Kiszonka z kukurydzy

Kiszonka z kukurydzy

Postprzez Milena9989 » Pn, 5 listopada 2012, 12:15

Witam.
Chciałam zapytać, czy ktoś próbował uprawiać kukurydzę jednocześnie na ziarno (czy CCM), a pozostałość przeznaczać na kiszonkę? Czy to się opłaca (tzn. czy kompromis między jakością ziarna i kiszonki jest jako taki? czy też i ziarno jest marnym produktem a i kiszonka źle się kisi i jest ciężko strawna?). Na ile sprawdza się tu teoria o rozdrabnianiu takiej zielonki, co ma niby zniwelować podwyższoną jej suchość?
I takie pytanie na marginesie: jak rozumieć tak podawany plon: 120 dt ziarna /ha czy też 500 - 800 dt/ha zielonki? :?: Na chłopski rozum skreślam jedno zero i robią się realne wartości (pomijam ich optymistyczność - szczególnie jeśli chodzi o ziarno). Ale dlaczego jest to podane w takiej formie???? Z tego, co mi wiadomo "dt" oznacza przyrost masy w tonach na jednostkę - tu akurat powierzchni wyrażonej w hektarach. Czy wytłumaczy mi więc ktoś zagadkę "dodatkowego zera" w tak wyrażanych plonach? (taka forma często pojawia się w różnorakich publikacjach).
Z góry dziękuję ;)

P.S. jeśli Wam wygodniej - czekam też na odpowiedź na mailu: weronika9989@wp.pl
Milena9989
Nowicjusz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pn, 5 listopada 2012, 12:08

Re: Kiszonka z kukurydzy

Postprzez gonzo » Pn, 5 listopada 2012, 12:48

Co to za publikacje?, dt to inaczej kwintal czyli 100 kg. Plon ziarna z ha w tym roku dochodzi do 17 t/ha czyli 170dt. Całej masy czyli łodyga + kolba(osadka, plewy ziarno) nie uzyskasz raczej więcej w polskich warunkach niż 60 t/ha czyli 600dt/ha. Może się zdarzyć rekordowy rok ale plon zielonki o zawartości SM(suchej masy) 35-40 % oscylujący na poziomie 50t/ha należy uznać za bdb wynik. Oczywiście koszona powyżej 2 kolanka tak aby uniknąć zbierania grzybów które się w jego okolicy lokują oraz ziemi. Kiszonka ma wartość tym większą im więcej ziarna ;) jak chcesz masę proponuje sorgo, sucrosorgo, są to takie "kukurydze bez kolby" Jeżeli zbierzesz kukurydze na ziarno to łodyga będzie sucha i zagrzybiona, marne szanse zrobić z tego kiszonkę. Małe szanse na ubicie a więc tym samym usunięcie tlenu, dodatek wody średnio pomaga bo to nie sok roślinny.

Pomysł radzę zarzucić choćby z powodu zbioru, jak to niby zrobić?

Może i możliwe jest osiągnięcie 80 ton zielonki z ha ale pod dwoma warunkami siew nie 80-100tyś roślin na ha(ja na zieloną masę-kiszonka na biogaz, siałem w tym roku na słabej ziemi 75-78 tyś roślin /ha) a ze 200 tyś i SM 20-25% , niestety taka kiszonka ma marne parametry bo kolby a tym samym ziarna nie będzie a sok z kopca/ silosu,pryzmy wycieknie zabierając jeszcze dużo wartościowych składników, będzie to miało mało cukrów a tym samym energii w rezultacie co powoduje bezsensowność wg. mnie siania takiej kukurydzy.
Ostatnio edytowano Pn, 5 listopada 2012, 19:04 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Kiszonka z kukurydzy

Postprzez rafalkom555 » Pn, 5 listopada 2012, 19:40

Dodatkowo czytałem @gonzo że przy tak niskiej suchej masie(20-25) kiszonka będzie słabo pobierana ponieważ będzie za mokra i przez to będzie duża ilość kwasu octowego.
rafalkom555
Zaczynający przygodę
 
Posty: 97
Obrazki: 63
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 10:00
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kiszonka z kukurydzy

Postprzez gonzo » Pn, 5 listopada 2012, 19:47

Zamiast mlekowego, generującego mleko lekko generalizując :)
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Kiszonka z kukurydzy

Postprzez Milena9989 » Śr, 7 listopada 2012, 14:37

Dziękuję za odpowiedź. Mało ona satysfakcjonująca, ale tego w sumie się spodziewałam... niestety... :(
Widzę @gonzo, że masz doświadczenie w kukurydzy dla biogazowni, a ja w sumie z takim samym zamysłem się borykam...
Mam kilka swoich typów, jeśli chodzi o odmiany (generalnie oscylują ok. FAO 230 - 250 - ale w sumie to chyba norma na ten cel), ale może mógłbyś polecić sprawdzonego "faworyta" na ten cel, bądź odradzasz któreś konkretne odmiany? Czym tu się kierować przy wyborze (cała okolica do tej pory siała tylko na ziarno, ziele zostawało odłogiem na polach, więc nie wiem, jak wybrać spośród szerokiej oferty, gdzie wszystkie odmiany są genialne, rewelacyjne (!) i w ogóle nie ma już lepszych (!) ? :roll:

Z góry dzięki i pozdrawiam :geek:
Ostatnio edytowano N, 26 stycznia 2014, 14:18 przez Gość, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Ortografia
Milena9989
Nowicjusz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pn, 5 listopada 2012, 12:08

Re: Kiszonka z kukurydzy

Postprzez gonzo » Śr, 7 listopada 2012, 16:08

Przecież jak na ziarno zbierali to już chyba zielona nie była? co do biogazu taaaak mam ogromne doświadczenie- to mój pierwszy rok. Co do FAO miałem 260 i 290 z pioneera, niektórzy mówią że pionieerowi trzeba przyjąć o 30-50 wyższe niż ma oznaczone, ja w przyszłym roku sieję 290 lub ponad 300. Odmiany późne mają dużą SM przy zielonej łodydze daje to to że są mało zagrzybione więc kiszonka czy to dla bydła czy na biogaz jest lepsza. No i siew boję się trochę ale zasieję około połowy kwietnia, jeżeli pogoda pozwoli.
P.S. Na kiszonkę dla bydła też zasieję coś około 300 FAO.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Kiszonka z kukurydzy

Postprzez andrzej2110 » Śr, 7 listopada 2012, 16:33



Na filmie jest sucha QQ ale jakby taki zbiór przeprowadzić wcześniej...
Niestety wtedy ziarno będzie miało większą wilgotność. Kiszonka z samych łodyg to prawie ze bez wartości. Nie wiem jak jest na biogazownie.
Ostatnio edytowano Śr, 7 listopada 2012, 20:33 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Dodanie znacznika Youtube, ortografia
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: Kiszonka z kukurydzy

Postprzez Milena9989 » Cz, 8 listopada 2012, 09:00

Dzięki za wskazówki... Filmik też fajny ;)
A powiedzcie mi jeszcze kiedy trzeba zacząć zabiegi na roli? chodzi mi o to, że ziemia, którą mamy teraz dzierżawić nie była w 100% użytkowana rolniczo (kuku i rzepak), ale część to nieużytki/łąki (ziemie dobre, ale zaniedbane przez kilka ostatnich lat).
A orientowaliście się może nad opłacalnością zakupu maszyn? (razem to będzie grubo ponad 100 ha do ogarnięcia) Do tej pory zakładałam normalnie najem, ale ostatnio zaczynam się zastanawiać :?:

Pozdrawiam ;)

@gonzo "Przecież jak na ziarno zbierali to już chyba zielona nie była? " No nie była, nie była... Ale teraz z takimi cudami niewidami się reklamują, że niby są odmiany że ziarno dojrzewa, a liście długo zielone są... Więc taka myśl mi przemknęła..a fakt faktem jakby to było wykonalne - to świetny biznes! Tylko że jak się orientuję to nikt bardzo na własnej skórze nie próbował... i szczerze mówiąc ja też nie zaryzykuję w ciemno...
A co do późniejszych odmian - to możesz powiedzieć jaki miałeś plon i jak wysiewałeś? (i orientowałeś się jaką s.m. miała ta kiszonka? Czy to teraz dopiero miałeś pierwszy zbiór?).

Pozdrawiam :mrgreen:
Ostatnio edytowano N, 26 stycznia 2014, 14:20 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz
Powód: literówka, połaczenie postów
Milena9989
Nowicjusz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pn, 5 listopada 2012, 12:08

Re: Kiszonka z kukurydzy

Postprzez gonzo » Pt, 9 listopada 2012, 07:29

Nie piszemy posta pod postem, proszę edytuj;) Co do kukurydzy to uuu widzę gruby temat, miałaś wcześniej do czynienia z rolnictwem? Bo robienie takich eksperymentów na takim obszarze skończy się raczej oddaniem ziemi którą macie dzierżawić. Nie pisze tego ze złośliwości ale to dość skomplikowany zawód że tak to delikatnie ujmę i przynajmniej na początku łatwiej będzie robić "po Bożemu". Jaki to rejon kraju? Maszyny lepiej mieć swoje przy takim obszarze ale na park maszynowy na 100ha to delikatnie licząc używane maszyny 300-400 tyś zł Na ile ta dzierżawa, jak długoterminowa można myśleć jak krótka i to przygoda z rolnictwem to zakup tylko w celu wyprania pieniędzy :mrgreen:
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Kiszonka z kukurydzy

Postprzez Milena9989 » Pt, 9 listopada 2012, 09:08

Witam,
Oki, mam nadzieję że teraz dobrze wyjdzie (choć powiem Ci, że to moja pierwsza przygoda z forum :roll: ).
Umowa na 15 lat. Z rolnictwem, kukurydzą - tak, ale nie z kukurydzą na kiszonkę. Rejon to małopolska. Akurat mamy dogadane, że biogazownia na pewno by brała tą kiszonkę. A tak w ogóle, jaka jest Twoja opinia nt. polepszacza gleby z biogazowni? Z tego co słyszałam i czytałam, to nawet nawet ;) czasem tam ponoć pod nawozić trzeba jeszcze którymś konkretnym składnikiem, jeśli biogazownia ma okrojony skład wsadu i brakuje go w pofermencie.

Pozdrawiam :mrgreen:
Ostatnio edytowano N, 26 stycznia 2014, 14:21 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz
Powód: literówka
Milena9989
Nowicjusz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pn, 5 listopada 2012, 12:08

Re: Kiszonka z kukurydzy

Postprzez andrzej2110 » Pt, 9 listopada 2012, 11:40

Gonzo ale powiedz czy biogazownia patrzy na to czy i ile jest ziarna w kiszonce czy chodzi tylko o masę??
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: Kiszonka z kukurydzy

Postprzez Milena9989 » Pt, 9 listopada 2012, 11:59

Mi wydaje się, że patrzy.... jak bierze kiszonkę od kogoś, potem ładuje kiszonkę od kogoś innego gdzie nie ma ziarna to mało biogazu się wyprodukuje. I wyjdzie, że coś było nie tak. Poza tym przy podpisywaniu umowy jest chyba że kiszonka musi spełniać podst. parametry (i tu indywidualne określenie). Chociaż z tego co pytałam, to mało kto takie parametry miał szczegółowo określane. Wiem że biogazowni zależałoby na jak największej ilości ziarna (bo więcej z tego biogazu niż z samej zieleniny), tyle że w niskiej cenie kiszonki. I mi to się nie kalkuluje dać więcej za ziarno na lepszy plon w ziarnie i wziąć tyle samo co za kiszonkę mieszczącą się w "normie" (czyli wartości przeciętne dla kiszonki). ;)
Ostatnio edytowano Pt, 9 listopada 2012, 20:35 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka, ortografia
Milena9989
Nowicjusz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pn, 5 listopada 2012, 12:08

Re: Kiszonka z kukurydzy

Postprzez rolstudent » Pt, 9 listopada 2012, 12:56

biogazownia = wielgachna krowa na samym włóknie nie chce dawać gazu podobnie jak krowa mleka, tam kiszonka musi być idealna, polecam odmiany typowo kiszonkarskie
Ostatnio edytowano Pt, 9 listopada 2012, 20:39 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11

Re: Kiszonka z kukurydzy

Postprzez bobek » Pt, 9 listopada 2012, 14:23

Głównie chodzi o uzyskanie dużej zawartości suchej masy, a szczególnie suchej masy organicznej i właściwego stosunku węgła do azotu. Stosunek musi być możliwie bliski optimum preferowanego przez bakterie fermentacyjne. Stąd popularność stay greena, bo daje dużo SMO przy jednoczesnym zachowaniu C:N. Zaschnięta kukurydza daje dużo SMO, ale C zaczyna dominować nad N i finalnie jest mały uzysk metanu.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Kiszonka z kukurydzy

Postprzez Milena9989 » Pt, 9 listopada 2012, 15:28

Ot, i o to właśnie mniej więcej chodziło! :roll:
Ostatnio edytowano Pt, 9 listopada 2012, 20:32 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
Milena9989
Nowicjusz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pn, 5 listopada 2012, 12:08


Powrót do Kukurydza