Kurczące się działki

ARiMR jako agencja obsługująca rolnictwo polskie po akcesji do struktur UE, sprawy związane z funkcjonowaniem samej ARiMR oraz całej Unii Europejskiej w rolniczym ujęciu.

Kurczące się działki

Postprzez Stasiek_84 » N, 27 października 2013, 19:57

Jak to jest u innych z działkami zgłaszanymi do dopłat i ich rozmiarem, wiem żeni agencja nigdy nie zwiększa zawsze obcina, ale ile można??
W poprzednim roku walka bo obcięli ciut ponad 3% i kara, odwołania, pisemek kilkanaście, agencja uznała błąd pracownika na wiosnę kontrola polowa i jest git.
W tym roku znowu pisemko ze agencja stwierdziła niezgodność ponad 3% i znowu ma się zacząć cyrk, próbował ktoś już z tym walczyć.
Dodam ze jest to cykliczne co roku, raz można było się zgodzić żeby zmniejszyli kara poszła, ale pola uprawnego na działce ciągle przybywa (melioracja i likwidacja wymoków) a w agencji do dopłat ciągle maleje.
np łąka w środku pola, podczas kontroli gość powiedział że ma 3 ha, zgłoszone 2 ha (na rowy i kawałek bagienka z zapasem odpuszczone) a agencja uznała że do dopłat jednak 0,7ha skąd ten cyrk i jak z tym walczyć??
Avatar użytkownika
Stasiek_84
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 180
Obrazki: 64
Dołączył(a): Wt, 29 stycznia 2013, 10:51
Lokalizacja: Warmia i mazury, powiat Olsztyn
Numer GG: 1561556

Re: Kurczące się działki

Postprzez bobek » N, 27 października 2013, 20:21

Są w ARiMR ludzie co przeglądają ortofoto w bardzo dużej skali na monitorach o wysokiej rozdzielczości i jeżeli coś wypatrzą to kierują do postępowania przez pracowników. Często niejasności dotyczącą miedz, bo porośnięta i cień rzuca. Równie popularne są jakieś cienie drzew albo inne elementy krajobrazu, które przekłamują obraz zdjęć.

Często agencja bazuje na powierzchniach z rejestru ewidencji gruntów, a te mają to do siebie, że nie zawsze są aktualne albo rolnik część nieużytkowaną zrekultywował i użytkuje. Do tego dochodzi tzw. PEG, czyli powierzchnia ewidencyjno – gospodarcza, czyli faktyczna powierzchnia użytkowa działki pomniejszona elementy nie podlegające dopłacie.

Najłatwiej poczytać o PEG i walczyć z ARiMR na tej płaszczyźnie. :)
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Kurczące się działki

Postprzez Stasiek_84 » N, 27 października 2013, 20:33

PEG a powierzchnia całkowita działki to dwa różne rozmiary, wymoki itp zmniejszają powierzchnię PEG, dodatkowo trzeba brać poprawkę na ostre stoki, które są w obszarze jak ziemia jest sprzedawana, a w PEGi wchodzi tylko rzut poziomy, przez co trzeba było pomierzyć działki po obrysie i pomniejszyć obszar żeby cyrków nie było, a jednak i tak są
Avatar użytkownika
Stasiek_84
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 180
Obrazki: 64
Dołączył(a): Wt, 29 stycznia 2013, 10:51
Lokalizacja: Warmia i mazury, powiat Olsztyn
Numer GG: 1561556

Re: Kurczące się działki

Postprzez DuzyGrzegorz » N, 27 października 2013, 20:40

Mają źle obliczone powierzchnie ewidencyjno-gospodarcze (PEG). Należy się odwołać. Jest tu pewien problem. Otóż w wewnętrznych procedurach ARiMR jest napisane, że PEG nie może zostać przekroczony. Odwołujesz się do sądu administracyjnego, a ten sprawdza wyłącznie papiery, a w papierach jest ten nieszczęsny PEG. Trzeba zażądać korekty PEG. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Kurczące się działki

Postprzez Stasiek_84 » N, 27 października 2013, 21:31

tylko w takim razie dlaczego PEG maleje sukcesywnie z roku na rok?? jakiś tam poziom rozumiem, ale zmniejszanie się co rok to już chyba nie podchodzi pod sam problem rozmiaru PEG i ten wspaniały tekst ze stwierdzono niezgodność, tylko na jakiej podstawie to już nie dopisali, a skoro to decyzja to powinno być wyjaśnione w jaki sposób zostało to stwierdzone.
Avatar użytkownika
Stasiek_84
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 180
Obrazki: 64
Dołączył(a): Wt, 29 stycznia 2013, 10:51
Lokalizacja: Warmia i mazury, powiat Olsztyn
Numer GG: 1561556

Re: Kurczące się działki

Postprzez miszka31 » Pn, 28 października 2013, 18:05

Mam ten sam problem, co roku mi maleje pow gosp, ale tylko tyle by się zmiescić w granicy błędu, tłumaczą się że mają coraz dokładniejsze pomiary i dużo zależy od tego jak ktoś zaznaczy na mapce, w tym roku porysowałem po krzakach i o dziwo nie byłem z tego powodu wzywany :lol: zobaczymy jak przyjdzie nowy wniosek :D
Avatar użytkownika
miszka31
Zaczynający przygodę
 
Posty: 62
Obrazki: 39
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 20:25

Re: Kurczące się działki

Postprzez Gierappa » Pn, 28 października 2013, 18:55

U mnie to potrafią dodać do około 50 arowej działki nawet kilka arów, ze zmiejszeniem się nie spotkałem.
Gierappa
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 116
Dołączył(a): Cz, 28 marca 2013, 06:30

Re: Kurczące się działki

Postprzez piootr » Śr, 30 października 2013, 20:05

DuzyGrzegorz napisał(a):Mają źle obliczone powierzchnie ewidencyjno-gospodarcze (PEG). Należy się odwołać. Jest tu pewien problem. Otóż w wewnętrznych procedurach ARiMR jest napisane, że PEG nie może zostać przekroczony. Odwołujesz się do sądu administracyjnego, a ten sprawdza wyłącznie papiery, a w papierach jest ten nieszczęsny PEG. Trzeba zażądać korekty PEG. Pozdrawiam!


I Agencja będzie chciałą robić korektę PEG???

Ja też mam taką sytuację odwoływałem się, sprawa się ciągneła przesuwali terminy. Zmierzyłem działeke znaczy kompleks kilku (geodeta) po granicy rzeczywistej i brak 20a takrze warto zmierzyć bo to co ewidencji nie zawsze sie pokrywa z tym co w terenie.

Mnie dziwi jedna rzecz że dla agencji dane z ewidencji nie mają znaczenia odnośnie powierzchni ale z map na podstawie tej powierzchni to liczą nam PEG.
piootr
Zaczynający przygodę
 
Posty: 69
Obrazki: 85
Dołączył(a): Cz, 15 sierpnia 2013, 12:10
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kurczące się działki

Postprzez DuzyGrzegorz » Cz, 31 października 2013, 20:08

Nie będzie chciała, to oczywiste. Ale można ją zmusić wyrokiem sądowym. Co prawda, jeżeli ARiMR takiego wyroku nie wykona to nic to nie pomoże. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697


Powrót do ARiMR - UE