Wóz paszowy - Jaki system mieszania

Wóz paszowy - Jaki system mieszania

Postprzez Chomik » Pn, 29 czerwca 2015, 07:13

Witam . Zastanawiam się nad kupnem używanego wozu paszowego . Zastanawiam się który system mieszania będzie lepszy . Z pionowymi czy poziomymi ślimakami ? (Bele mam pociętą 15 nożami) Na co szczególnie zwrócić uwagę przy kupnie ? Pomijając fakty oczywiste takie jak przekładnia czy stan "kosza"
Czekam na refleksje,opinie i doświadczenia użytkowników wszelakich wozów paszowych
Jaka powinna być pojemność wozu dla stada 60 krów ? 10m3 będzie optymalnie?
Człowiek uczy się całe życie a i tak umiera głupi

Jak się nie ma co się lubi to trzeba zapier....ć żeby to mieć
Avatar użytkownika
Chomik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 60
Obrazki: 158
Dołączył(a): Pn, 13 sierpnia 2012, 20:39
Lokalizacja: okolice Suwałk
Numer GG: 24438314

Re: Wóz paszowy - Jaki system mieszania

Postprzez gonzo » Wt, 30 czerwca 2015, 09:59

Wóz poziomy będzie miał mniejsze zapotrzebowanie na moc na WOM, szybciej wymiesza. Trzeba jednak uważać na nadmierne rozdrabnianie dawki. W takim wozie będzie 80-120 noży. Wyjątkiem jest Kennan który ma inny system mieszania, miewa jednak problem z poprawnym wymieszaniem paszy treściwej jeżeli będzie dodana na końcu. Mankamenty to duża ilość noży do ewentualnej wymiany/ostrzenia i duża masa oraz wcześniej wspomniana tendencja do nadmiernego rozdrabniania składników dawki przy mieszaniu powyżej ~8-10 minut. Wozy pionowe, są po prostu dużo tańsze jako nowe ale potrzebują więcej mocy na WOM. Są też wyższe i zwykle szersze, co ma znaczenie przy starych pomieszczeniach. Mieszanie w wozie pionowym po prasie z nożami nie stanowi problemu. Jako że myślisz o wozie dość dużym nie będzie problemem wrzucanie całej beli na raz. Na 60 krów mlecznych nawet 10-12 m3 zależenie od składu dawki i gęstości poszczególnych substratów. Różnie producenci podają pojemność, jedni odejmują objętość ślimaka inni nie... Czas mieszania TMR z belą po prasie z nożami pewnie nie przekroczy ~20 minut, co może się trochę zmieniać zależnie od kształtu ślimaka i misy wozu oraz obrotów ślimaka.
Może bardziej doświadczeni pomogą bardziej, ja więcej nie wiem.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280


Powrót do Pozostałe