Wielkość Ekonomiczna vs Wartość dodana brutto

ARiMR jako agencja obsługująca rolnictwo polskie po akcesji do struktur UE, sprawy związane z funkcjonowaniem samej ARiMR oraz całej Unii Europejskiej w rolniczym ujęciu.

Wielkość Ekonomiczna vs Wartość dodana brutto

Postprzez Chomik » So, 3 stycznia 2015, 11:12

Witam . Do wszystkich znawców mam pytanie :)
W nowym prowie można przeczytać że :

W przypadku otrzymania młodego rolnika należy w ciągu 5 lat od otrzymania pomocy zwiększyć wielkość ekonomiczną gospodarstwa o 10%
W przypadku modernizacji zwiększyć wartość dodaną brutto o minimum 10% od roku bazowego .
Tu pojawia się moje pytanie co to jest tak naprawdę wartość dodana brutto ?

Bo wikipedia nie jasno to określa: http://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_dodana

Czy można to po prostu definiować zwiększeniem produkcji np mleka ?
Człowiek uczy się całe życie a i tak umiera głupi

Jak się nie ma co się lubi to trzeba zapier....ć żeby to mieć
Avatar użytkownika
Chomik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 60
Obrazki: 158
Dołączył(a): Pn, 13 sierpnia 2012, 20:39
Lokalizacja: okolice Suwałk
Numer GG: 24438314

Re: Wielkość Ekonomiczna vs Wartość dodana brutto

Postprzez danield28 » So, 3 stycznia 2015, 22:00

Są to dwie rożne wartości.

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa w nowym PROW 2015-2020 będzie obliczana na podstawie współczynników standardowej produkcji czyli potocznie SO "2007". Formularz do obliczania będzie miał taka samą postać jak w PROW 2007-2013 kalkulator ESU.

Kalkulator ESU była skonstruowany na podstawie współczynników standardowej nadwyżki bezpośredniej SGM "2004" które były podane w kwocie zł. Po uzupełnieniu formularza wartości ESU o odpowiednie liczby hektarów, zwierząt prowadzonej w gospodarstwie produkcji uzyskiwano sumę wielkości ekonomiczniej gospodarstwa w zł. Następnie ta suma była dzielona przez przyjętą wartość 1 ESU= 1200 EURO co odpowiadało kwocie 5181,24 PLN dla kursu euro 4,3177 zł. Dzięki temu działaniu otrzymywano wielkość ekonomiczną gospodarstwa w ESU.

Obliczanie wielkośći ekonomiczniej gospodarstwa na podstawie standardowej nadwyżki SO "2007" jest prostsze przy czym ma taką samą funkcje jak poprzedni sposób. Współczynniki SO "2007" są wyrażone wartością kwoty w zł. Po uzupełnieniu formularza SO "2007"o odpowiednie wartości hektarów do poszczególnych upraw prowadzonych w gospodarstwie czy też zwierząt uzyskuje się sumę wielkości ekonomiczniej gospodarstwa, którą dzieli się przez wartość 3,90916 zł co odpowiada przyjetemu kursowi ! euro. PO tym działaniu uzyskujemy wartość ekonomiczną gospodarstwa wyrażoną w euro.

Dla przykładu:
Aby otrzymać premię dla młodego rolnika należy wyliczasz początkową wartość ekonomiczną swojego gospodarstwa (aby otrzymać pomoc wielkość ta musi wynosić co najmniej 13 tys. euro.). Jeśli ta wartość wynosi np. 15 tys euro to wyniku realizacji biznesplanu przyjmując wymagany wzrost o co najmniej 10% to w roku docelowym wielkość ekonomiczna gospodarstwa musi wynosić przynajmniej 16,5 tys. euro. Spełnienie tego warunku nie jest trudno gdyż, z góry wiemy jakie są współczynniki SO "2007" więc wystarczy odpowiednio ułożyć płodozmian o uprawy które powodują wzrost wielkość ekonomicznej gospodarstwa.

Niestety wielkość dodana brutto gospodarstwa czyli GVA jest zdecydowanie trudniejsze do osiągnięcia. Sama wartość znaczy tyle, że wyniku zakup operacji w działaniu modernizacji gospodarstw rolnych zwiększy się nasz dochód o co najmniej 10%. Już w ostatnich wnioskach ze starego PROW mieliśmy z tym do czynienia. Należało dokonać odpowiednich obliczeń w Planie Rozwoju Gospodarstwa i wykazać wzrost o co najmniej 10%. Niestety papier przyjmie wszystko i wykazanie tego wzrostu nie jest trudne w dodatku w starej PROW nie było narzędzi do weryfikacji tego zresztą nadal pierwsze wnioski oparte na GVA nie zakończyły jeszcze 5 lat trwania operacji więc nie jest znana weryfikacja. W nowej PROW jest przewidziana uproszczona rachunkowość, która niestety w dużym stopniu zweryfikuje wzrost dochodu o co najmniej 10%.

To by było na tyle w skrócie.

Pozdrawiam Daniel
danield28
Zaczynający przygodę
 
Posty: 72
Obrazki: 65
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 13:41
Lokalizacja: Żuławy

Re: Wielkość Ekonomiczna vs Wartość dodana brutto

Postprzez farmermf » N, 4 stycznia 2015, 09:02

Daniel czyli w 5roku trzeba sprzedać towaru o 10% wiecej, czy o 10% drozej? Bo jesli o zl chodzi to to chore, przeciez w ciagu 5 lat pszenica skacze od 500 do 1000zł.
Avatar użytkownika
farmermf
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 177
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:49

Re: Wielkość Ekonomiczna vs Wartość dodana brutto

Postprzez danield28 » N, 4 stycznia 2015, 14:09

Z tego jak to rozumiem i jak wyglądały obecne obliczenia GVA wynika że należy zwiększyć swój dochód o 10% a dochód to suma przychodów minus koszty. Czy sprzeda się więcej czy drożej to zależy przed wszystkim od celu operacji. Jeśli ktoś stawia oborę zwiększy produkcję i ilość mleka więc zarobi potencjalnie więcej, kto stawia przechowalnie na warzywa udowodni GVA, że też sprzedaje więcej i drożej bo ma lepszą jakość i tak z pozostałymi inwestycjami. Należy pamiętać, że ma być prowadzona rachunkowość która w znaczy sposób zweryfikuje ten wzrost. Z tego co obiło mnie się o oczy wynika, że jeśli nie osiągnięcie wzrostu 10% nie będzie zależne od rolnika np spadek cen to nie będą wyciągane konsekwencje ale nikt nie wiem jak to jeszcze będzie oceniane.

Pozdrawiam Daniel
danield28
Zaczynający przygodę
 
Posty: 72
Obrazki: 65
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 13:41
Lokalizacja: Żuławy

Re: Wielkość Ekonomiczna vs Wartość dodana brutto

Postprzez bobek » N, 4 stycznia 2015, 15:57

Ceny na rynku nie stałe, warzywa w ciągu roku mogą zdrożeć o grubo ponad 100%, a mleko w ciągu pół roku o kilkadziesiąt groszy, o świniach których cena zmienia się kilka razy w roku nie wspominam, także ten zapis jest dla mnie oderwany od rzeczywistości. :)
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Wielkość Ekonomiczna vs Wartość dodana brutto

Postprzez barabus » N, 4 stycznia 2015, 18:34

Ja obecnie składałem poprawki na MGR i pani która prowadzi mój w niosek w ARiMR powiedziała mi w jaki sposób wykazać wzrost GVA :) a właściwie to mnie uświadomiła że już go mam !
A dlaczego, a bo w marcu 2013r jak składałem dokumenty na MGR to miałem 51ha użytków rolnych, w tym roku w listopadzie nastąpiła aktualizacja, i jak się okazało doszło mi 10ha ziemi... tym samym w stosunku do 2013r wykazałem 13% wzrost wartości dodanej brutto... :D byłem zdziwiony, ale powtarzam słowa osoby prowadzącej mój wniosek :)
Avatar użytkownika
barabus
Zaczynający przygodę
 
Posty: 51
Obrazki: 342
Dołączył(a): Śr, 28 listopada 2012, 07:22
Lokalizacja: Centrum WLKP
Numer GG: 4206902

Re: Wielkość Ekonomiczna vs Wartość dodana brutto

Postprzez danield28 » N, 4 stycznia 2015, 18:47

No niestety ale pewnym sposobem jest powiększenie produkcji poprzez zakup ziemi czy zwiększenie liczby zwierząt ale nie każdy ma możliwość powiększyć ;)
danield28
Zaczynający przygodę
 
Posty: 72
Obrazki: 65
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 13:41
Lokalizacja: Żuławy

Re: Wielkość Ekonomiczna vs Wartość dodana brutto

Postprzez Pawel11441 » Pn, 5 stycznia 2015, 13:20

Ojciec też składał aktualizację do MGR i kobieta która prowadzi wniosek wyliczyła GVA przez dobranie kilku ha w dzierżawę. Najśmieszniejsze jest to, że podczas naboru w 2013 roku nie można było wykazać wzrostu poprzez zwiększenie areału ;)
Ziemia bez ludzi dziczeje.
Avatar użytkownika
Pawel11441
Zaczynający przygodę
 
Posty: 56
Obrazki: 161
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 20:13
Numer GG: 11180317

Re: Wielkość Ekonomiczna vs Wartość dodana brutto

Postprzez barabus » Pn, 5 stycznia 2015, 13:25

otóż to też tak słyszałem że niby nie można... albo coś się zmieniło albo było to nieprawdą, bo w sumie wzrost obszaru może się wiązaż z zakupem nowszych i bardziej wydajnych maszyn, ważne że można :D
Avatar użytkownika
barabus
Zaczynający przygodę
 
Posty: 51
Obrazki: 342
Dołączył(a): Śr, 28 listopada 2012, 07:22
Lokalizacja: Centrum WLKP
Numer GG: 4206902


Powrót do ARiMR - UE