Ploniarka zbożówka w kukurydzy

Ploniarka zbożówka w kukurydzy

Postprzez gonzo » Wt, 5 czerwca 2012, 18:27

Witam, zaobserwowałem na polach na których mam kukurydzę kolejny rok z rzędu dość znaczną ilość roślin uszkodzonych przez ploniarkę zbożówkę, jak to wygląda w waszym terenie? Ja do odżywki w dniu jutrzejszym chyba doleję czegoś długo działającego(systemicznego) żeby ją zabić.
EDIT: poprawka błędu w nazwie.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Płoniarka zbożówka w kukurydzy

Postprzez sebekwolkasos » Wt, 5 czerwca 2012, 21:22

U mnie w okolicy też ploniarka się pojawiła, chyba trzeba ją wytruć. :x
Nie zawsze mów, co wiesz, ale zawsze wiedz, co mówisz - Cesarz Klaudiusz
Avatar użytkownika
sebekwolkasos
Moderator
 
Posty: 246
Obrazki: 133
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 12:56
Lokalizacja: powiat siedlecki (WSI)
Numer GG: 12604028

Re: Płoniarka zbożówka w kukurydzy

Postprzez slaw17 » Śr, 6 czerwca 2012, 14:29

U mnie (pow. sępoleński) objawy porażenia ploniarką są znikome ale za kilka lat bez oprysków lub GMO się nie obejdzie.
Obiektywny fan NRF-ów.
Zniesmaczony AF-em.
Avatar użytkownika
slaw17
Zaczynający przygodę
 
Posty: 98
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:54
Lokalizacja: Płocicz koło Kamienia Krajeńskiego

Re: Płoniarka zbożówka w kukurydzy

Postprzez Baron » Pt, 8 czerwca 2012, 09:00

Gonzo teraz to już nic nie poradzisz. Zwalcza się jak kukurydza ma mniej więcej dwa liście.
Baron
 

Re: Płoniarka zbożówka w kukurydzy

Postprzez gonzo » Pt, 8 czerwca 2012, 11:42

czyli systemiczne nie działają? czy szkody już są nieodwracalne?
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Płoniarka zbożówka w kukurydzy

Postprzez Baron » Pt, 8 czerwca 2012, 14:52

Tak, trzeba pryskać jak jest nalot much, teraz jest już po ptakach. Bo szkody już nie cofniesz.
Ja sobie z tym daje spokój bo mucha jest bardzo mała i często trudno stwierdzić czy już jest nalot czy nie a środki kontaktowe działają na zasadzie tu i teraz a nie zapobiegawczo.

Jak opryskasz rano a wieczorem będzie nalot to nic nie zdziałasz, tak samo jak opryskasz już po złożeniu jaj.
Ostatnio edytowano N, 26 stycznia 2014, 14:12 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz
Powód: literówka
Baron
 

Re: Płoniarka zbożówka w kukurydzy

Postprzez gonzo » Pt, 8 czerwca 2012, 15:08

To zadam może infantylne pytanie, ona tylko składa jaja czy też "żre"? bo jak to drugie to jakiś chloropiryfos albo dimetoat powinien z miesiąc działać?
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Płoniarka zbożówka w kukurydzy

Postprzez Baron » Pt, 8 czerwca 2012, 15:16

Mucha składa tylko jaja z których wylęgają się larwy i to one żerują. Ich szkodliwość polega na tym że kukurydza wytwarza odrosty które nie dają kolb oraz zabierają roślinie część wody i substancji pokarmowych a tym samym zmniejszając plon.
Na pewno masz takie odrosty (jak by obok rośliny wyrastała druga lub więcej ale mniejsza) to już po ptakach bo największe szkody to właśnie to.

EDIT: PLONIARKA
Baron
 


Powrót do Kukurydza