Ogłoszenie

Zapraszamy do nas, zarejestruj się i kontaktuj się bez żadnych ograniczeń.

Jakie rozpylacze do opryskiwacza?

Jakie rozpylacze do opryskiwacza?

Postprzez Wielkopolanin » So, 9 czerwca 2012, 19:36

Jestem na etapie zakupu opryskiwacza i zastanawiam się jakie dysze do niego wybrać. Chyba wezmę głowice trójpozycyjne. Chciałbym coś w miarę uniwersalnego, żeby nie zmieniać ich zbyt często. Uprawiam zboża, rzepak, ziemniaki. Pola mam niedużo, więc przeważnie mam możliwość pryskania w dobrych warunkach. Myślałem o jakichś dwustrumieniowych, typu IDKT.
Polecicie coś?
Wielkopolanin
Zaczynający przygodę

Re: Jakie rozpylacze do opryskiwacza?

Postprzez deer » So, 9 czerwca 2012, 19:46

Jeśli dwustrumieniowe i nie masz duzo pola do pryskania to zwykłe dwuszczelinowe weź. Jak chcesz eżektor to noemalny jednostrumieniowy i to tylko do herbicydów doglebowych. Ezektory to są dobre ale dla ekologów. Lepiej zwykłą dyszą i niech 30% porwie wiatr niz eżektorem pryskać np: grzybowymi. Jeśli chcesz 3 kołpakowe dysze to ja polecam: czerwone antyznoszeniowe bądź eżektory do doglebowych lub gdy trzeba pryskać przy naprawdę duzym wietrze, niebieskie lub zółte 2 strumieniowe do fungicydów i insektycydów, i niebieskie zwykłe dla herbicydów.
Ostatnio edytowano N, 10 czerwca 2012, 00:29 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki. Wyrazy w których popełniono błędy zostały zaznaczone.
T W A rządzi

Kupię żuka PickUp-a
deer
Moderator

Obrazki: 103

Postprzez Wielkopolanin » So, 9 czerwca 2012, 20:01

A niebieskie dwustrumieniowe mają mniejszą skuteczność w stosowaniu herbicydów?
Wielkopolanin
Zaczynający przygodę

Postprzez kendzior15 » So, 9 czerwca 2012, 23:49

u mnie w opryskiwaczu 400l są potrójne rozpylacze które rozpylają różnymi strumieniami jeśli mogę to tak nazwać zależnie od uprawy ustawiam jaką "techniką ma rozpylać i jest git a te podwójne moim zdaniem nie są zbyt dobre ;)
kendzior15
Zaczynający przygodę

Obrazki: 6

Postprzez gonzo » N, 10 czerwca 2012, 00:57

a ja bym trochę polemizował z kolegą deer-em. Co do grzybówki O.K. kropla drobniejsza lepsze pokrycie, lecz przy insektycydowych i herbicydowych wolę eżektor bo nie patrzę jak wieje.

Nie mam może ogromnie dużo pól ale opryski zwykle wieczorem po pracy więc jak pogoda jest to się pryska i jak nie ma też ;)
P.S. aktualnie mam założone krótkie eżektory hypro guardian air o skośnym strumieniu, robią bardzo fajne zawirowania i cały rok jadę na niebieskich. Około 300 litrów na ha fungidydowymi i 200 do 250 herbicydami i insektycydami, chyba że dużo dodatków (nawozy itp.)to też 300 l/ha. Uprzedzając pytanie, nie obserwuję ściekania cieczy roboczej po roślinach.
Reasumując zamiast idk po 40 zł radzę czerwone guardian air po 15zł do doglebowych niebieskie ogólnego zastosowania(herbicydy) i najwyżej jakieś inne dwustrumieniowe niebieskie lub zółte do grzybówki, obserwując swoje pola twierdzę że pierwszy zabieg na grzyba mógł bym robić zwykłymi ale w drugim i trzecim te eżektory co mam są lepsze bo łan penetrują. Złamałem dwie sztuki i na polu na szybko włożyłem też niebieskie ale zbykłe antydryfowe i widać z daleka gdzie były...mgła jak cholera, tym bardziej opryski na robala wczorajsze przy dość wysokiej temperaturze.Ze zwykłych chyba sporo więcej wyparuje niż 30%. Ponoć dość dobry współczynnik cena/ jakość mają polskie MATT bodajże. Chyba że na PROW to IDK są fajniusie.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
gonzo
Administrator

Obrazki: 128
Numer GG: 4140280

Postprzez kris19911 » N, 10 czerwca 2012, 10:23

Mnie w tym roku reklama i wiele opinii skusiło na zakup eżektora dwustrumieniowego. Po pierwszych opryskach w dobrych warunkach nie widziałem różnicy pomiędzy zwykłymi szczelinowymi a eżektorem(myślę sporo kasy poszło w kolorowe zabawki) , ale odrobina wiatru i kilka napiętych terminów i odzyskałem spokój ducha 8-) AVI TWIN spełniły swoje zadanie.
kris19911
Zaczynający przygodę

Obrazki: 89
Numer GG: 7841694

Postprzez mobilek » N, 10 czerwca 2012, 12:42

Koledzy podepnę się tutaj bo mam pytanie, posiadam opryskiwacz Krukowiak Apollo i nie mogę dojść ile pryskać na ha ponieważ w instrukcji pisze przy rozpylaczach cyfry -01, -015 i mam pytanie co one oznacza
Ostatnio edytowano N, 10 czerwca 2012, 20:12 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Literówka
mobilek
Zaczynający przygodę

Numer GG: 18233323

Postprzez redek » N, 10 czerwca 2012, 13:40

Oznaczają rozmiary rozpylaczy, 01 najmniejsze
redek
Mający coś do powiedzenia

Obrazki: 87

Postprzez lisek95 » N, 10 czerwca 2012, 19:01

Ja ze swojej strony polecił bym ci głowice trójpozycyjne :D
lisek95

Postprzez ryba » Pn, 18 czerwca 2012, 08:31

Mobilek, poniżej masz tabelę z wydatkami, obsługa bardzo prosta, wystarczy znać prędkość i ciśnienie i masz wydatek dla wybranego rozmiaru rozpylaczy, np. niebieskie, 6 km/h, 3 bar to 238 l/ha
Oczywiście jeżeli rozpylacze są zużyte to wydatek może być inny, naprościej sprawdzić za pomocą 1 lub 2-litrowego pojemnika ze skalą oraz stopera i porównać z tabelą.

Obrazek
ryba
Zaczynający przygodę

Obrazki: 7
Numer GG: 3495119

Postprzez mobilek » Wt, 19 czerwca 2012, 11:47

Dzięki, taką tabelkę mam ale właśnie nigdzie nie było napisane co oznaczają te cyfry.
mobilek
Zaczynający przygodę

Numer GG: 18233323

Postprzez gonzo » Wt, 19 czerwca 2012, 21:55

Cofam co pisałem o dobrej jakości rozpylaczy MMAT, albo źle trafiłem albo to shit. Kupiłem 5 sztuk bo uszkodziłem gaurdian airów kilka i nie mogę zmusić tych mmat do poprawnej pracy, dobrze działają od 5-6 barów dopiero... Może to kwestia tego że nie używam filterków w rewolwerach...
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
gonzo
Administrator

Postprzez bartnik » Pt, 3 sierpnia 2012, 09:55

Witam :) Chciałbym Was zaprosić do zapoznania się z naszą bogatą ofertą rozpylaczy. Na wstępie chciałem zaznaczyć, że jeśli chodzi o lekkie zakupy to cena dostawy się pomniejszy (przy wysyłce pocztą). A więc: http://sklep.bartniktwr.pl/14-rozpylacze tutaj znajdziecie rozpylacze firm: Albuz, Lechler, Agro-Top, TeeJet, Lurmark, MMAT. Na zachętę dobrej i owocnej współpracy, przy pierwszych zakupach, użytkownicy tego forum dostaną 5% rabatu. Wystarczy, przy składaniu zamówienia, w podsumowaniu koszyka wpisać specjalny kod rabatowy: fpr

Jeśli są jakieś pytania co do doboru dysz, proszę o kontakt - chętnie pomożemy!
Ostatnio edytowano Pt, 3 sierpnia 2012, 12:52 przez Krzysiek19, łącznie edytowano 1 raz
Powód: literówka
Zapraszam na rolniczy sklep internetowy http://www.sklep.bartniktwr.pl oraz bartniktwr.pl
bartnik
FIRMA

Numer GG: 43959964

Postprzez Baron » So, 4 sierpnia 2012, 21:39

Moge polecić firmę Bartnik.
Kupiłem u nich AVI Twiny Albuza.
Ostatnio edytowano So, 4 sierpnia 2012, 22:00 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Baron

Postprzez arek96 » N, 24 marca 2013, 22:24

Panowie co sądzicie o dyszach firmy Agrotop?
arek96
Zaczynający przygodę

Obrazki: 0

Postprzez lukaczmarek » Śr, 2 kwietnia 2014, 18:14

Muszę wybrać dysze i teraz pytanie które? http://www.lechler.agro.pl/rozpylacze.php
Głowice mam 4 pozycyjne, dysze chce mieć 3 różne. które polecacie??
lukaczmarek
Moderator

Obrazki: 157
Numer GG: 7980618

Postprzez bobytempelton » Cz, 3 kwietnia 2014, 00:09

Ja używam tylko żółtych płaskostrumieniowych, jedne eżektorowe z agroplastu do zbóż i na chwasty, a drugie żółte płaskostumieniowe z tejeet na fungicydy i chwasty w burakach , inne by się przydały ale na mój areał mijają się z celem.
bobytempelton
Zaczynający przygodę

Obrazki: 19
Numer GG: 33860696

Postprzez ktos » So, 26 kwietnia 2014, 10:29

Podzielę się kilkoma uwagami nt. dysz.
Od 4 lat opryskiwałem tylko eżektorami dwustrumieniowymi niebieskimi (znanej firmy)- byłem przekonany, że lepszych dysz nie ma. Jednak wczoraj (przez przypadek) opryskiwałęm niebieskimi zwykłymi (na połowie belki, a na drugiej połowie były eż. dwustr. też niebieskie) i przy dość mocnym wietrze przy 4 atmosferach b. mocno znosiło ciecz ze zwykłych dyszy, dałem 2 atm. i znosiło niewiele- a pokrycie było bez porównania lepsze niż przy eżektorach przy 4 barach. Dlatego zamówiłem dysze zwykłe ale czerwone, niebieskie mogę sprzedać bo za mały wydatek (musiąłbym jeżdzic z 6km/h). Ciekaw jestem Waszych uwag bo dysze 3-4 razy droższe chyba jednak nie są lepsze . . .
ktos
Zaczynający przygodę

Postprzez chomik111 » So, 26 kwietnia 2014, 11:06

Próbowałeś porównać pokrycie przy ciśnieniu na eżektorach 6 atm?? Zastanawia mnie jeszcze jedno, czy na czerwonych przy 2, 2-5 atm dasz radę osiągnąć tak samo drobną krople co przy 03? Czy przypadkiem kropla nie wyjdzie podobnie gruba jak na eżektorach?
chomik111
Zaczynający przygodę

Obrazki: 40

Postprzez ktos » So, 26 kwietnia 2014, 11:15

Na eżektorach miałem tylko 4 atm, jestem pewien (mam też dysze 04 tylko plastikowe, a zamówiłem z ceramiką), że przy czerwonych przy 2 atm kropla jest znacznie drobniejsza niż przy eżektorach niebieskich dwustr. przy 4 barach i na "oko" podobna jest kropla z dysz zwykłych 03 i 04 przy tym samym ciśnieniu.
ktos
Zaczynający przygodę

Postprzez gonzo » So, 26 kwietnia 2014, 14:01

To i ja dopowiem że na eżektorach o skośnym strumieniu których używam firmy HYPRO kropla jest drobniejsza przy niebieskich (03) przy ciśnieniu 2,5 bara od kropli z żółtych(02) przy ciśnieniu 3-3,5 bara. Wynika to w sumie z danych technicznych producenta:
http://www.hypro-eu.com/fileattachments/Hypro-eu/en-gb/Guardian_air_datasheet.pdf
Obserwacje oczywiście "na oko" i rozkład na liściach roślin.

Co do tego co pisałem o dyszach MMAT chyba te kilka które źle działały były uszkodzone, powieliłem doświadczenie i jest już O.K. równomierny strumień i jednolita kropla. A jakby nie było polski produkt więc miło że dobry jakościowo :)
gonzo
Administrator

Postprzez lukaczmarek » N, 1 czerwca 2014, 14:25

Ostatecznie zdecydowałem się na płaskostrumieniowe 0,3 oraz eżektory dwu strumieniowe IDKT.
Jeśli chodzi o te pierwsze są ok tylko już przy prędkości 9 km/h i dawce jedynie 200l ciśnienie jest prawie 6 bar więc żeby jechać nieco szybciej albo dawać większą dawkę trzeba zastosować większe dysze.
lukaczmarek
Moderator

Obrazki: 157
Numer GG: 7980618

Powrót do Opryskiwacze