Rekompensata za uszkodzony ciągnik

Jak uzyskać pozwolenia na budowę? Jak walczyć o swoje prawa?

Rekompensata za uszkodzony ciągnik

Postprzez mariusz73 » Cz, 13 marca 2014, 21:00

Witam , kilka dni temu byłem uczestnikiem kolizji drogowej ,[na skrzyżowaniu skręcałem w lewo ,a pewna pani wyprzedzała mnie , wina tej pani ] w wyniku kolizji został unieruchomiony mój ciągnik i przyczepa , teraz przez to mam trochę kłopotów z pracami polowymi ,.Pytanie brzmi czy mogę ubiegać się z tego tytułu,o jakąś rekompensatę od firmy ubezpieczeniowej ?
Dziś był rzeczoznawca ,opisał szkody , porobił zdjęcia , ale na wycenę muszę czekać dalej
mariusz73
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): So, 18 stycznia 2014, 21:48
Lokalizacja: LCH

Re: Rekompensata za uszkodzony ciągnik

Postprzez bobytempelton » Cz, 13 marca 2014, 22:18

Gdybyś miał dobre AC to tak, a jak zapewne jak każdy miałeś zwykłe OC więc jedynie za uszkodzenia w traktorze, chyba że masz traktor lub przyczepę na kredyt i bank zabezpieczył się umową byś obowiązkowo ubezpieczył brane na kredyt maszyny na AC więc możesz walczyć, ale jak nie masz AC to zapomnij za straty poniesione postojem.
bobytempelton
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 107
Obrazki: 63
Dołączył(a): Pt, 6 grudnia 2013, 17:52
Lokalizacja: Swiętokrzyskie Opatów
Numer GG: 33860696

Re: Rekompensata za uszkodzony ciągnik

Postprzez mariusz73 » Pt, 14 marca 2014, 07:28

Tylko OC , jak jest uszkodzony samochód, to podobno przysługuje zastępczy, w takich sytuacjach z OC sprawcy?
mariusz73
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): So, 18 stycznia 2014, 21:48
Lokalizacja: LCH

Re: Rekompensata za uszkodzony ciągnik

Postprzez redek » Pt, 14 marca 2014, 12:32

Z polisy OC sprawcy powinni Ci pokryć koszty wynajęcia ciągnika , tylko musisz to uzasadnić.
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: Rekompensata za uszkodzony ciągnik

Postprzez Andrzej10 » Pt, 14 marca 2014, 16:32

Ewentualnie pozew cywilny o zadośćuczynienie od sprawcy kolizji. Pozdrawiam
Andrzej10
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 197
Obrazki: 50
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Rekompensata za uszkodzony ciągnik

Postprzez DuzyGrzegorz » Pt, 14 marca 2014, 20:46

Dokładnie jak napisał Radek. Ubezpieczyciel pokryje Ci koszt wynajęcia ciągnika o ile jest to uzasadnione, np. nie masz innego ciągnika a prace nie mogą poczekać. Zadośćuczynienie to rekompensata za szkody niematerialne (np. za bul, zniesławienie itp.), a w tym wypadku szkoda była jak najbardziej materialna. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Rekompensata za uszkodzony ciągnik

Postprzez mariusz73 » Pt, 14 marca 2014, 20:50

Jak mam to uzasadnić? Traktor wiadomo do czego służy , a teraz wiosna roboty sporo a ja muszę się męczyć z przeczepianiem narzędzi . mam inny ciągnik , nawet 2 inne , ale ten uszkodzony jedyny miał przedni napęd , miał tura którym np podwoziłem sianokiszonkę , no i ogólnie skoro go kupiłem , to znaczy że jest mi potrzebny .
Jest jakiś przepis który to ustala?

Pozew przeciwko sprawcy , to raczej odpada , po to płaci się OC żeby nie płacić z własnej kieszeni, za szkody które ewentualnie można wyrządzic, komuś na drodze
mariusz73
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): So, 18 stycznia 2014, 21:48
Lokalizacja: LCH

Re: Rekompensata za uszkodzony ciągnik

Postprzez DuzyGrzegorz » Pt, 14 marca 2014, 21:13

Zgłoś szkodę ubezpieczycielowi sprawczyni kolizji. Musisz wykazać istnienie "związku przyczynowego" pomiędzy niemożnością korzystania z uszkodzonego ciągnika a odpłatnym korzystaniem z innego ciągnika. W powyższym poście już to zrobiłeś, tylko musisz szerzej opisać. W zasadzie nie ma szczegółowego przepisu który to ustala. Art. 34 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych mówi jedynie że: "Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia". Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Rekompensata za uszkodzony ciągnik

Postprzez mariusz73 » Pt, 14 marca 2014, 21:24

Ok dzięki , spróbuje jutro zapytać , chociaż pewnie wolna sobota...
Pozdrawiam
mariusz73
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): So, 18 stycznia 2014, 21:48
Lokalizacja: LCH

Re: Rekompensata za uszkodzony ciągnik

Postprzez DuzyGrzegorz » Pt, 14 marca 2014, 22:03

Daj znać co wskórasz. Jak coś to popytam adwokata. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Rekompensata za uszkodzony ciągnik

Postprzez mariusz73 » Pn, 14 kwietnia 2014, 20:03

Wysłałem pismo w sprawie przyznania rekompensaty finansowej , za utrudnienia , opóżnienia w pracach polowych , braku możliwości odpowiedniego nawożenia organicznego , uzasadniałem że w związku z tym nastąpi oczywisty spadek plonu .
Odmówiono mi rekompensaty , powiedziano mi że mogę się o nią ubiegać po żniwach , jak nastąpi rzeczywista strata .
Ponadto firma wyszacowała wartość szkody w ciągniku na 2009,45 zł a sama wartość nowych części sięga ok 5tys .
zgodnie z tym orzeczenie firma ubezpieczeniowa ma obowiązek wypłacić koszt nowych części i materiałów
Uchwała składu 7 sędziów SN z 12.4.2012 r., III CZP 80/11


dane orzeczenia: Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 12 kwietnia 2012 r., sygn. akt III CZP 80/11.
publikacja:strona internetowa SNâ
teza:
Zakład ubezpieczeń zobowiązany jest na żądanie poszkodowanego do wypłaty, w ramach odpowiedzialności z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, odszkodowania obejmującego celowe i ekonomicznie uzasadnione koszty nowych części i materiałów służących do naprawy uszkodzonego pojazdu. Jeżeli ubezpieczyciel wykaże, że prowadzi to do wzrostu wartości pojazdu, odszkodowanie może ulec obniżeniu o kwotę odpowiadającą temu wzrostowi.

Poinformowałem ich że zatrudnię na własną rękę, niezależnego rzeczoznawcę i pójdę z tym do sądu , to wznowili sprawę , bo wcześniej była już zamknięta .
Złożyłem też wniosek o interwencję do Rzecznika Praw Ubezpieczonych
mariusz73
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): So, 18 stycznia 2014, 21:48
Lokalizacja: LCH


Powrót do Pozwolenia, spory z urzędami i urzędnikami

cron