Strona 1 z 1

Pozyskiwanie środków przez spółki wodne

PostNapisane: Cz, 19 lutego 2015, 18:30
przez lukaczmarek
Chciałbym się dowiedzieć jakie są możliwości finansowania i pozyskiwania funduszy przez spółki wodne.
Na jakie dotacje spółka może liczyć i o jakie się ubiegać?
Chodzi o dotacje z powiatu województwa czy też środki unijne.

Re: Pozyskiwanie środków przez spółki wodne

PostNapisane: Pt, 20 lutego 2015, 11:14
przez Jerry28
Na pewno w nowym PROW będzie działanie 8.2.5.3.2 Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej, Poddziałanie 5.1 - Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczanie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof gdzie będzie można uzyskać 80% kosztów kwalifikowalnych operacji a maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi w ramach tego instrumentu wsparcia, w okresie realizacji PROW 2014-2020, nie może przekroczyć 500 000 zł. Beneficjentem musi być spółka wodna, działająca na podstawie przepisów ustawy Prawo wodne, członkami której w większości są rolnicy, lub związki takich spółek. Można też starać się o dofinansowanie z Regionalnych Programów Operacyjnych dla danego województwa. W moim np. jest przewidziana rewitalizacja kanału Wieprz-Krzna.

Re: Pozyskiwanie środków przez spółki wodne

PostNapisane: So, 14 marca 2015, 15:51
przez franek90
Czy ktos pozyskuje srodki w ten sposob? Czy jest to skuteczne?

Re: Pozyskiwanie środków przez spółki wodne

PostNapisane: So, 14 marca 2015, 19:39
przez lukaczmarek
Oto pytanie i odpowiedź jaka otrzymałem z TAP:
Pytanie: Chciałbym się dowiedzieć jakie są możliwości finansowania i pozyskiwania funduszy przez spółki wodne. Na jakie dotacje spółka może liczyć i o jakie się ubiegać?


Odpowiedź: Jeżeli chodzi o PROW 2014-2020, przewidziano w nim działanie 8.2.5.3.2 „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”. W ramach tego działania pomoc ma być udzielana na zaopatrzenie w sprzęt do utrzymywania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw rolnych przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny.

Do korzystania z pomocy w tym działaniu maja być uprawnione spółki wodne, działające na podstawie przepisów ustawy Prawo wodne, członkami których w większości są rolnicy, lub związki takich spółek. Pomoc będzie miała charakter refundacji części kosztów kawalifikowalnych.

Takimi kosztami zgodnie z założeniami nowego PROW będą w tym dzianiu: zakup lub leasing nowego sprzętu, służącego utrzymaniu urządzeń melioracji wodnych wykorzystywanych dla celów ochrony terenu przed skutkami powodzi lub deszczu nawalnego, koszty zakupu lub rozwoju oprogramowania komputerowego oraz zakupu patentów i licencji dotyczących sprzętu, o którym mowa powyżej. Szczegółowy zakres kosztów kwalifikowalnych ma zostać ustalony rozporządzeniem krajowym. Jednak z zapisów nowego PROW wynika, że chodzi tu głównie o zakup rzeczy ruchomych – np. koparek itp., a nie o dofinansowanie na budowę czy remont samych urządzeń melioracyjnych.

W ramach tego działania przewiduje się możliwość pozyskania przez spółkę pomocy w wysokości do 500 tys. zł, a poziom dofinansowani ma wynieść 80%.



Jak na razie resort rolnictwo nie podał nawet przybliżonej daty uruchomienia naboru wniosków w ramach tego działania.