Strona 1 z 1

Uprawa kukurydzy

PostNapisane: N, 17 czerwca 2012, 13:17
przez gonzo
Panie, Panowie kukurydza staje się coraz istotniejszą rośliną w naszym płodozmianie, nieraz nawet monokulturze.
Jak wygląda u was uprawa i przygotowanie do niej, jak siew, odchwaszczanie i pielęgnacja roślin?
Ja wykonuję zwykle orkę po przedplonie i jeżeli pogoda pozwala tzn. jest wilgotno sieję poplon w który wiosną wsiewam kukurydzę.
W tym roku część kukurydzy mam zasianej po burakach na talerzówkę, pole najpierw zgłęboszowałem, było tak sucho jesienią że nie dało się orać, nawet głębosz miejscami nie wchodził. W roku ubiegłym cześć kukurydzy siałem również bez orki na grunt spulchniony agregatem ścierniskowym na 22-25cm, problemem okazało się niezastosowanie posiewnie glifosatu, kukurydza miała zbyt dużą konkurencję chwastów w początkowej fazie wzrostu, tam gdzie był stosowany oprysk nalistny(elumis)
Nawożenie to u mnie obornik bydlęcy oraz nawóz NPK podawany w trakcie siewu poprzez aplikację około 10cm pod nasiona. Dawka zależnie od wyników badań gleby. Na dzierżawach nie używam obornika(odległość i logistyka) więc stosuję tylko wapno (dolomitowe a ostatnie 2 lata defekacyjne z cukrowni) oraz NPK w dawce 400-500kg ha też aplikowany podczas siewu, większych dawek nie stosuję aby nie spowodować zasolenia punktowego i tzw. suszy glebowej. Chwasty zwalczam jeżeli pogoda pozwala doglebowo po siewie, stosując oprysk doglebowy łącznie z glifosatem.
Odżywiam podając w 2-3 zabiegach mieszaninę siarczanu magnezu, zestawu micro wzbogaconego borem, miedzią i cynkiem. Jeden zabieg zamiast mikro azot. CO do samoego podania azotu testuję różne konfiguracje. W ubiegłym roku cały przewidziany azot zastosowałem 2 dni po siewie w formie RSM przy pomocy rozlewaków, plon byl satysfakcjonujący lecz rok wyjątkowo sprzyjający. W tym roku na większości pól podałem 500 kg NPK 6-20-30 następnie rsm przy użyciu węży rozlewowych w fazie 4-6 liści. Na jednym polu zastosowałem 400 kg NPK w czasie siewu i dopiero w fazie 5 liści oprysk dolistny z azotem a nawóz azotowy RSM podałem w fazie 8-10liści.
Zobaczymy jakie będą wyniki doświadczenia ;)
Opisujcie wasze metody uprawy ich rezultaty...

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: N, 1 lipca 2012, 18:26
przez slaw17

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Pn, 19 listopada 2012, 20:59
przez kahaber
Szukałem bezskutecznie odpowiedzi na pytanie: Czy kukurydza (na ziarno ale w sumie to bez znaczenia) lubi stanowisko po zlikwidowanej łące?

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Pn, 19 listopada 2012, 22:36
przez andrzej2110
Lubi. Siałem kilka razy.

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Pn, 19 listopada 2012, 22:37
przez DuzyGrzegorz
Nic nie napisałeś na temat tej łąki. Kukurydza nie jest zbytnio wrażliwa na odczyn gleby, ale nie chce rosnąć na glebach ciężkich, "zimnych" i podmokłych. Na grądach może się udać. Na łęgach i bielawach dałbym sobie spokój. Generalnie po łąkach stanowisko jest "zimne".

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Pn, 19 listopada 2012, 22:48
przez andrzej2110
Było to na lekkich ziemiach. V-VI klasa. Odczynu nie badałem ale na tym polu co była w tym roku po łące to na jesieni poszło wapno.
Co do podmokłych to się nie zgodzę do końca. Mam pole na które jest problem wjechać na wiosnę (dlatego tam orze na wiosnę bo jak zaorze na jesieni to do czerwca nie wjadę...) i na mokradle jest najlepsza QQ. Początkowo tylko słabo rośnie ale później nadrabia. Na wiosnę wsiewam tam trawę.

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Pn, 19 listopada 2012, 23:09
przez DuzyGrzegorz
To że na wiosnę nie możesz wjechać nie oznacza że gleba jest podmokła a jedynie oznacza że jest nieprzepuszczalna. Wykop dołek na 60 cm, jak nie natrafisz na glej (warstwa koloru niebiesko-zielonego) to powinno być dobrze.

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Pn, 19 listopada 2012, 23:22
przez andrzej2110
Nie muszę tak głęboko bo wystarczy ze zapuszczę pług głębiej i się takie wyoruje. Tam przeważnie była łąka ale kilka lat temu skasowałem bo już nie rosła i postanowiłem nie siać od nowa tylko kilka lat po uprawiać to pole żeby ziemia się doprawiła. Przy okazji teren trochę się wyrównał.

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Pn, 19 listopada 2012, 23:47
przez DuzyGrzegorz
Wygląda że jest niska ta łąka, a jak niska to zazwyczaj zimna. Ale piszesz że lekka i glej w warstwie ornej. Może być pionowy i ten groźny nie jest. Sprawdź do tych 60 cm.

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Pn, 19 listopada 2012, 23:52
przez andrzej2110
Ten fragment pola idzie wzdłuż rowu który wygląda jak głęboka bruzda;/ przydałoby się go pogłębić ale i w drodze gminnej obniżyć mostek.
Pole ma 28 arów powierzchni i kształt trójkąta i na tym mokrym by pszenica urosła a na suchym żyto... Nie ma to jak mozaikowate pole...

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Wt, 20 listopada 2012, 00:27
przez DuzyGrzegorz
To wyjaśnia. Nie kop. Ta ziemia była zalewana od góry i dlatego ten glej. Jak było zboże to będzie i kukurydza. Pamiętaj o mikroelementach bo na pewno będą braki.

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Wt, 20 listopada 2012, 10:28
przez kahaber
Są to trawy zasiane na gruntach ornych. Z tego co wiem nie są to bardzo stare zasiewy. Ziemia klasa głównie 4, fragmentem 5. Trafiają się miejsca lekko podmokłe co można rozpoznać po kępkach sitowia. Odczyn jeszcze nieznany ale w takim wypadku nie ma się co spodziewać bliskiego do neutralnego. Pola pofalowane ale bez przesadnych górek.

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Wt, 20 listopada 2012, 12:44
przez statek
Pamietaj tylko o środku na drutowce których żywicielem jest własnie trawa a kukurydza po trawie jest na nie wrażliwa, bardzo.

Ogólnie posiałbym po trawie zboże i dopiero po zbożu kukurydze. Tak praktykuje u siebie.

U mnie to wygląda tak:
Po zbożu idzie gnojowica a po niej gruber z gorczyca (nie sieje rzepaku wiec gorczyca, gdybym siał to radze facelie)
Tak zostaje do wiosny, potem gnojowica i NPK i gruber
Zostaje tak do siewu 25 kwietnia. 120kg Polidapu w podsiewacz
Oprysk posiewny przed wschodowy (rok temu Guardian, teraz tydzień przed siewem zobaczę jak działa glifosat)
w fazie 3 liscia 100kg mocznika
w fazie 7 lisci 150kg mocznika i odzywka dolistna

Płodozmian:
Trawa 3 lata, po niej glifosat w lipcu, orka siewna, mieszanka gorczycy, owsa i faceli
Zboże, gruber z międzyplonem
Kukurydza 3 lata
Zboże z międzyplonem
i Na wiosnę siew trawy z motylkowatymi

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Wt, 27 listopada 2012, 16:57
przez wacek21
Chyba, że sieje kukurydze zaprawioną przeciwko drutowcom: http://www.fnagro.pl/download/ulotki/NU ... 0%20FS.pdf

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Śr, 5 grudnia 2012, 19:48
przez majran
Guardian to historia.
Co polecacie w zastępstwie acetochloru i spółki?

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Śr, 5 grudnia 2012, 21:21
przez LowRider
Guardian do 15 grudnia można jeszcze kupować :) a stosować do 15 czerwca 2013r

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: So, 2 lutego 2013, 22:55
przez statek
Stosował ktoś narval + Zeagran?

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Śr, 6 lutego 2013, 09:47
przez bobek
Proponuję założyć oddzielny temat o odchwaszczaniu. :-)

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: N, 19 maja 2013, 20:38
przez tomeklambo
Wsiewka w kukurydzy ? s. 15 http://www.kws.pl/global/show_document. ... aaaaajkmfy Czy aby nie zabierze wody kukurydzy ?

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: N, 19 maja 2013, 20:57
przez DuzyGrzegorz
Teoretycznie to może mieć jakiś sens. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to trawa jest traktowana jako swoisty nawóz zielony. Czy ekonomicznie (koszt nasion trawy, koszt siewu) ma uzasadnienie to wydaje mi się że nie, ale mogę się mylić. Co do wody to kukurydza najoszczędniej gospodaruje wodą ze wszystkich roślin uprawnych zużywając 180 g wody na każdy gram przyrostu suchej masy. Najintensywniejszy pobór wody przez kukurydzę będzie po zacienieniu trawy, a wtedy ta prawie nie będzie pobierać wody, ale dodatkowo będzie ograniczać parowanie. Może to się sprawdzi w terenach o silnych wiatrach (np. USA) i erozji. Pozdrawiam!

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Pn, 23 września 2013, 07:52
przez Felusonidasso
Z polecenia @gonzo zasilam temat tym oto zdjęciem:
Obrazek
teraz pytanie - co powoduje takie zachowanie kukurydzy? Z tego co wiem kukurydza w monokulturze, zauważyłem też że najwięcej kolb jest na obrzeżach pola, w 3,4 rządku i dalej już mniej. Oczywiście im więcej kolb tym mniejsze wypełnienie.

Edit- nie wiem czemu zdjęcia nie wyświetla w znacznikach img, dałem sam link.

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Śr, 19 lutego 2014, 22:54
przez Pawell
co powiecie na nawożenie QQ obornikiem na wiosne? na polu rósł poplon który został zaorany na zimę. teraz na początku marca obornik, który chciałbym zakryć kultywatorem/gruberem.

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Śr, 19 lutego 2014, 23:06
przez gonzo
Jaka dawka ? Jeżeli nie jakaś kosmiczna to będzie ok trochę słomy zostanie na powierzchni ale to tylko na pohybel sąsiadom :D

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Cz, 20 lutego 2014, 07:52
przez Pawell
tak około 20ton, bo już wcześniej dawałem pod orkę. Słomy tą są w nim śladowe ilości(1 belka co dwa dni na 60sztuk). Tylko się zastanawiam czy nie będzie ubytków azotu bo jednak jakoś ten obornik musi się rozłożyć, a wiadomo ze qq azot lubi.

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: N, 13 lipca 2014, 21:11
przez julek0099
Zawsze kupujecie kukurydzę do siewu z centrali czy próbujcie też siać swoja kukurydzą z poprzedniego roku? Jeśli tak to ciekawy jestem jak Wam taka kukurydza wschodzi.

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Pn, 14 lipca 2014, 05:48
przez gonzo
F2 w kukurydzy raczej wschodzi tak samo jak F1 ale nie występuje efekt heterozji a nawet "podobno" w fenotypie uwidaczniają się wady obu rodziców z pokolenia F0. Mnie więc nastraszyli tak że F2 nie sieję. Teoretycznie można by uzyskać niezłą kukurydze ale trzeba by ze 6 razy zebrać u siebie ziarno i wtedy była by to już stabilna roślina.

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Pn, 14 lipca 2014, 07:09
przez julek0099
Aha. Więc raczej nie polecasz. Pytam bo wiem że niektórzy tak sieją ,tylko ciekawy byłem czy plon z takiej kukurydzy jest taki sam jak z qq z centrali.

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Cz, 19 marca 2015, 17:35
przez hobosto22
Ja w tym roku mam zamiar ja własnie posiac.Jesli sie uda to przejde całkowicie na nią.

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Pt, 20 marca 2015, 13:44
przez malak21
Nie wiem czy to dobry pomysł na sianie jednego gatunku.Ale w sumie jesli jestes nastawiony na to to siej.

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Pn, 18 maja 2015, 11:25
przez hania78
Dlaczego jeden gatunek to ryzykowny pomysł...?

Re: Uprawa kukurydzy

PostNapisane: Pn, 18 maja 2015, 18:03
przez limousine
Niższe dopłaty obszarowe dostaniesz. Powyżej 10 ha GO-co najmniej dwie rośliny.
http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/pl ... -2015.html