Ragulacja kąta natarcia talerza w kompaktowej bronie talerzowej. Porządna zaleta czy zbędny bajer?

Ragulacja kąta natarcia talerza w kompaktowej bronie talerzowej. Porządna zaleta czy zbędny bajer?

Postprzez marek » Wt, 7 stycznia 2014, 22:32

Cześć i czołem :)

Tak jak w temacie, regulacja kąta natarcia talerza: wiem, że na czacie był poruszony ten temat, jednak nie przekształcił się w formę stałą na forum więc postanowiłem założyć temat, dla utrwalenia informacji.
Czemu ma służyć?
Jak zdaje to egzamin w praktyce?
Jak z trwałością mechanizmu służącego do zmiany?
Wasze spostrzeżenia, rady, wady, zalety. Ogólnie rzeczowy ruch w temacie mile widziany.

Pozdrawiam :)
marek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 57
Obrazki: 42
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 12:53

Re: Ragulacja kąta natarcia talerza w kompaktowej bronie talerzowej. Porządna zaleta czy zbędny baje

Postprzez brzozak2 » Śr, 8 stycznia 2014, 00:12

jesli chcesz pracowac z rozna glebokoscia, jest to bardzo wazny element wyposazenia.
czym wieksza glebokosc tym mniejszy kat, ulatwia to zaglebianie sie talerzy i zmniejsza energochlonnosc przeprowadzenia zabiegu.
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Ragulacja kąta natarcia talerza w kompaktowej bronie talerzowej. Porządna zaleta czy zbędny baje

Postprzez Krzysztof_Kłosek » So, 11 stycznia 2014, 12:45

Stwierdzono, że wzrost kąta natarcia talerzy, zarówno w bronach klasycznych,
jak i kompaktowych, powoduje istotne zwiększenie średniej głębokości
pracy hśr i zmniejszenie wskaźnika jej nierównomierności bh. Jest to efekt
wzrostu wartości grzebienistości [Buliński i in. 2009] dna uprawianej warstwy
gleby. Charakter tych zależności jest paraboliczny: największa dynamika
zmian wartości hśr i bh występuje dla mniejszych wartości kąta natarcia β.

Jeśli chodzi o klasyczne brony V i X, to wraz ze wzrostem kąta pracy sekcji talerzowej zwiększa się głębokość, to jest pewne i spraktykowane.
Natomiast uczeni w piśmie podają, że większy kąt natarcia w kompaktówce to też większa głębokość.
Przy okazji oprócz kąta natarcia, warto też wziąć pod uwagę kąt pochylenia. W niektórych kompaktówkach go po prostu nie ma, w innych jest on stały, a jeszcze w innych podlega regulacji, podobnie jak kąt natarcia.
Tu jest ciekawa literatura. http://www.itep.edu.pl/wydawnictwo/pir/ ... zowych.pdf
Krzysztof_Kłosek
 

Re: Ragulacja kąta natarcia talerza w kompaktowej bronie talerzowej. Porządna zaleta czy zbędny baje

Postprzez brzozak2 » So, 11 stycznia 2014, 14:10

fakt, moze i masz racje bo wiecej gleby wciaga talerz i moze sie bardziej zaglebic.
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Ragulacja kąta natarcia talerza w kompaktowej bronie talerzowej. Porządna zaleta czy zbędny baje

Postprzez bobek » So, 11 stycznia 2014, 18:01

Amazone w Catrosach stosowało talerze, które były pochylone przeciwni do ruchu wskazówek zegara. Tłumaczyli, że dzięki temu gleba nie jest wyrzucana nad maszynę, ale potem się okazało, że jak nie rzuca to i nie wchodzi. :D
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Ragulacja kąta natarcia talerza w kompaktowej bronie talerzowej. Porządna zaleta czy zbędny baje

Postprzez Krzysztof_Kłosek » So, 11 stycznia 2014, 18:22

Przy wyborze kompaktówki warto zwrócić uwagę na odległość pomiędzy rzędami talerzy, lepiej żeby była ona większa. W okolicy Mars z UG pracuje, niby ładnie robi, ale jak powtórnie jedzie się po świeżym to się zapycha, podobno mają to zmienić. :thumbdown: Po buraczysku drugi raz by Marsem nie najeździł.
Carrier podoba mi się tylko w jednej rzeczy, że talerze ma symetrycznie rozmieszczone, podobnie ma nowy Rubin 12. Dzięki temu, talerzówki nie ściąga na bok, tylko się trzyma.
Krzysztof_Kłosek
 

Re: Ragulacja kąta natarcia talerza w kompaktowej bronie talerzowej. Porządna zaleta czy zbędny baje

Postprzez majran » So, 11 stycznia 2014, 21:32

Ma ktoś zdjęcie, albo film jak zostało opracowane połączenie "lewych" i "prawych" talerzy w sekcji tak aby nie zostawał nieuprawiony pas??
Avatar użytkownika
majran
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 140
Obrazki: 34
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 21:17
Lokalizacja: Pałuki wielkopolska
Numer GG: 10201673

Re: Ragulacja kąta natarcia talerza w kompaktowej bronie talerzowej. Porządna zaleta czy zbędny baje

Postprzez Krzysztof_Kłosek » So, 11 stycznia 2014, 22:40

Rubin 12 ma to tak zrobione.
Obrazek
Carrier
Obrazek
Krzysztof_Kłosek
 

Re: Ragulacja kąta natarcia talerza w kompaktowej bronie talerzowej. Porządna zaleta czy zbędny baje

Postprzez bobek » Pn, 13 stycznia 2014, 07:33

Układ Vader nie jest centralnie także i tak i tak będzie ściągać.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Ragulacja kąta natarcia talerza w kompaktowej bronie talerzowej. Porządna zaleta czy zbędny baje

Postprzez Krzysztof_Kłosek » Pn, 13 stycznia 2014, 08:44

Hmm... Myślałem, że jak mam w Rapidzie idealnie symetrycznie pośrodku, to że nowsze Carriery CR też tak mają. Jak widzę tak ma tylko Carrier CRX, zawieszany hydraulicznie składany i to jest z boku nie pośrodku, inne CR mają normalnie...
Krzysztof_Kłosek
 


Powrót do Agregaty uprawowe