że wykonujesz usługi lub zatrudniasz pracowników. Jak chcesz mogę postarać się o takie pismo z UDT, ale to może potrwać ok. 2 miesiące.

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: Wt, 12 lutego 2013, 10:04
przez MECHANIZATOR
My mamy 3 wózki widłowe które podlegają pod UDT i na ostatnim przeglądzie kontroler uznał że ładowarki teleskopowe też musimy zarejestrować w UDT i muszą mieć okresowe badania - nie wiem tylko jak to się ma do rolnika indywidualnego

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: Wt, 12 lutego 2013, 11:25
przez DuzyGrzegorz
Podlegasz pod kodeks pracy tak, nie podlegasz nie. To dotyczy także wózków widłowych. Wszystkie warunki jakie musisz spełnić w indywidualnym gospodarstwie rolnym są wymienione w pismach do których link jest w poście #3.

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: Wt, 12 lutego 2013, 12:17
przez MECHANIZATOR
Nie byłbym do końca pewien ponieważ w ustawie o dozorze technicznym Dz.U. 2000 nr 122 poz. 1321 nie ma ani słowa o wyłączeniu spod ich zakresu maszyn należących do rolników indywidualnych

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: Wt, 12 lutego 2013, 12:37
przez DuzyGrzegorz
"Art. 7 Ustawy Zasadniczej.
Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa."
Zatem nie może być mowy o wyłączeniu lecz o włączeniu, a nigdzie takiego włączenia nie ma.

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: Wt, 12 lutego 2013, 13:01
przez MECHANIZATOR
włączenia nie ma ale jest w tekście że "wszystkie urządzenia... z wyłączeniem stosowanych przy wytwarzaniu energii jądrowej" - czyli rozumując jeśli z "wszystkich" wyłączamy coś to resztę która wyłączona nie jest ten przepis obowiązuje

w dodatku przeglądowi podlega urządzenie a nie właściciel - więc moim skromnym zdaniem ładowarka pod UDT podlega niezależnie kto jest jej właścicielem

analogicznie można by przecież zrobić z przyczepą czy ciągnikiem - w przepisach ruchu drogowego nie ma przepisu ze "rolnik indywidualny jest zobowiązany do posiadania aktualnego przeglądu technicznego na ciągniki i przyczepy" - więc można jeździć bez przeglądu bo nie ma "włączenia" do ustawy

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: Wt, 12 lutego 2013, 13:43
przez DuzyGrzegorz
"Wszyscy" to nie "każdy". Rolnik nie jest zobowiązany do posiadania aktualnego przeglądu technicznego na ciągniki i przyczepy, podobnie jak księgowy. Ja takiego przepisu zobowiązującego rolników do posiadania aktualnego przeglądu technicznego na ciągniki i przyczepy nie znam. Uczestnik ruchu drogowego jest do tego zobowiązany, a nie rolnik czy księgowy, podobnie jak pracodawca jest zobowiązany aby wszystkie (ale nie każde!) jego urządzenia których parametry wyczerpują warunki ustawowe do badań technicznych miało aktualne badanie techniczne. Jeżeli jesteś pracodawcą to masz ten obowiązek, jeżeli prowadzisz indywidualne gospodarstwo rolnicze to nie jesteś pracodawcą i takiego obowiązku nie masz.

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: Cz, 14 lutego 2013, 12:12
przez wiesmag
Przeglądy obowiązują nas jeśli zatrudniamy pracowników,i pracownicy mogliby obsługiwać takowe urządzenia-nawet jeśliby mieliby tylko dostęp.
Jeśli nie zatrudniamy pracowników a urządzenia obsługujemy sami-zbędne ceregiele-podobnie jest z uprawnieniami np,na wózki widłowe.

Np.nie mając uprawnień na kombajn nikt mi nic nie zarzuci pod warunkiem że używam go tylko dla siebie nie wykonując usług-na drodze wymagane jest prawo jazdy właściwej kategorii.

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: Cz, 14 lutego 2013, 12:19
przez MECHANIZATOR
Ok - podkusiło mnie napisać do UDT i dostałem odpowiedź

moje pytanie brzmiało:

"Dzień dobry
zwracam się do państwa z pytaniem dotyczącym badań technicznych ładowarek i wózków widłowych stosowanych w rolnictwie indywidualnym. Pytanie wynika z faktu iż nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi czy rolnik indywidualny nie prowadzący działalności pozarolniczej i nie zatrudniający nikogo na mocy stosunku pracy jest zobowiązany do wykonywania badań technicznych przewidzianych przez UDT ? jeśli tak to na mocy jakiego aktu prawnego takie badanie powinno się odbywać. Pytanie kieruję do państwa z uwagi na rozbieżności w tym temacie jakie pojawiają się w mediach rolniczych.
pozdrawiam"

Odpowiedź z UDT

"Dzień dobry
Uprzejmie informuję, że rodzaje urządzeń podlegających dozorowi technicznemu zostały wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz. U. z 2012 r., Nr 0, poz. 1468). Wśród wymienionych urządzeń w powyższym rozporządzeniu znajdują się m. in. wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia.

Nie znajdują się w powyższym rozporządzeniu ładowarki, o których Pan wspomina.

Nadmieniam, że w celu autorytatwnego stwierdzenia o podległości pod dozór techniczny danego rodzaju urządzenia w rozumieniu przepisów o dozorze technicznym niezbędne jest przedłożenie do UDT instrukcji eksploatacji przedmiotowego urządzenia.

Ponadto informuję, że przepisy powyższego rozporządzenia nie kategoryzują eksploatujących urządzenia techniczne podlegające dozorowi technicznemu na takich, którzy zobowiązani są (lub nie) do uzyskania decyzji zezwalającej na eksploatację w trybie określonym przepisami o dozorze technicznym.

W związku z powyższym uprzejmie informuje, że zgodnie treścią artykułu 14 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 122, poz. 1321 z późn. zm.) urządzenia techniczne objęte dozorem technicznym mogą być eksploatowane tylko na podstawie decyzji zezwalającej na eksploatację, wydanej przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego.

Paweł Rajewski
Główny Specjalista
Zespół Koordynacji Inspekcji"

wychodzi więc na to że jeśli tylko ładowarka teleskopowa pojawi się w wykazie urządzeń objętych badaniami UDT to wtedy czy to będzie ksiądz rolnik czy księgowa aby ją użytkować będzie musiał mieć decyzję zezwalającą :P

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: Cz, 14 lutego 2013, 20:00
przez DuzyGrzegorz
Żadnej informacji o którą chodzi w tej odpowiedzi nie ma. Wynika z niej jedynie, że nowe urządzenie może być dopuszczone do użytkowania (obrotu) jeżeli posiada decyzję pozwalającą na eksploatację. W gospodarstwie rolnym kwestie BHP, a oto tu chodzi, reguluje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 12 stycznia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. W tym rozporządzeniu nie ma mowy o konieczności badań technicznych UDT, a nawet gdyby były to i tak byłyby sprzeczne z aktem nadrzędnym w randze ustawy, a przede wszystkim z Konwencją nr 129 dotyczącą inspekcji pracy w rolnictwie. Zatem decyzję zezwalającą musi mieć osoba będąca producentem (wprowadzająca do obrotu), natomiast osoba podlegająca kodeksowi pracy musi eksploatowane urządzenia poddawać cyklicznym przeglądom. Rolnik, o ile nie zatrudnia pracowników (czyli nie jest pracodawcą) lub sam nie wykonuje usług (czyli nie prowadzi działalności gospodarczej) nie podlega kodeksowi pracy lecz rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 12 stycznia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie.
Zatem rolnik, ksiądz, księgowy czy każdy inny jeżeli nie jest pracodawcą lub nie prowadzi działalności gospodarczej lub nie jest pracodawcą, lub nie podlega z innych powodów jak uczestnik ruchu drogowego nie musi wykonywać cyklicznych badań użytkowanych przez siebie urządzeń podlegających decyzji dopuszczającej UDT. Jeżeli wprowadzasz do obrotu to taką decyzję musisz mieć.
Wielokrotnie spotkałem się z wyłudzeniami w tym względzie i zresztą piszesz sam, że próbowano od Ciebie wyłudzić za przegląd ładowarki. Powyższe w żadnym stopniu nie zwalnia Cię od obowiązku utrzymania w nienagannym stanie technicznym, a jeżeli zatrudniasz ludzi do pracy lub wykonujesz usługi do cyklicznych przeglądów takich urządzeń.

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: Cz, 14 lutego 2013, 20:43
przez wiesmag
@DuzyGrzegorz-w zasadzie napisałeś to co ja :)

Kto niby te przeglądy by miał sprawdzać-w gospodarstwie indywidualnym(nie mającym pracowników )dozór jak i inspekcja pracy nie ma co szukać-co najwyżej może przeprowadzać szkolenie,akcje uświadamiające.

Akcja z trzeźwością przeprowadzana na polach w asyście policji była inicjowana przez Krus-sprawdzano tylko i wyłącznie trzeźwość.

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: Śr, 15 maja 2013, 08:20
przez blackdevil
@wiesmag o co chodzi z tą akcją trzeźwość na polach i od kiedy ona się odbywa ??

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: Śr, 15 maja 2013, 10:39
przez wiesmag
@blackdevil - na razie jest spokój-kilka lat temu zrobili popłoch i kilku straciło prawko-ujęli to pod "zagrożenie w ruchu lądowym"-nie było dyskusji.

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

PostNapisane: Śr, 11 lutego 2015, 19:50
przez samurajjka
A jak jest w tej chwili? Coś się ruszyło?